Nádrž na dešťovku zvažuje pořídit skoro každý druhý zahrádkář

Češi jsou národem zahrádkářů. O vlastní zahrádku se stará 62 % lidí. Více než třetina z nich (39 %) se ale v posledních letech v důsledku sucha potýká s nedostatkem vody. Řešením může být i zachycování dešťové vody do retenční nádrže. Tu letos zvažuje pořídit téměř polovina zahrádkářů, jak vyplynulo z průzkumu společnosti Provident uskutečněném ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research na panelu 606 lidí napříč Českem.
Pouze čtyři procenta zahrádkářů se dle svých slov o zalévání zahrady příliš starat nemusí. Foto: Pixabay

Problémy se suchem, které Českou republiku trápí od roku 2014, se kromě zemědělců stále více dotýkají také drobných zahrádkářů. Z průzkumu vyplývá, že zahradu u domu nebo na chatě obstarává 62 % Čechů.

Pouze čtyři procenta zahrádkářů se dle svých slov o zalévání zahrady příliš starat nemusí, ostatní jsou pak v létě většinou nuceni hledat další vodní zdroje. K zalévání dle průzkumu Čechům slouží nejen voda ze studny (19 %), řeky či rybníka (4 %), ale i zdroj vůbec nejdražší, totiž voda kohoutková. V Praze a středních Čechách zalévá pitnou vodou z kohoutku dokonce každý osmý zahrádkář.

PSALI JSME:
Hrozba nedostatku vody je reálná. Co musí stát udělat?

Téměř dvě třetiny lidí zalévají své zahrádky dešťovou vodou (64 %). Tu většina z nich jímá do sudů pod okapem (72 %). Pouze každý desátý respondent má pro účely hromadění dešťovky zabudovanou retenční nádrž.

Na její pořízení je přitom možné čerpat státní dotaci ve výši až 55 000 Kč. Státního příspěvku dle průzkumu chce letos využít 12 % z těch, kteří mají v plánu nádrž zakoupit. Ostatní pak náklady pokryjí z vlastních úspor (30 %), půjčkou od rodiny (6 %), nebo úvěrem (6 %).

Ani nadcházející léto nevidí čeští zahrádkáři v souvislosti se suchem příliš optimisticky. Sucho dle průzkumu předpovídá 87 % Čechů. Kromě zachytávání dešťové vody se na něj připravují následujícím způsobem.

PSALI JSME:
Modrá úsporám, ani „Dešťovka“ sucho neodvrátí

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Polovina Čechů byla někdy okradena

S okradením má zkušenost bezmála polovina Čechů – přesně 47 procent. Nejčastěji byli okradeni na ulici, doma nebo v městské hromadné dopravě. Vyplývá to z průzkumu, kterou pro společnost SSI Group uskutečnila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru