Už příští měsíc, nebo až příští rok? Odhady, kdy se Boeing 737 MAX vrátí do vzduchu, se dramaticky liší

Názor
Uzemněné boeingy se možná vrátí do vzduchu dříve, než mnozí očekávají. Dost možná už letos v červenci. Jeden z největších zákazníků Boeingu, indická nízkonákladová aerolinka SpiceJet, ve svých plánech na nejbližší dobu počítá na základě komunikace s Boeingem s ukončením uzemnění koncem příštího měsíce. S tím, že problémová letadla typu Boeing 737 MAX by vzlétla v červenci.
Na komplikace při své cestě na dovolenou kvůli uzemnění boeingů stále musí počítat i desetitisíce Čechů, tuzemské cestovní kanceláře i letecké společnosti. Foto: Pixabay

To je mnohem optimističtější výhled, než jaký sdílí většina ostatních. Připomeňme, že například indonéský úřad pro letectví minulý týden uvedl, že problémové stroje se do vzduchu vrátí možná až příští rok.

Pohled indické letecké společnosti se zdá být dosti optimistický i tváří v tvář aktuálnímu postoji leteckého regulátora pro země Evropské unie. Úřad pro bezpečnost letectví EU v dopise, který předevčírem zaslal členům dopravního výboru Evropského parlamentu, uvádí, že bude po Boeingu žádat jasný důkaz bezpečnosti letounů, jinak jim návrat do vzduchu nepovolí. Boeing bude muset například prokázat, že pravděpodobnost katastrofického selhání je nižší, než jedno takové selhání během miliardy nalétaných hodin. To je podle úřadu běžný standard v odvětví.

Pokud tedy opravdu již koncem června dostanou od amerického úřadu pro letectví problémové stroje povolení vzlétnout, minimálně některé další příslušné úřady, včetně právě úřadu EU, je podrobí svým vlastním testům.

PSALI JSME:
Další rána pro Boeing: Problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího roku

Těžko přitom nyní odhadovat, jakou dobu si tyto dodatečné testy vyžádají. Na zmíněného leteckého regulátora pro EU navíc tlačí největší evropská asociace pilotů, aby stroje opravdu důkladně prověřil i poté, co jím americký regulátor případně povolí vzlétnout. To vše signalizuje, že vzlétnutí „Maxů“ už během července je minimálně pro území Evropské unie nepravděpodobné.

Letecké úřady si zřejmě nyní nedovolí nad požadavky pilotů jen tak mávnout rukou i proto, že, jak vyšlo dnes najevo, jeden z pilotů Etiopských aerolinií už loni v prosinci své nadřízené varoval, že je třeba se strojem „Max“ více natrénovaných hodin, aby se neopakovala fatální říjnová nehoda téhož letounu společnosti Lion Air. Dva z kolegů tohoto prozíravého pilota pak zahynuli při březnovém leteckém neštěstí letounu 737 MAX právě v barvách Etiopských aerolinií. Tato nehoda, při níž zahynulo celkem 157 lidí, pak vedla k celosvětovému uzemnění problémových boeingů.

Na komplikace při své cestě na dovolenou tak kvůli uzemnění boeingů stále musí počítat i desetitisíce Čechů, tuzemské cestovní kanceláře i letecké společnosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Smartwings musí záplatovat ztráty, statisícům Čechů se (z)komplikuje dovolená

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Z cestovního ruchu zbyly jen trosky

Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí letošního roku knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru