
Ten ale přinesl spíše zklamání, když ukázal, že mezi jednotlivými členy FOMC (Federální výbor pro volný trh v rámci Fedu) nepanuje ohledně konce programu nákupů aktiv jasný konsenzus. Mnoho pozitivních impulzů tento týden nepřinesla ani zveřejněná makroekonomická data. Maloobchodní tržby ve Spojených státech dopadly hůře, než se čekalo.
Dolů je táhly především prodeje automobilů, na které chybí výrobní komponenty. Naopak průmyslová produkce za červenec dopadla o něco lépe, než se čekalo, stejně tak využití kapacit, které je již na předkrizové úrovni. V eurozóně byl kalendář poloprázdný. Na společnou evropskou měnu tak dopadal vývoj na akciových trzích, kde hlavní index ztratil přes dvě procenta.
O něco lépe na tom byl, alespoň pokud jde o zveřejněná data, region. Solidní výkon předvedla slovenská ekonomika, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o dvě procenta mezikvartálně a 10,2 procenta meziročně. Velmi těsně se tak přiblížila předkrizovým úrovním z roku 2019. Maďarský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v druhém čtvrtletí mezikvartálně o 2,7 procenta, meziročně o 17,9 %.
Forint byl tak jedinou měnou v regionu, která si v průběhu týdne připisovala zisky – z 352 forintů za euro na začátku týdne na 350 v jeho závěru. Polský zlotý byl pod tlakem nejisté politické situace, kterou zapříčinil rozpad tamní vládní koalice. Oslabovala i česká koruna, která se dostala až na nejnižší úrovně od konce července.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)