Nákup za dva prsty

Japonsko má k masivnímu rozšíření bezhotovostních plateb zatím hodně daleko. Televizní šoty vysílané už před osmi lety, v nichž  Japonci platí za metro přiložením telefonu a další platební technologické vymoženosti, se týkají pouze velkých měst. České cestovní kanceláře upozorňují své klienty na nutnost vzít sebou co nejvíce peněz v hotovosti, protože mimo města bankomaty nebo platební terminály téměř neexistují a i ve městech hrozí riziko, že evropské platební karty nebudou akceptovány.

Ilustrační foto: Pixabay

Před deseti lety se v Japonsku pustili do experimentu ve městě Šibuja, kde rozdali obyvatelům 130 tisíc karet Visa a do dvou tisíc obchodů instalovali platební terminály. Výsledek byl tristní. Polovina obchodů stejně přijímala jen hotovost a tam, kde bylo možné platit kartami, tak učinili jeden dva lidé za den. Konzervativní japonská společnost i dnes dává přednost bankovkám před platebními aplikacemi či kartami.

Vyzrát nad národními tradicemi má novinka, o níž informoval zpravodajský portál Japan News. Od letošního léta bude vláda testovat systém, v němž zahraniční turisté mohou potvrdit svou identitu i nakupovat v obchodech s použitím pouze otisků prstů. Vláda doufá, že počet zahraničních turistů vzroste, protože se nebudou obávat pouliční kriminality a zbaví je nutnosti nosit u sebe hotovost. Cílem je zavést tento identifikační systém do roku 2020, kdy se v Tokiu konají olympijské a paralympijské hry.

Pokud člověk přicestuje do Japonska jako turista, bude si muset na letišti nebo v přístavu nechat naskenovat otisky dvou prstů. K nim budou přiřazena i další data, včetně informací o bankovní kartě. Vláda plánuje, že prstový platební systém bude zpočátku fungovat ve 300 obchody se suvenýry, restauracích či hotelech. Počet takových míst má výrazně vzrůst na jaře příštího roku. A po jednotlivých prefekturách být dokončen v Tokiu s tím, že ročně do země přiláká 40 milionů turistů.

Také tokijská Aeon Bank začne v květnu testovat systém identifikace lidí podle otisků prstů. Banka se tím snaží eliminovat jeden ze zásadních problémů karet – totiž jejich krádeže a zneužívání. Banka tvrdí, že nový systém je mnohem dokonalejší v řadě bezpečnostních oblastí a dokáže zabránit odcizení zákazníkovy identity.

Systém byl poprvé odzkoušen v zábavním parku Huis Ten Bosch u Nagasaki, kde návštěvníci mohli platit otisky svých prstů ve 30 obchodech a restauracích. Mluvčí parku poté prohlásil, že systém byl návštěvníky přijat dobře, zvláště u rodin s dětmi, kterým ušetřil trable s neustálým vytahováním peněženek.

Masivní využití otisků prstů však nemá jen zastánce. Objevují se varování před možným zneužitím množství informací, které o sobě dotyčná osoba poskytne. Data získaná ze systému hodlá vláda využít pro další strategii rozvoje turistického průmyslu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

95 svateb a jeden pohřeb

S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně oprávněn požadovat informace od svatebčanů o tom, kolik stála svatební hostina, kde se konala a kolik lidí …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru