Na dovolenou s cestovkou? Zájem Čechů se vrací

Po letech se výrazně zvýšil podíl Čechů, kteří vyráží do zahraničí s cestovní kanceláří. Stoupl na 46 procent. S odvoláním na statistické údaje o tom informovala ERV Evropská pojišťovna.
V posledních letech více vyrážejí za hranice také senioři: Jejich počet se od roku 2014 zvýšil o téměř pět procent. Foto: Pixabay

Výraznější nárůst zaznamenaly kratší cesty na jednu až tři noci, kterých bylo meziročně o 36 % více a tvořily tak čtvrtinu všech zahraničních cest. Naopak delší cesty na čtyři a více nocí stagnovaly a bylo jich pouze o dvě procenta více. „Tato čísla potvrzují trend posledních let, kdy Češi vyráží do zahraničí sice na kratší dobu, ale vícekrát za rok,“ komentuje údaje Štěpán Landík, ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny.

Nárůst počtu Čechů, kteří volí dovolenou s cestovkou, vysvětlují do jisté míry také interní data největšího tuzemského srovnávače finančních produktů, portálu Porovnej24.cz. V posledních letech podle nich stále více vyrážejí za hranice také senioři: Jejich počet se od roku 2014 zvýšil o téměř pět procent.

„Nejaktivnějšími cestovateli jsou především senioři ve věku 60 až 65 let. Celkem tvoří 89 % ze všech seniorů, kteří si sjednávají cestovní pojištění. Občas se však vyskytnou i tací, pro něž není překážkou k objevování světa ani vyšší věk,“ říká Zbyněk Laisek, partner portálu Porovnej24.cz.

Trendy v letní dovolené

Meziročně vzrostl počet dovolených na čtyři a více nocí na celkových 5 038 000. Průměrná délka dovolené v roce 2018 byla 8,1 nocí. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) Češi nejčastěji vyrazili do Chorvatska, na Slovensko, do Itálie, Řecka, Rakouska, Egypta. Velký zájem bylo také o Turecko, které je spolu s Řeckem a Egyptem favoritem pro leteckou dovolenou i v letošním roce.

Nadpoloviční většina Čechů (56 %) preferovala cestu automobilem nebo autobusem, 41 % lidí letadlem. Leteckých cest bylo o 14,2 % více než v roce 2017. S tím koresponduje i nákup dovolené. Zatímco 54 % Čechů si ji zajistilo individuálně, 46 % využilo služeb CK. „Na dovolenou jsou kladeny stále vyšší nároky. Téměř třetina Čechů vyžaduje pětihvězdičkové hotely a 90 % klientů velkých cestovek volí stravování all inclusive i přesto, že ceny zájezdů pro letošní rok vzrostly o cca 15 %,“ říká Landík.

PSALI JSME:
Z prodejů zájezdů je vidět, že Češi žádnou krizi neočekávají

Problém s boeingy přetrvává

Snaha aerolinek modernizovat své flotily novými Boeingy 737 MAX měla kvůli fatálním haváriím těchto strojů paradoxně opačný účinek. Jak největší tuzemský přepravce SmartWings, tak i cestovní kanceláře ale údajně dělají maximum pro to, aby situace s letadly neměla na cesty klientů vliv.

Na možné komplikace při cestě na dovolenou kvůli uzemnění boeingů stále musí počítat i desetitisíce Čechů, tuzemské cestovní kanceláře i letecké společnosti, upozornil nedávno hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Všechny CK zatím úspěšně nabízejí klientům alternativní termíny nebo destinace dovolených, což klienti v drtivé většině případů přijali. Situace tak případně může zapříčinit omezenou nabídku last-minute zájezdů,“ říká Landík. ERV Evropská nezaznamenává zvýšený počet dotazů na možnosti storna kvůli změnám času nebo místa letů.

PSALI JSME:
Smartwings musí záplatovat ztráty, statisícům Čechů se (z)komplikuje dovolená

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.