Ňadra se zárukou? I zde rozhoduje poměr cena a kvalita

Co je velké, to je pěkné, říká přísloví. Jiní zase praví, že co je malé, to je milé. Pojištění nezná mezí. Lidé si tradičně zajišťují nejen své auto, dům, ale také třeba zážitek na dovolené. I nová prsa občas narazí na své hranice.
Prsní implantáty nejsou zcela normálním zbožím a nemají proto ani standardizované krytí rizik. Záruku na práci chirurga kryje povinné pojištění, s materiálem to je ale jinak. Foto: Pixabay

Řada pacientů ze západu vyráží zkoušet tradiční medicínské postupy, vyhledávají léčbu pomocí kmenových buněk, jezdí přijmout nebo darovat transplantovaný orgán nebo podniknou „poslední cestu“ za euthanasií či estetickou medicínou.

Cena plastických operací i jiných lékařských zákroků se v každé zemi liší. Lidé z bohatého západu stále častěji podstupují zkrášlující operace na soukromých klinikách ve východní Evropě. „Chudý“ východ hledá na západě pokrokovější a i často schválenou „medicínu“, jež se u nás teprve testuje nebo stojí nekřesťanské peníze.

Česká republika byla nedávno časopisem Forbes dokonce označena jako jedna z deseti světových destinací zdravotní turistiky. A tak není divu, že se začínají množit i pojistné smlouvy na tělesné partie.

Místo pro kabátek, raději pro nová prsa

Plastické operace nejsou jen doménou modelek. Mezi českými ženami frčí v posledních letech i zvelebování popředí, i když často jsou na vině zdravotní problémy. A zalíbení v nich nalézá totiž stále více mužů.

Počet estetických operací tak každoročně narůstá o 15 až 20 procent. Mezi nejvyhledávanější patří mini invazivní zákroky, omlazující procedury obličeje v injekční, niťové i laserové podobě. Na druhé pozici se drží plastika prsou, ať už jde o zvýšení sebevědomí, minimalizaci zdravotních rizik nebo navrácení ženské důstojnosti po prodělané rakovině.

Někdy stačí pocit nahmatané bulky v prsu, která bolí a problém je tady. I dnes totiž vnímá žena onemocnění rakovinou prsu jako sociální stigma. Mění se její role, sociální status, a v důsledku toho i vlastní identita: najednou se cítí méně hodnotná a nedokonalá, sama sebe ztrácí.

„Naše rodina má genetickou zátěž, kdy se rakovina v ženské linii objevovala často. Teta umřela na rakovinu. Maminka ji také prodělala,“ říká na stránkách Protonového centra Petra Steklá z Chlumu u Třeboně, kde provozuje kemp. Petra úspěšně prošla léčbou rakoviny prsu.

PSALI JSME:
Zkrášlení těla za desítky tisíc korun? Není problém, zájemci platí i na splátky

Prasklý balónek a servisní minimum

Když dojde na operaci, dokáží dnes lékaři odstranit tvarové nedostatky a vrátit ňadrům jejich objem. Ale i s prsními implantáty bývají spojená rizika, jimž jde předejít buď správným výběrem plastické kliniky, dodržováním pravidel a omezení, či díky záručnímu programu.

„Při ruptuře (prasknutí – pozn. red.) uniká gel do této dutiny a většinou nezpůsobuje žádné problémy. Pacientka proto o poškození implantátu často neví a většinou dochází k odhalení až při pravidelném vyšetření,“ poukazuje na možná zdravotní rizika MUDr. Libor Kment, plastický chirurg z Prahy.

Odhalení ruptury implantátu ale není jednoduché. „Vzácněji se únik gelu projeví zvětšením spádových lymfatických uzlin, zduřením nebo bolestmi prsu. Pak je vhodné implantát vyměnit co nejdříve,“ vyjmenovává Kmenta obtíže.

Prsní implantáty nejsou tak zcela normálním zbožím a nemají tak ani standardizované krytí rizik. Záruku na práci chirurga kryje povinné pojištění, s materiálem to je ale jinak. Není to tak dávno, kdy se objevila kauza s praskajícími implantáty francouzské provenience.

Chci záruku. Levně

„Z mé dlouholeté praxe ale vím, že řada pacientek se o záruční program začne zajímat, až když dojde k problému. Například k prasknutí implantátu. To je chyba, protože rozsah záruk a podmínky čerpání se u různých výrobců značně liší,“ říká MUDr. Karel Urban z pražské kliniky plastické chirurgie Esthé.

Plastika je zásahem do našeho těla. Jedno rozhodnutí tak může zapříčinit celý řetězec utrpení, otravných vyšetření a zbytečných plateb. Kdo šetří za tři, zapláče. „Svým klientkám, které si přejí přirozený tvar poprsí, rád doporučuji anatomické implantáty s pevnějším, tzv. form-stable gelem. S tímto typem implantátů dokážeme nejen zvětšovat objem, ale také cíleně tvarovat prs,“ vysvětluje doktor Urban.

Oblečení si také vybíráme a někdy příliš pečlivě. Nejenže se vám musí líbit, ale porovnáváme i poměr kupní ceny a kvality. U elektroniky a vozidel zkoumáme parametry do nejmenšího detailu. Tady se nevyplácí škudlit. Buď člověk ušetří, a bude doufat, anebo si připlatí a dostane ňadra se zárukou.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB