Nálada německých podniků se zlepšuje

Názor
Německý Ifo index podnikatelského klimatu v Německu zaznamenal za červen zlepšení, které překonalo tržní očekávání. Lépe německé podniky hodnotily zejména vyhlídky pro následujících šest měsíců. Složka hodnocení současných podmínek se ale zlepšila méně, než s čím ve svých prognózách počítal trh.

Statistiky tak ukazují, že německé podniky nadále trpí ochromením, které v boji s covid-19 zavedla tamní vláda. Rozvolňování opatření se projevuje, ale relativně pomalu. Podstatné ale je, že německé podniky mají víru v lepší budoucnost. Tu podporuje jak uvolněná měnová politika v celé eurozóně, tak konkrétně v případě Německa oznámený a realizovaný fiskální stimul.

V podstatě všechny předstihové a sentiment indikátory potvrzují, že to nejhorší má německá ekonomika za sebou. Reálné zlepšování situace by mělo být patrné během léta, znatelnější oživení pak v průběhu roku 2020. To by měla být dobrá zpráva i pro tuzemský průmysl, který je na tom německém bytostně závislý.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německo: Optimistické PMI střídá pesimistické Ifo

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Dokáže se Unity vymanit ze své tržní niky?

Unity je přední světová platforma pro vývoj her, která se může za rok 2019 pochlubit 53% tržním podílem v oblasti mobilních her a růstem výnosů kolem 40 %. Společnost už jednou zvýšila své cenové rozpětí pro IPO …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Trh práce: O výši mzdy rozhodují opět zaměstnavatelé

Průzkum
Po dlouhém období konjunktury dochází k zastavení růstu mezd. Výši finančního ohodnocení stejně jako případných benefitů navíc již nediktují zaměstnanci, ale rozhodují o nich opět zaměstnavatelé. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a třinácti regionech České republiky.
Rolovat nahoru