Naplánovaný rozpočet se podařilo dodržet

Názor
Na rok 2023 byl naplánován rozpočet s deficitem ve výši 295 miliard korun, a přestože se zdálo v polovině roku, že jeho dodržení bude velice obtížné, tak vládě se nakonec povedlo na konci roku zmíněnou úroveň nepřekročit, když schodek činí 288,5 miliardy korun.
Výdaje státního rozpočtu byly meziročně vyšší o 11 procent, stouply především kvůli vyšší potřebě na výplatu sociálních dávek a zejména důchodů, kde se promítla řádná i mimořádná valorizace a příspěvek na vychované dítě ve výši 500 korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příjmy státního rozpočtu byly meziročně vyšší o 17,8 procenta, rostly zejména v důsledku daně z mimořádných příjmů, daně z neočekávaných zisků či odvodu z nadměrných příjmů výrobců elektřiny.

Dalšími významnými položkami byly příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, finanční prostředky z Národního plánu obnovy, dividenda z akciové společnosti ČEZ, ale také inkaso daní z příjmů fyzických i právnických osob.

U růstu příjmů právnických osob je třeba se zastavit, protože ty v meziročním srovnání vzrostly o více než 33 procent, což signalizuje, že firmy využily prostředí velmi vysoké inflace a přenášely své náklady na zákazníky s velmi vysokou přirážkou ve svých maržích.

PSALI JSME:
Tuzemský státní rozpočet jako černá díra?

Zajímavé je také, že příjmy z daně z přidané hodnoty stouply o necelých šest procent, přičemž inflace v tomto roce byla výrazně vyšší, což dokazuje, jak spotřeba českých domácností je zabrzděna.

Výdaje státního rozpočtu byly meziročně vyšší o 11 procent, stouply především kvůli vyšší potřebě na výplatu sociálních dávek a zejména důchodů, kde se promítla řádná i mimořádná valorizace a příspěvek na vychované dítě ve výši 500 Kč.

Vláda poskytla mimořádnými opatřeními pomoc s vysokými cenami energií či s dopady války na Ukrajině. Výrazně se zvýšily také náklady na obsluhu státního dluhu v důsledku vyšších deficitů státního rozpočtu v posledních letech a vyšších úrokových sazeb na trzích.

PSALI JSME:
Penzistům se blýská na lepší časy. Vyšší růst důchodů však zatíží státní rozpočet

Kapitálové výdaje (investice, pozn. aut.) rostly rychleji než běžné výdaje, a to o 13,6 procenta, kdy byly transfery navýšeny územním rozpočtům, příspěvkům organizacím či podnikatelům. Investice byly směrovány do nákupu dopravních prostředků, do staveb či nákupu armádní techniky.

Naplánovaný deficit státního rozpočtu pro rok 2023 ve výši 295 miliard korun se podařilo dodržet, což je sice dobrou zprávou, ale stále se nachází na nepřijatelně vysoké úrovni. Proto současná vládní garnitura schválila tzv. konsolidační balíček, pomocí kterého by se měly veřejné finance vrátit na udržitelnější dráhu, ale jde pouze o první krok ke konsolidaci veřejných financí.

Pro rok 2024 byl schválen schodek státního rozpočtu ve výši 252 miliard korun a strukturální deficit se má v tomto roce ve srovnání s předchozím rokem snížit pouze o jednu desetinu procenta hrubého domácího produktu (HDP). Je tak zcela zřejmé, že další úsporné kroky budou muset následovat, protože aktuální kvantita a kvalita veřejných služeb je za současného nastavení neufinancovatelná.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek má být příští rok 252 miliard, spíše však bude vyšší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.