Nafta je v Česku levnější než v Polsku, na Slovensku či v Maďarsku. U benzínu to ale neplatí

Názor
Pohonné hmoty v Česku dále citelně zlevňují a o další desítky haléřů zlevní i v příštím týdnu. Zlevňují především vlivem mezinárodních faktorů, jako je pokles cen ropy Brent a velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu.
Pohonné hmoty v Česku dále citelně zlevňují a o další desítky haléřů zlevní i v příštím týdnu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ke zlevnění přispívá ovšem nadále poměrně silná úroveň koruny vůči dolaru a domácí daňová politika. Ta má silný dopad zvláště v případě nafty. Vždyť v porovnání ještě s rokem 2020 je nyní spotřební daň z motorové nafty po zahrnutí DPH zhruba o tři koruny na litr nižší.

To vše vede k tomu, že čeští motoristé majitelé dieselů tankují momentálně za jedny z nejnižších cen v rámci EU. Vyplývá to z dat Evropské komise. Podle nich tankují nafty levněji jen řidiči v Bulharsku, Rumunsku, Litvě a pak v Lucembursku a na Maltě.

Česko má tak nyní nejlevnější naftu ze zemí Visegrádské skupiny. Přitom třeba Poláci mají tradičně pohonné hmoty vesměs citelně levnější než Češi.

PSALI JSME:
Nafta v Česku už stojí i 29,90 koruny za litr. A ještě půjde dolů

Češi naftu tankují znatelně levněji než Slováci nebo Maďaři, o Němcích či Rakušanech ani nemluvě.

V případě benzínu už to taková „sláva“ není. Čeští motoristé jej podle dat Evropské komise pořizují dráže než Poláci, Maďaři, Slováci, a dokonce i než Rakušané. Z okolních zemí jej tak mají dražší jen Němci.

Česká vláda se chystá zvýšit spotřební daň z nafty a vrátit ji na úroveň platnou před loňským červnem. To po zahrnutí DPH bude znamenat zvýšení ceny litru motorové nafty o zhruba 1,80 koruny. Mělo by k němu dojít počátkem letošního srpna.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda chce zvýšit daň z nafty

Zavřít reklamu ×
  1. Zde vidím obrovskou příležitost pro záchranu vládního rozpočtu. Zvýšit daně na pohonné hmoty klidně o 15 kč/litr z důvodu uhlíkové daně(zastaralé neekologické palivo) nebo daň z luxusu. A na důchody hned bude. Alespoň se uleví přetíženým cestám kde jede jedno auto za druhým. Většinou s jedním člověkem……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB