Nafta za týden zlevnila více než o korunu

Názor
Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů dražší.
Nafta zlevnila na litru o 1,14 koruny, za litr teď řidiči dají průměrně 39,86 koruny, jak vyplývá z údajů společnosti CCS. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nafta zlevnila na litru o 1,14 koruny, za litr teď řidiči dají průměrně 39,86 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Poprvé od prvních dní ruské invaze na Ukrajinu jsou nyní oba základní druhy pohonných hmot k mání za méně než 40 korun na litr.

V příštím týdnu pohonné hmoty dále zlevní, ačkoli již méně výrazně. Benzín zlevní o zhruba šedesát haléřů na litr, nafta o devadesátník na litr. Pokračuje totiž pokles cen ropy na světových trzích a zlevňují rovněž paliva na komoditní burze v Rotterdamu.

Ropa Brent ve středu během obchodování zlevnila dokonce pod úroveň 77 dolarů za barel, což znamená, že byla nejlevnější od prosince 2021. Nafta na burze v Rotterdamu je nyní nejlevnější od začátku letošního února.

Koruna navíc za posledních zhruba 30 dní citelně, o více než čtyři procenta, zpevnila vůči dolaru, což jen přispívá ke snížení cen pohonných hmot v ČR. Koruna je nyní vůči dolaru nejsilnější od první poloviny letošního června.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v ČR rychle zlevňují, nafta je nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu

Ropa Brent za poslední dva týdny zlevnila o bezmála osm procent, v přepočtu do korun – tedy po zohlednění kursu – pak přibližně rovněž o devět procent.

Velkoobchodně prodávaná nafta na burze v Rotterdamu stojí nyní v přepočtu do korun o přibližně dvanáct procent méně než před dvěma týdny, v dolarech je levnější o jedenáct procent. Tento vývoj teprve ještě čerpací stanice v Česku do svých cen plně promítnou.

Ropa zlevňuje, neboť obavy z recese v Spojených státech – a z citelného zpomalení celosvětového ekonomického růstu – jsou silnější, než pozitivní dopad otevírání čínské ekonomiky, kde tamní režim zmírňuje svá covidová opatření.

Cena ropy se tak stabilizuje nejdříve ve druhé polovině prosince. Do té soby pohonné hmoty zlevní dále výrazněji pod úroveň 40 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak cenový strop promění trh s ropou?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Plná nákupní centra před Vánoci klamala

Plná nákupní centra a plné restaurace v předvánočním čase klamaly. Teď je to oficiální. Maloobchodní tržby se v prosinci propadly jedním z nejvýraznějších temp v historii. Pád o 7,3 procenta je hlubší, než …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB