Protřepat, nemíchat. Pro Čechy je ideálem agenta 007 Pierce Brosnan

Průzkum
Nový film o nesmrtelném agentovi Jamesu Bondovi Není čas zemřít, který na konci září vstoupil do tuzemských kin, nemůže skončit diváckým neúspěchem. V Česku má série o britském špionovi s právem zabíjet nemálo příznivců. Fanoušků bondovek je mezi Čechy více než třetina. Výzkum společnost Nielsen Admosphere ukázal také to, že ideál agenta 007 nejlépe naplňuje herec Pierce Brosnan.
Pro Čechy je ideálem agenta 007 irský rodák Pierce Brosnan Foto: Georges Biard, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35409268

Zatímco v oblibě má filmy s postavou charismatického Jamese Bonda 36 procent dotázaných Čechů starších 15 let, rádo ho naopak nemá bezmála 30 procent diváků. Neutrálně se ke snímkům staví 27 procent osob, žádný film s Bondem nikdy nevidělo sedm procent dotázaných.

Bondovky jsou podstatně populárnější mezi mužskými respondenty – v oblibě je má 47 procent z nich, zatímco mezi ženami najdeme jen 26 procent „fanynek“. Taky jsou o něco oblíbenější u věkové skupiny 35 až 44 let než u mladších nebo starších dotázaných. Největší podíl lidí, kteří nikdy žádnou bondovku neviděli, je v nejmladší věkové kategorii do 34 let, a sice 16 procent.

Na nejnovější bondovku s názvem Není čas zemřít se plánuje podívat necelá třetina dotázaných. Opět jsou to ve větší míře muži a také lidi do 44 let. Více než polovinu veřejnosti zatím nechává nové dobrodružství agenta 007 chladnými a podívat se na něj neplánují. Zbytek ještě neví.

Ideálem je Pierce Brosnan

Fanoušci bondovek se dlouhodobě přou o tom, který z protagonistů je historicky ideálním agentem 007. Herců se v této roli za několik desítek let vystřídalo sedm, ale čeští diváci mají jasno: Nejvíce jejich představu ideálního Jamese Bonda naplňuje Pierce Brosnan, který účinkoval ve čtyřech filmech mezi lety 1995 až 2002.

Odpovědělo tak 38 procent diváků, kteří někdy viděli film s Jamesem Bondem. Herec s přehledem vede u žen (46 %); muži ho uváděli ve zhruba stejné míře jako Seana Conneryho (okolo 30 %). Ten celkově skončil druhý – pro roli agenta 007 je ideální podle 24 procent dotázaných.

Teprve třetí místo patří současnému protagonistovi, Danielu Craigovi, označilo ho 17 procent lidí. A zatímco pro Conneryho se vyslovili častěji starší milovníci bondovek, pro Craiga hlasovala ve větší míře nejmladší věková skupina.

Dalším agentem 007 bude…

Na závěr výzkumu dostali jeho účastníci možnost na výběr z několika výroků, které vycházely z různých mediálních i diváckých diskusí. Tyto výroky se týkaly možného představitele hlavní role v dalším snímku o Jamesu Bondovi. Lidé tak měli možnost vyjádřit svůj názor, kdo by měl coby agent 007 pokračovat.

Nejvíce hlasů (byť i tak jenom 17 procent) by se líbilo, kdyby filmy pokračovaly dál s Danielem Craigem v hlavní roli. Třinácti procentům Čechů by vyhovovalo, kdyby postavu Jamese Bonda ztvárnil někdo nový, typově však podobný minulým hercům. A pro osm procent by bylo ideální, kdyby se vrátil některý z bývalých protagonistů.

Jen čtyři procenta by byla ráda, kdyby James Bond podstatně omládl a hrál ho o dost mladší herec; tři procenta by ocenila, kdyby agentem 007 byla nově žena. Pouhé jedno procento by v roli uvítalo herce jiné, než bílé rasy.

Nejúspěšnější Skyfall

Premiéra posledního dílu byla kvůli koronavirové pandemii odložená o rok a je otázkou, zda se jí podaří porazit zatím nejúspěšnější epizodu Skyfall z roku 2012. Fanoušci právě k tomuto dílu nashromáždili několik zajímavostí.

Každý nový film začíná velkou honičkou, výjimkou nebyl ani tento díl. Odehrává se v ulicích Istanbulu, ale natáčelo se rovněž v Adaně. Scéna trvá sice pouhých dvanáct minut, její příprava ovšem trvala čtyři měsíce, zkoušky další tři a samotné natáčení další dva měsíce. Na natáčení se podílelo okolo 400 osob, polovina dorazila do Turecka z Anglie, druhá část byli místní.

Ústřední skladba od Adele byla první v historii bondovek, která dostala Oscara v kategorii Nejlepší píseň. I když v minulosti bylo nominováno více skladeb. Zpěvačka byla v době nahrání těhotná, posléze připustila, že těhotenství mělo vliv na její hlas.

PSALI JSME:
Nejslavnější Bondovo auto je tento týden na prodej

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

V Česku se letos hodně umíralo

V Česku letos od ledna do června přibylo jen zhruba 1200 obyvatel. Důvodem je zejména vysoký počet zemřelých. V prvním pololetí totiž zemřelo v ČR o přibližně 21 300 více lidí, než kolik se jich živě narodilo. Loni …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Během a s Terezou Maxovou na pomoc znevýhodněným dětem

Rozhovor
„Podpora znevýhodněných dětí je pro nás jednou z priorit strategie společenské odpovědnosti,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů Škoda Auto. Největší tuzemská automobilka je generálním partnerem charitativního happeningu Hýbejte se s Teribearem, kterou pořádá Nadace Terezy Maxové dětem.

Jaká budou auta budoucnosti?

Bezmála každý druhý vůz na evropských silnicích by už v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Vyplývá to …