Japonsko má k masivnímu rozšíření bezhotovostních plateb zatím hodně daleko. Televizní šoty vysílané už před osmi lety, v nichž Japonci platí za metro přiložením telefonu a další platební technologické vymoženosti, se týkají pouze velkých měst. České cestovní kanceláře upozorňují své klienty na nutnost vzít sebou co nejvíce peněz v hotovosti, protože mimo města bankomaty nebo platební terminály téměř neexistují a i ve městech hrozí riziko, že evropské platební karty nebudou akceptovány.

Před deseti lety se v Japonsku pustili do experimentu ve městě Šibuja, kde rozdali obyvatelům 130 tisíc karet Visa a do dvou tisíc obchodů instalovali platební terminály. Výsledek byl tristní. Polovina obchodů stejně přijímala jen hotovost a tam, kde bylo možné platit kartami, tak učinili jeden dva lidé za den. Konzervativní japonská společnost i dnes dává přednost bankovkám před platebními aplikacemi či kartami.
Vyzrát nad národními tradicemi má novinka, o níž informoval zpravodajský portál Japan News. Od letošního léta bude vláda testovat systém, v němž zahraniční turisté mohou potvrdit svou identitu i nakupovat v obchodech s použitím pouze otisků prstů. Vláda doufá, že počet zahraničních turistů vzroste, protože se nebudou obávat pouliční kriminality a zbaví je nutnosti nosit u sebe hotovost. Cílem je zavést tento identifikační systém do roku 2020, kdy se v Tokiu konají olympijské a paralympijské hry.
Pokud člověk přicestuje do Japonska jako turista, bude si muset na letišti nebo v přístavu nechat naskenovat otisky dvou prstů. K nim budou přiřazena i další data, včetně informací o bankovní kartě. Vláda plánuje, že prstový platební systém bude zpočátku fungovat ve 300 obchody se suvenýry, restauracích či hotelech. Počet takových míst má výrazně vzrůst na jaře příštího roku. A po jednotlivých prefekturách být dokončen v Tokiu s tím, že ročně do země přiláká 40 milionů turistů.
Také tokijská Aeon Bank začne v květnu testovat systém identifikace lidí podle otisků prstů. Banka se tím snaží eliminovat jeden ze zásadních problémů karet – totiž jejich krádeže a zneužívání. Banka tvrdí, že nový systém je mnohem dokonalejší v řadě bezpečnostních oblastí a dokáže zabránit odcizení zákazníkovy identity.
Systém byl poprvé odzkoušen v zábavním parku Huis Ten Bosch u Nagasaki, kde návštěvníci mohli platit otisky svých prstů ve 30 obchodech a restauracích. Mluvčí parku poté prohlásil, že systém byl návštěvníky přijat dobře, zvláště u rodin s dětmi, kterým ušetřil trable s neustálým vytahováním peněženek.
Masivní využití otisků prstů však nemá jen zastánce. Objevují se varování před možným zneužitím množství informací, které o sobě dotyčná osoba poskytne. Data získaná ze systému hodlá vláda využít pro další strategii rozvoje turistického průmyslu.