Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Názor
Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco se očekával nárůst na 42,6 bodu. Jde o nejnižší úroveň za posledních zhruba dva a půl roku.
Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nadále platí, že průmyslníci hůře hodnotí jak objem výroby, tak i nových zakázek, v důsledku čehož již někteří z nich uvádějí, že museli přistoupit ke snižování počtu zaměstnanců. Inflace cen vstupů byla podle průmyslníků nejnižší za poslední dva roky, což zmírnilo i tlak na růst cen konečných výrobků pro zákazníky. Růst konečných cen pro zákazníky byl podle šetření PMI nejnižší od března 2021.

V obou případech však cenová dynamika zůstává výrazná. Zkracovaly se také termíny dodávek výrobních vstupů. Mimo zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích k tomu přispěl i výrazný pokles poptávky po vstupech, který jde ruku v ruce s klesajícím počtem zakázek.

Hluboko pod hranicí 50 bodů v listopadu setrval i polský PMI. V pásmu kontrakce zůstaly také indexy pro Německo a celou eurozónu, jejichž zpřesněný odhad navíc přinesl ještě nepatrnou sestupnou revizi. Výjimkou středoevropského regionu je tak pouze maďarský PMI, který v listopadu dosáhl 54,7 bodu a nacházel se výrazně nad očekáváními.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Negativní očekávání firem převažují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB