Pohonné hmoty v ČR rychle zlevňují, nafta je nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu

Názor
Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 Kč, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 Kč. Nafta je tak nejlevnější od letošního 3. března, tedy od prvních dní ruské invaze na Ukrajinu.
Pohonné hmoty v ČR rychle zlevňují, nafta je nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštím týdnu pohonné hmoty dále výrazně zlevní, benzín o zhruba korunu na litr, nafta o 1,70 koruny na litr. Pokračuje totiž pokles cen ropy na světových trzích a zlevňují rovněž paliva na komoditní burze v Rotterdamu. Koruna navíc během listopadu citelně. O více než pět procent, zpevnila vůči dolaru, což jen přispívá ke snížení cen pohonných hmot v ČR.

Ropa Brent za poslední dva týdny zlevnila o bezmála osm procent, v přepočtu do korun – tedy po zohlednění kursu – pak přibližně rovněž o osm procent. Velkoobchodně prodávaná nafta na burze v Rotterdamu stojí nyní v přepočtu do korun o přibližně sedm procent méně než před dvěma týdny. Tento vývoj teprve ještě čerpací stanice v Česku do svých cen plně promítnou.

PSALI JSME:
Čína zažívá největší lidové bouře od roku 1989, ropa proto prudce zlevňuje

V posledních dnech se však ve světě dochází k vývoji, který signalizuje zastavení zlevňování pohonných hmot v Česku, a to ve druhé polovině prosince. Zaprvé, Čína v posledních dnech dává najevo, že by mohla zmírnit svá drakonická proticovidová opatření.

O víkendu se lidé v řadě čínských měst bouřili proti pandemickým restrikcím v takové míře, že pozorovatelé hovořili o nejvíce konfrontačních nepokojích od událostí roku 1989, jež vyvrcholily masakrem na Náměstí nebeského klidu. Zdá se, že režim i pod vlivem těchto nepokojů může nyní zmírnit své covidové restrikce.

To by rovněž povzbudilo čínskou ekonomiku. Očekávání trhů ohledně tempa otevírání čínské ekonomiky po covidu by rovněž byla příznivější. Oboje se pak promítne do výhledově silnější světové poptávky po ropě, neboť Čína je jejím největším globálním dovozcem. Růst poptávky po ropě by pak už tento měsíc trvaleji zastavil její současné zlevňování, ba nastal by růst ropných cen.

PSALI JSME:
Benzín i nafta v Česku prudce zlevňují. A ještě zlevní: V Číně zuří covid a v USA hrozí recese

Zadruhé, šéf americké centrální banky Jerome Powell včera signalizoval, že v USA by mohlo dojít ke zmírnění stávajícího výrazného tempa utahování měnové politiky. To by znamenalo povzbuzení pro trhy, včetně těch s ropou, neboť vyhlídka rychle se zvyšujících úroků a tedy stále obtížněji dostupného financování a je dusivá.

Mírnější postoj americké centrální banky ovšem znamená relativně slabší dolar, což efekt dolarového zdražení ropy po přepočtu do korun zmírní. O víkendu také zasedá kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem. Spíše však prodlouží stávající politiku přiškrcení těžby. K tomu, aby těžbu eventuálně producentské země navýšily, by bylo potřeba více zaručených zpráv, že Peking vskutku a citelně svá proticovidová opatření zmírní.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čerpadláři opět „čarují“ s maržemi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Plná nákupní centra před Vánoci klamala

Plná nákupní centra a plné restaurace v předvánočním čase klamaly. Teď je to oficiální. Maloobchodní tržby se v prosinci propadly jedním z nejvýraznějších temp v historii. Pád o 7,3 procenta je hlubší, než …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB