bool(false)

Nákup za dva prsty

Japonsko má k masivnímu rozšíření bezhotovostních plateb zatím hodně daleko. Televizní šoty vysílané už před osmi lety, v nichž  Japonci platí za metro přiložením telefonu a další platební technologické vymoženosti, se týkají pouze velkých měst. České cestovní kanceláře upozorňují své klienty na nutnost vzít sebou co nejvíce peněz v hotovosti, protože mimo města bankomaty nebo platební terminály téměř neexistují a i ve městech hrozí riziko, že evropské platební karty nebudou akceptovány.

Ilustrační foto: Pixabay

Před deseti lety se v Japonsku pustili do experimentu ve městě Šibuja, kde rozdali obyvatelům 130 tisíc karet Visa a do dvou tisíc obchodů instalovali platební terminály. Výsledek byl tristní. Polovina obchodů stejně přijímala jen hotovost a tam, kde bylo možné platit kartami, tak učinili jeden dva lidé za den. Konzervativní japonská společnost i dnes dává přednost bankovkám před platebními aplikacemi či kartami.

Vyzrát nad národními tradicemi má novinka, o níž informoval zpravodajský portál Japan News. Od letošního léta bude vláda testovat systém, v němž zahraniční turisté mohou potvrdit svou identitu i nakupovat v obchodech s použitím pouze otisků prstů. Vláda doufá, že počet zahraničních turistů vzroste, protože se nebudou obávat pouliční kriminality a zbaví je nutnosti nosit u sebe hotovost. Cílem je zavést tento identifikační systém do roku 2020, kdy se v Tokiu konají olympijské a paralympijské hry.

Pokud člověk přicestuje do Japonska jako turista, bude si muset na letišti nebo v přístavu nechat naskenovat otisky dvou prstů. K nim budou přiřazena i další data, včetně informací o bankovní kartě. Vláda plánuje, že prstový platební systém bude zpočátku fungovat ve 300 obchody se suvenýry, restauracích či hotelech. Počet takových míst má výrazně vzrůst na jaře příštího roku. A po jednotlivých prefekturách být dokončen v Tokiu s tím, že ročně do země přiláká 40 milionů turistů.

Také tokijská Aeon Bank začne v květnu testovat systém identifikace lidí podle otisků prstů. Banka se tím snaží eliminovat jeden ze zásadních problémů karet – totiž jejich krádeže a zneužívání. Banka tvrdí, že nový systém je mnohem dokonalejší v řadě bezpečnostních oblastí a dokáže zabránit odcizení zákazníkovy identity.

Systém byl poprvé odzkoušen v zábavním parku Huis Ten Bosch u Nagasaki, kde návštěvníci mohli platit otisky svých prstů ve 30 obchodech a restauracích. Mluvčí parku poté prohlásil, že systém byl návštěvníky přijat dobře, zvláště u rodin s dětmi, kterým ušetřil trable s neustálým vytahováním peněženek.

Masivní využití otisků prstů však nemá jen zastánce. Objevují se varování před možným zneužitím množství informací, které o sobě dotyčná osoba poskytne. Data získaná ze systému hodlá vláda využít pro další strategii rozvoje turistického průmyslu.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru