Nájmy kanceláří zdraží o pět procent

Analýza
Na zdražování se nejvíce podílí rostoucí ceny stavebních prací, růst cen pozemků pro výstavbu a příznivá ekonomická situace. Nájmy kancelářských nemovitostí se budou v Praze zvyšovat spíše jen v některých lokalitách – jako je Praha 1, 2, 4 a 5.
Průměrná cena nájmu za metr čtvereční v kanceláři kategorie A na pražském trhu se bude letos pohybovat na úrovni 17,5 EUR. Foto: Pixabay

Navýšení cen nájemného očekává v letošním roce 81 procent ředitelů developerských společností, ceny nájmů přitom v průměru vzrostou o 4,9 procenta. Jejich aktuální úroveň je nadpoloviční většinou developerů vnímána jako odpovídající. Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Nabídka pokulhává za poptávkou

„České ekonomice se aktuálně daří, stále zažíváme období růstu. Pozitivní očekávání se promítají do růstu cen všech nemovitostí, včetně kanceláří,“ komentuje obchodní ředitelka CAT Phones Martina Hloušková.

„Developerský sektor patří k cyklickým druhům průmyslu, který citlivě sleduje hospodářský cyklus, přičemž trh funguje na rovnováze mezi nabídkou a poptávkou. Podle tržních statistik byl v pražském regionu zaznamenán růst nájmů kancelářských prostor, obzvláště v prostorách vnitřního a širšího centra. Pokud to ekonomické podmínky dovolí, budou se nájmy kanceláří zvyšovat i v budoucnu,“ říká Tero Loukonen, šéf výzkumu Passerinvest Group.

Svůj pohled přidává také Jan Skříček, analytik KKCG Real Estate: „S ohledem na současnou konjunkturu neočekáváme ochlazení na straně poptávky. Naopak nabídka, navzdory jejímu růstu, i nadále za poptávkou pokulhává, což se projevuje v pokračujícím tlaku na růst cen nájemného. Významným faktorem je rovněž posilující koruna, která vyvíjí dodatečný tlak na eurové nájmy.“

Zdražují stavební práce

Zvyšování cen pronájmů aktuálně podle ředitelů developerských firem nejvíce ovlivňuje růst cen stavebních prací. Na stupnici od 0 do 10, kde desítka představuje faktor maximálně přispívající ke zdražování nájmů, jej ohodnotili známkou 9,0.

Dalšími významnými faktory, promítajícími se do cen, je růst cen pozemků pro výstavbu a pozitivní ekonomická situace (obě shodně 7,4 bodu z 10). Nejméně naopak ke zdražování přispívají rostoucí nároky na ekologičnost budov (5,2 bodu z 10).

Všeobecné zdražování

„Nabídkové ceny nejsou jen funkcí očekávané poptávky, ale také funkcí vstupních nákladů. A ty bohužel všechny rostou. Ceny stavebních prací, mzdy, úrokové sazby vzrostly, ceny stavebních pozemků dokonce několikanásobně. Zvyšuje se i poptávaná kvalita finálního provedení. Dnes není prostor pro stabilizace úrovně nájemného,“ vysvětluje generální ředitel Finep Tomáš Pardubický.

Podobný názor má Hana Šantrochová ze společnosti S+B Plan&Bau Prag: „Naše cenová politika přímo souvisí s celkovou situací na stavebním a realitním trhu. Za posledního 1-1,5 roku došlo k dramatickému nárůstu cen stavebních prací. Kromě toho je velmi těžké zajistit nejen dostatečné kapacity, ale také přijatelnou kvalitu prováděných prací.  Momentálně je sice naším cílem ceny udržet a nezvyšovat, ale je to velká výzva.“

Nájemníci provětrají účty

Plošný růst průměrné úrovně cen nájmů v Praze predikuje třetina (33 procent) developerských firem. O zvyšování průměrné úrovně cen jen v některých lokalitách hovoří další polovina (54 procent). Jen desetina (13 procent) společností si myslí, že k žádnému růstu cen v hlavním městě nedojde.

„Ano, ceny nájemného zvyšujeme díky posilování koruny a nárůstu poptávky. Navíc v případě naší čtvrti DOCK má vliv i to, že lokalita i její okolí jsou již etablované – my stavíme již třetí etapu kanceláří, roste i projekt v sousedství. Místo se tak stalo skvělým pro práci i život, což se samozřejmě do cen promítá,“ říká výkonný ředitel skupiny Crestyl Simon Johnson.

Jeho slova doplňuje výkonná ředitelka Skanska Property Czech Republic Alexandra Tomášková: „Vývoj cen nájemného pro prémiové lokality by měl mírně vzrůstat. V případě okrajových lokalit očekáváme spíše setrvání na stávajících cenových úrovních.“

Aktuální úroveň cen nájmů v Praze přitom hodnotí mírně nadpoloviční většina (56 procent) ředitelů jako odpovídající. O podhodnocených nájemních cenách kanceláří hovoří 31 procent developerů. Jako nadhodnocené nespatřuje ceny nájmů ani jedna z developerských společností. Průměrná cena nájmu za metr čtvereční v kanceláři kategorie A na pražském trhu se bude v letošním roce podle ředitelů pohybovat na úrovni 17,5 EUR.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Rusové znovu zcela zastaví dodávky plynu Německu

Cena plynu v EU v pátek v podvečer citelně vzrostla, až o devět procent, nad úroveň 260 eur za megawatthodinu poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že na přelomu srpna a září opět zcela zastaví své …

Vláda zřejmě zastropuje marže pohonných hmot

Ministerstvo financí navrhuje zastropovat marže čerpacích stanic a distributorů pohonných hmot. Činí tak v reakci na výsledek červencového sledování marží. Ta se v případě benzínu a nafty pohybovala v průměru pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.