
Odvetná opatření na sebe nenechala dlouho čekat – Čína uvalila nová cla na americké zemědělské produkty a přiřadila 15 dalších amerických společností na seznam firem, jichž se týkají dovozní a vývozní restrikce.
Kanada zároveň oznámila, že ve dvou vlnách uvalí clo ve výši 25 procent na americké dovozy. Obchodní války 2.0 jsou tak v plném proudu, přičemž Evropa zatím stojí mimo, ale je jen otázkou času, kdy bude vtažena do hry.
Rozhodnutí Trumpovy administrativy vyrukovat v otázce cel s takto těžkým kalibrem bude mít makroekonomické náklady, které budou v americkém hospodářství vidět. Pokud by totiž zůstalo u cíleného navyšování celních sazeb v řádu jednotek procent, tak lze souhlasit s P. Krugmannem, že takové zásahy budou jen těžko postřehnutelné.
Pokud však na tři ze čtyř největších obchodních partnerů uvalíte více než dvacetiprocentní cla, tak si můžete být jisti, že to bude cítit. Jednak v inflaci, kterou cla v tomto rozsahu posunout zpět nad čtyři procent, a jednak v horších výkonech vývozů, jež zasáhnou odvetná opatření. Jinak řečeno ekonomika si koleduje o negativní nabídkový šok, kdy jste konfrontováni s vyššími cenami a horším výkonem.
V této souvislosti pak stojí za zmínku poslední zhoršení běžících odhadů hrubého domácího produktu (HDP) pro 1. čtvrtletí (náš nowcast propadl na -1 %, pozn. aut.), přičemž instruktážní byl i pohled na včera zveřejněné detaily indexu podnikatelské nálady ISM v americkém průmyslu (cenový index brutálně nahoru, produkce a nové objednávky dolů).
Otázku, kterou si trhy a investoři nyní kladou, jak dlouho vysoká cla vydrží. Konečným arbitrem opatření Donalda Trumpa jsou totiž voliči, kteří jsou zároveň spotřebitelé a investoři na kapitálovém trhu. Pokud v USA inflace půjde nahoru a ceny akcií dolů, může se voličská nálada rychle změnit k horšímu a fungovat jako důležitý korektiv velmi kontroverzních opatření Trumpovy administrativy.
Zde je pak důležité, že volby do Kongresu jsou již za dva roky. Otázkou číslo dvě je ovšem to, nakolik bude brát Trump na názory voličů (a situaci na akciovém trhu) ohled, když úřaduje už ve druhém volebním období a nemůže být znovu zvolen.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)
Prodávala bych vejce za 1000 kč kus pro Ameriku. Na hrubý pytel, hrubá záplata.