Patrony Běhu pro Jedličku 2024 jsou herec Vladimír Polívka a olympijský zápasník Artur Omarov. Jedličkův ústav a školy je více než sto let nedílnou součástí Vyšehradu, a proto se poběží symbolicky po vyšehradských hradbách, kolem dominant Vyšehradu – baziliky sv. Petra a Pavla a rotundy sv. Martina. Hlavní běh odstartuje v 17 hodin.
Nadace Jedličkova ústavu byla založena 22. října 1990. Základním posláním je shromažďování finančních prostředků a jiných hodnot za účelem zlepšení komplexní rehabilitační péče o děti a mladé lidi s tělesným handicapem. Pomoc je směřována ke klientům a absolventům Jedličkova ústavu a škol a také k neziskovým organizacím v celé ČR, které mají podobné poslání jako Nadace.
Registrace byla již spuštěna a je možné se přihlašovat na stránkách www.behprojedlicku.cz.
Překážka jako symbol
„Pro závodníky je připravených několik závodních okruhů v různé délce a s různou obtížností – od dětských na 100 metrů až po ty náročnější pro dospělé na 2 600 a 5 400 metrů. Jednotlivé trasy budou obsahovat symbolické překážkové zóny, které budou reprezentovat bariéry, se kterými se denně setkávají děti a mládež s tělesným postižením. Letos máme i novinku – závod ve speciální kategorii s kočárky na 1 000 metrů,“ řekla výkonná ředitelka Nadace Jedličkova ústavu Markéta Balvínová.
Děti podporují děti
Pátý ročník Běhu pro Jedličku umožní dopoledne závodit žákům 2. stupně základních škol a studentům středních škol, kteří mohou běžet v týmech 5-15 běžců. Dlouhodobým cílem Nadace Jedličkova ústavu je posílení sociální empatie dětí a větší porozumění lidem s handicapem. Běh však nebude jediným hlavním dopoledním programem.
Propojování se světem handicapu
Propojování zdravých dětí s dětmi s handicapem bude hlavním tématem celého dopoledního programu škol. Pro žáky a studenty bude připraven doprovodný program, který si připravili přímo studenti z Jedličkova ústavu – volná beseda na téma: Život s handicapem, možnost vyzkoušet si, jaké to je jezdit na invalidním vozíku či handbiku nebo seznámení s novinami studentů Jedličkova ústavu – Jedloviny.
„Jde nám především o to, aby zdravé děti měly možnost setkat se se studenty Jedličkova ústavu, aby je měly možnost poznat blíže a zjistit, že se jedná o jejich vrstevníky, kteří jsou třeba jen na vozíku. Chceme společně vyvrátit mýty o životě s handicapem,“ upřesnila Markéta Balvínová.
Pro učitele by setkání mohlo být inspirací pro podporu výuky s podobnými projekty přímo v jejich škole.