
Ve skutečnosti je britská monarchie z ekonomického hlediska „dobře promazaným soukolím“, které vytváří poměrně velký celospolečenský výnos za relativně nízké náklady v přepočtu na obyvatele. Podle studie poradenské společnosti Brand Finance z roku 2017 samotná královská rodina přispívá k hrubému domácímu produktu Británie sumou 1,77 miliardy liber ročně.
To po zohlednění inflace a kursových výkyvů odpovídá loňskému výnosu v přepočtu takřka 60 miliard korun. Přitom náklady provozu monarchie činily v roce 2017 celkem 4,50 libry na každého jednoho obyvatele Británie, což opět po zohlednění inflace, jež od té doby nastala, a kursových výkyvů odpovídá přibližně 152 korunám.
Za částku zhruba 150 korun ročně tak každý Brit dosud získával nejen prvotřídní reprezentaci země zosobněnou právě Alžbětou II., ale navíc ještě byla celá ekonomika obohacována o dodatečných 60 miliard korun ročně. Přitom majetek členů královské rodiny je z velké části vlastně v rukou státu.
Pozitivní dopad do hrubého domácího produktu ostrovní ekonomiky, odpovídající oněm zhruba 60 miliardám korun ročně, sestává jak z finančních výnosů zejména nemovitostního majetku Koruny, tak z nepřímého příznivého efektu monarchie na rozličná ekonomická odvětví, včetně turistického ruchu nebo zábavního průmyslu (viz seriál Crown z produkce Netflixu, pozn. aut.).
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)