Na pokračování filmu Top Gun se podílely japonské motorky i česká letadla

Začněme tou špatnou zprávou: Na natáčení „dvojky“ ikonického filmu Top Gun s Tomem Cruisem v hlavní roli se nepodílel žádný český pilot. Byla to totiž zcela jiná situace, než v roce 1997 při natáčení bondovky Zítřek nikdy neumírá, kdy český testovací pilot dokonce dubloval Bonda.
Velká část letových záběrů, které se filmem prolínají, vznikla ve speciálně upraveném letounu L-39 pod značkou Cinejet. Foto: Cinejet

Tehdy se na největšího českého leteckého výrobce obrátili filmaři s žádostí o poskytnutí letounu L-39 a to i s pilotem, který bude dublovat Pierce Brosnana, představitele Jamese Bonda. Tehdejší testovací pilot Aera, Ladislav Šnýdr, tak odletěl na tři týdny do Pyrenejí, kde se natáčela jedna z nejakčnějších částí filmu.

Při natáčení pokračování kultovního snímku z 80. let, ale i leteckého výcviku herců, se nyní podílely české proudové cvičné letouny Aero L-39 Albatros, vyrobené ve společnosti Aero Vodochody. Tu původně vlastnil český stát, pak ji v privatizaci získala skupina Penta, a nyní je jejím klíčovým vlastníkem maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol.

„L-39 Albatros, jako všestranný letoun určený pro základní, pokračovací i bojový letecký výcvik, použili filmaři snímku Top Gun: Maverick k tomu, aby se herci mohli seznámit s létáním v proudovém letadle před usednutím do kokpitu stíhacího letounu F/A-18 Super Hornet,“ informoval naši redakci Matěj Oliva, šéf PR a marketingu vodochodské továrny.

PSALI JSME:
Protřepat, nemíchat. Pro Čechy je ideálem agenta 007 Pierce Brosnan

Velká část letových záběrů, které se filmem prolínají, vznikla ve speciálně upraveném letounu L-39 pod značkou Cinejet. Příď letounu, prvního tohoto druhu na světě, je osazena kamerovým systémem Shotover F1 Rush pro natáčení letadel ve vysokých rychlostech a přetížení až 3 G. Pro srovnání: Obvykle na nás na Zemi působí gravitační síla o velikosti 1 G, na kolotoči lze dosáhnout až 2 G.

Verze letounu Cinejet vznikla propojením společnosti Helinet Aviation a akrobatické skupiny Patriots Jet Team. „Doufám, že se vám film bude líbit. Až budete sledovat závěrečné titulky, najdete tam i kolegy z našeho týmu Randyho Howella nebo Scotta Kartvedta,“ uvedla Ginette „Ginger“ Houtová ze skupiny Patriots Jet Team.

První scénář netrpělivě očekávaného kasovního trháku, jenž do kin přichází na konci května, vznikl už v roce 2010. Tom Cruise, jako představitel „Mavericka“ měl původně hrát jen menší roli. O sedm let herec navrhl, že film by se mohl jmenovat Top Gun: Maverick. Nakonec si jako Pete „Maverick“ Mitchell zahrál v novém scénáři hlavní roli leteckého instruktora v hodnosti kapitána.

PSALI JSME:
Nový český proudový letoun prvně ve vzduchu

Jeho pilotní kolega na filmovém plátně, Tom „Iceman“ Kazansky, ztvárněný v roce 1986 hercem Valem Kilmerem, je vedle Toma Cruise jediným, kdo se z „topgunové jedničky“ dostal opět na plac. Po šestatřiceti letech ale udělal lepší kariéru: Stal se z něj velitel americké pacifické flotily.

A nepochybně proto, aby mělo pokračování kasovního trháku z osmdesátek šanci uspět na čínském filmovém trhu, zmizely z „Maverickovy“ kožené letecké bundy tchajwanské a japonské národní vlajky. Změny si všiml krátce po vydání filmového traileru kanadský novinář Mark MacKinnon.

Motorkáře jistě potěší, že Tom Cruise i v tomto filmu jezdí na motorce. Jde o model Kawasaki H2R, který byl v době natáčení považován za nejrychlejší motocykl na světě. V Top Gunu z roku 1986, kde „Maverick“ řídil Kawasaki GPZ 900, šlo rovněž v té době o nejrychlejší motocykl na světě, který bylo možno řídit v běžném provozu.

PSALI JSME:
Motorky vyrážejí. Letošní sezóna bude asi větší ruleta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.