Na co si dávat v roce 2020 pozor u nebankovních půjček?

Po dlouhé roky poskytují nebankovní společnosti v České republice různé druhy půjček. Některé jsou vlastně jakousi obdobou klasických půjček nebo revolvingových úvěrů, které poskytují i banky, navíc často zaujmou dokonce nižším úrokem. Jiné jsou však poměrně nevýhodné, nepraktické a je lépe se jim zdaleka vyhnout. Podívejme se tedy na to, čeho je zapotřebí se i v letošním roce vyvarovat.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Stihnete to splatit?

U takzvaných rychlých půjček před výplatou je třeba dbát na to, že mívají velmi krátkou dobu splatnosti (nejčastěji mezi jedním až šesti týdny). To znamená, že do té doby je třeba vrátit celý půjčený obnos. Splátky u takových půjček většinou nebývají nijak konkrétně nastaveny, počítá se s vrácením celé částky najednou. Je tedy třeba brát si rychlou půjčku jen v takové výši, kterou budete v termínu splatnosti schopni spolehlivě splatit. Neberte si rozhodně další peníze navíc bezdůvodně.

Nejhorší, co může nastat, je totiž splácení dlužné částky další půjčkou, tedy ono pověstné vytloukání klínu klínem. To vede jen k ještě většímu zadlužení a následně na klienta číhá dluhová past. Někdy může být lepším řešením jiný druh úvěru, například kontokorent.

Vysoké úroky a poplatky u nebankovních půjček

Je pravda, že některé nebankovní půjčky se mohou pochlubit opravdu velmi nízkou úrokovou sazbou, která se klientům určitě vyplatí. Jiné naopak úrokovou nabídku do poslední chvíle nezveřejňují a spíš ji skrývají. Určitě k tomu mají nějaký důvod, proto se vyplatí půjčku sjednat on-line. Je to lepší z toho důvodu, že při vyhledávání poskytovatele a následném zadávání simulace na webových stránkách společností se dozvíte nejen možnou výši úvěru, ale i dobu splatnosti a výši splátky.

Vše je však on-line při dotazech pouze orientační, takže ani když údaje sami přepočítáte, nezjistíte přesně, kolik bude ve skutečnosti činit řádný úrok a na kolik se vyšplhají poplatky za úvěr. Vše se dozvíte až při uzavírání konkrétní smlouvy, takže si to musíte před její ratifikací ještě zkontrolovat.

Nízká sazba jako vějička

Dalším možným úskalím může být velmi lákavá nabídka nízké úrokové sazby, která ovšem svou hodnotou zakrývá současně nastavené neúměrně vysoké poplatky, na které už vás nebankovní společnost samozřejmě neupozorní. Potom se může stát, že sice máte velmi zajímavý nízký úrok, ovšem roční procentuální sazba nákladů (RPSN) současně vyskočí až na několikanásobek.

Což znamená, že ani s nízkou úrokovou sazbou se taková půjčka nevyplatí. Jde o to, že zmíněná roční procentuální sazba nákladů totiž v sobě zahrnuje kromě úroků i veškeré další poplatky (za zřízení úvěru, vedení úvěrového účtu a další).

Poplatek předem? Něco není v pořádku…

Vyžadování poplatků za sjednání půjčky předem? To znamená rychle ruce pryč a vypůjčit si jinde, nemuseli byste totiž už nikdy vidět ani své peníze za poplatek, ani samotnou půjčku! Je pravdou, že některé nebankovní společnosti (ale i banky) si za své služby účtují ještě zvláštní administrativní poplatky, nicméně v žádném případě je nemohou vyžadovat dopředu.

Je-li takový poplatek součástí půjčky, klient o něm musí být informován a poplatek je následně započítán do jednotlivých splátek, tak vypadá správný postup. Pokud dochází k požadavku na úhradu těchto poplatků ještě před poskytnutím finančních prostředků s odůvodněním, že jde o poplatek za údajné pojištění, klient už peníze však s velkou pravděpodobností nikdy neuvidí. Z půjčky nakonec sejde. Rozhodně tedy neplaťte nikdy žádné poplatky předem, solidní poskytovatelé je totiž nevyžadují.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.