Nádrž na dešťovku zvažuje pořídit skoro každý druhý zahrádkář

Češi jsou národem zahrádkářů. O vlastní zahrádku se stará 62 % lidí. Více než třetina z nich (39 %) se ale v posledních letech v důsledku sucha potýká s nedostatkem vody. Řešením může být i zachycování dešťové vody do retenční nádrže. Tu letos zvažuje pořídit téměř polovina zahrádkářů, jak vyplynulo z průzkumu společnosti Provident uskutečněném ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research na panelu 606 lidí napříč Českem.
Pouze čtyři procenta zahrádkářů se dle svých slov o zalévání zahrady příliš starat nemusí. Foto: Pixabay

Problémy se suchem, které Českou republiku trápí od roku 2014, se kromě zemědělců stále více dotýkají také drobných zahrádkářů. Z průzkumu vyplývá, že zahradu u domu nebo na chatě obstarává 62 % Čechů.

Pouze čtyři procenta zahrádkářů se dle svých slov o zalévání zahrady příliš starat nemusí, ostatní jsou pak v létě většinou nuceni hledat další vodní zdroje. K zalévání dle průzkumu Čechům slouží nejen voda ze studny (19 %), řeky či rybníka (4 %), ale i zdroj vůbec nejdražší, totiž voda kohoutková. V Praze a středních Čechách zalévá pitnou vodou z kohoutku dokonce každý osmý zahrádkář.

PSALI JSME:
Hrozba nedostatku vody je reálná. Co musí stát udělat?

Téměř dvě třetiny lidí zalévají své zahrádky dešťovou vodou (64 %). Tu většina z nich jímá do sudů pod okapem (72 %). Pouze každý desátý respondent má pro účely hromadění dešťovky zabudovanou retenční nádrž.

Na její pořízení je přitom možné čerpat státní dotaci ve výši až 55 000 Kč. Státního příspěvku dle průzkumu chce letos využít 12 % z těch, kteří mají v plánu nádrž zakoupit. Ostatní pak náklady pokryjí z vlastních úspor (30 %), půjčkou od rodiny (6 %), nebo úvěrem (6 %).

Ani nadcházející léto nevidí čeští zahrádkáři v souvislosti se suchem příliš optimisticky. Sucho dle průzkumu předpovídá 87 % Čechů. Kromě zachytávání dešťové vody se na něj připravují následujícím způsobem.

PSALI JSME:
Modrá úsporám, ani „Dešťovka“ sucho neodvrátí

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Rozpačitý návrat k normálu

Od včerejšího rána rockové rádio optimisticky hlásilo, že „tento den se zapíše do historie, jako první den, kdy jsme mohli sundat roušky“. Přesněji řečeno na ulici, v hromadné dopravě zatím ne, ale na ulici už ano. …

Ani nejsmutnějším věcem se nevyhneme

Snažíme si to nepřipouštět, ale přesto to na většinu z nás nevyhnutelně čeká. Být u smrti milované osoby a v rozrušení se umět postarat o nezbytné poslední záležitosti, na to člověk snad ani nemůže být dostatečně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru