Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Poradna
Je zakázána reklama na výrobky pro zvířata. Je zakázáno venčit psy na veřejných místech. Je zakázáno vozit psy v autě. Psi jsou „nečistá“ stvoření a chovat je doma je škodlivé. Kroutíte udiveně hlavou? Naštěstí to není česká realita, ale praxe v íránském Teheránu.
Při procházkách se psem v okolí bydliště se můžete ocitnout v lesních porostech, kde už neplatí městské vyhlášky, ale zákony o lesích a myslivosti. Foto: Pixabay

Na druhou stranu, u nás se mnoho chovatelů psů chová, jakoby pro ně i jejich miláčky neexistovala žádná omezení. Omyl, který rovněž vyvolává údiv.

Odpovídá majitel

Na základě novelizovaného občanského zákoníku (NOZ) přestal být pes věcí a stal se „smysly nadaným živým tvorem“. To znamená, že jeho majitel bude za škodu způsobenou psem odpovídat prakticky vždy.

Nezáleží na tom, zda pes byl pod vaším dohledem nebo jste jej někomu půjčili (pak se o nahrazení škody můžete nejvýš podělit), jestli vám utekl či za určitých okolností byl dokonce ukraden.

Nezáleží už tedy na pocitu, že „za tohle přece nemůžete“, nesete zkrátka odpovědnost a škodu musíte nahradit.

Uklízení není dobrovolné

Častým tématem hádek je to, jak je to s povinností uklízet exkrementy a zda musejí být psi na veřejnosti uvázaní, případně opatřeni náhubkem.

Povinnost po svém mazlíčkovi uklízet není jen otázkou slušnosti, vyžaduje ji přestupkový zákon (§ 47 odst. 1 písm. d) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích) a zpřesňují obecní vyhlášky.

Volné pobíhání psů na veřejnosti je regulováno především městskými vyhláškami (§ 10 písm. a) zákona o obcích), v dopravních prostředcích provozovateli a v budovách majiteli.

V pravomoci obcí

K této problematice je vyjádřil i Ústavní soud (ÚS) v letech 2005 až 2007.  Pokud se pravidla pro pohyb psů mají vztahovat pouze na některá veřejná prostranství v obci, musí být tato prostranství v obecně závazné vyhlášce, resp. v její příloze, dostatečně konkretizována.

Když je však volný pohyb psů zakázán na všech veřejných prostranstvích, má obec za povinnost označit plochy, kde je volný pohyb povolen. Jinak by mohlo dojít k porušení zákona o ochraně zvířat. Vždy však musí být splněna podmínka, že pes je pod kontrolou nebo dohledem fyzické osoby či chovatele.

PSALI JSME:
Máme rádi zvířata: V českých domácnostech žije více než milion koček. Téměř polovina z nich je z útulku

Hřbitovy zakázat nelze

ÚS rovněž připustil, že obce mohou regulovat pohyb psů (i na vodítku) na dětských hřištích, pískovištích a koupalištích, nikoli však na hřbitovech. Tato opatření mohou obce vztáhnout také na jiná zvířata, v kompetenci obcí je i výše sankcí.

Pro pohyb psů na veřejném prostranství lze stanovit povinnost, aby byl pes vybaven náhubkem (pokud to nebude nevhodné pro některé druhy psů) a identifikační známkou, jestliže je obec vydává. Užitím náhubku, vodítka nebo známky však není dotčena odpovědnost majitele psa, případně jeho průvodce, za způsobenou škodu na zdraví nebo majetku.

V lese platí zákony

Jenže pozor, při procházkách se psem v okolí bydliště se můžete ocitnout v lesních porostech, kde už neplatí městské vyhlášky, ale zákony o lesích a myslivosti. Podle lesního zákona (§ 20) je zakázáno mj. rušit ticho a klid a znečišťovat les odpady a odpadky. Zákon o myslivosti pak (§ 9) zapovídá plašit zvěř a bránit ji při hnízdění a kladení mláďat jakýmkoli způsobem. Také zakazuje (§ 9) nechat pobíhat psy mimo vliv majitele či vedoucího.

Při porušení zmíněných zákonů hrozí pokuta až 30 000 Kč.

PSALI JSME:
Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

Rychlá ztráta

V novele občanského zákoníku najdeme změny týkající se nalezení a následně přivlastnění si psa. Zatímco dříve to bylo možné (za určitých okolností) za půl roku, nově „je-li nalezeno zvíře zjevně určené k zájmovému chovu a nepřihlásí-li se o ně nikdo do dvou měsíců od vyhlášení nálezu, nabude k němu nálezce vlastnické právo“. V případě útulků je lhůta čtyřměsíční. V každém případě je nutné nález psa nahlásit nejdříve na obecním úřadě.

Problém nastane, když se pes zaběhne mimo obec, v níž je nahlášen, nebo nálezce převeze psa jinam. Pak původní majitel prakticky nemá psa během dvou (čtyř) měsíců najít. Záchranou může být § 1047, podle něhož se psem bez pána nestane ten, který je označen takovým způsobem (např. čip), že lze jeho vlastníka zjistit.

Při krádeži spoluviník

Pokud při záchraně psa, který trpí v zavřeném autě, rozbijete okno, škodu nehradíte. Dříve by se porovnávaly ceny psa a okénka a v případě, že by cena zvířete byla nižší, platili byste rozdíl. Dnes už ale pes není věc a záchrana jeho života má přednost.

Pokud vám někdo ukradne psa, zodpovídá za něj zloděj. Ale! Pokud neprokážete, že jste krádeži nemohli zabránit, zodpovídáte za případnou škodu spolu se zlodějem.

PSALI JSME:
Za zvířecí mazlíčky utrácíme dost - a rádi!

Legislativa týkající se chovu psů

  • Novelizovaný občanský zákoník (č. 89/2012 Sb.) změnil postavení psů z věci na živá stvoření, z čehož mj. vyplývá odpovědnost chovatelů. Změny se týkají také přivlastnění si nalezeného zvířete.
  • Povinnosti chovatelů jsou zakotveny ve veterinárním zákoně (§ 4 zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči).
  • Týrání zvířat zakazuje zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání (§ 2, 3, 4 a 5).
  • Povinnost úklidu psích exkrementů řeší přestupkový zákon (§ 47 odst. 1 písm. d) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích).
  • Pohyb psů v přírodě upravuje zákon 289/1995 Sb. o lesích a zákon č. 449/2001 Sb. o myslivosti.
  • Obecně závazné vyhlášky obcí upravují pravidla pohybu psů na veřejných prostranstvích, sazby poplatků za psa, včetně výjimek, pravidla udržování čistoty. A sankce za porušování vyhlášky.

PSALI JSME:
Iveta Bečvářová: Znám i chovatele, který zaplatil rovnátka svému psovi

Zavřít reklamu ×
  1. tak potom když pes napadne člověka nebo zakousne dítě ať si jde páníček sednout za vraždu !!!!!

  2. Takže – jestli tomu dobře rozumím – pokud pes udělá hromádku třeba někde u řeky, ale ještě na území města, a páníček ji okamžitě neuklidí, hrozí páníčkovi trest odnětí svobody nejméně na doživotí + pokuta řádově 100 tisíc korun. Pokud ale naši mladí a krásní jdou v noci z hospody, přičemž se poblijí a poserou přímo na ulici, je to jejich právo a je povinnost města to okamžitě uklidit. Je to prostě úžasné!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Půjčili jste kamarádovi peníze a už vás nezná?

To nespěchá! Vrátíš mi to, až budeš mít. Kolikrát jen podobné věty doprovázely půjčení peněz, jimiž jste blízkým vytrhli trn z paty? A jak často tento dobrý skutek ukončil letité přátelství? Nic totiž tak spolehlivě …

Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než …

Výpovědní doba nejsou dvouměsíční prázdniny

Máme smutnou zprávu, zrušili jsme vaše pracovní místo. Tuto větu může prakticky každý zaměstnanec slyšet kdykoli. Personalista mu podává papír s výpovědí a zaměstnanec má pocit, že právě skončila další etapa jeho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.