Nároky na odpočet by si měl uplatňovat každý plátce DPH co nejvíc. Kvůli ziskovosti

Rozhovor
Uplatnění nároku na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH) patří mezi tradiční „disciplíny“ vnitropodnikového účetnictví. Občas při něm však dochází k chybám, které se mohou i po letech nemile prodražit. Podle Petra Linxe, manažera daňového oddělení Moore Stephens řada firem raději z opatrnosti své nároky neuplatňuje a zbytečně si tak zvyšuje své náklady a krátí zisk.
Řada firem z opatrnosti své nároky na odpočet DPH neuplatňuje a zbytečně si tak zvyšuje své náklady a krátí zisk, říká Petr Linx. Foto: Moore Stephens

Jaká jsou základní pravidla pro uplatnění nároku na odpočet DPH? Koho se nejvíce či nejčastěji týkají?
Základní pravidlo je, že nárok na odpočet může uplatnit plátce DPH v případě, že přijaté plnění použije pro své ekonomické účely. Nároky na odpočet by si měl uplatňovat každý plátce DPH v co největší míře kvůli ziskovosti – v případě neuplatnění odpočtu si plátce DPH zvyšuje své náklady.

Jaké se při uplatňování nároku na odpočet dělají nejčastější chyby? Jaké tu jsou opravné prostředky a sankce?
V praxi se často objevuje předčasné uplatnění nároku na odpočet DPH. U tuzemských plnění totiž platí, že lze nárokovat DPH až v momentě obdržení daňového dokladu od plátce DPH. Tady hrozí doměření úroku z prodlení za cca 30 dní, správce daně může kontrolovat až 36 měsíců zpátky, tudíž i malý úrok z prodlení se může po vynásobení při systémové chybě nepříjemně zvýšit. V případě uplatňování částečných odpočtů se setkávám velmi často i s tím, že nárok není uplatněn vůbec z důvodu opatrnosti.

PSALI JSME:
Zloději i zaměstnanci kradou stejnou měrou, obchodům to působí daňové problémy

Tím si ale plátce sám škodí, ne?
Ano, tady si plátce někdy zbytečně krátí svůj zisk nebo prohlubuje svou ztrátu. Na druhou stranu je někdy uplatňován plný nárok na odpočet, i když by se měl uplatnit pouze nárok částečný. V praxi se to děje většinou u používání firemních vozidel pro soukromé účely. V tomto případě opět hrozí doměření úroku z prodlení.

Jaký je rozdíl mezi plným a částečným nárokem na odpočet DPH?
Plný nárok lze uplatnit v případě, že přijaté plnění přímo souvisí se zdanitelným plněním plátce DPH. Naproti tomu, částečný nárok na odpočet se uplatňuje v případě, že přijaté plnění slouží tomuto plátci DPH zároveň i pro osvobozená plnění bez nároku na odpočet (jde například o zdravotní služby, sociální pomoc, finanční služby, nájem nemovitostí fyzickým osobám – pozn. red.) nebo pro soukromé využití (provozování firemních vozidel – pozn. red.), popřípadě pro veřejnoprávní činnost obce.

Jak v praxi fungují nároky na odpočet při obchodních transakcích se zahraničím?
Plátci DPH, kteří vedle zdanitelných plnění poskytují i plnění, u kterých není nárok na odpočet DPH (jde například o nemocnice, pronajímatele, banky, obce – pozn. red.), a kteří přijímají služby či zboží ze zahraničí, musí správně posoudit také svůj nárok na odpočet u těchto transakcí.

PSALI JSME:
Neplatíš daně? Každý rok potrestají soudy desítky podnikatelů

Autor je spolupracovníkem redakce
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nutit pronajímatele odložit nájem je špatný nápad

Firmy nemohou prodávat své zboží a služby, tržby jim ze dne na den klesly na nulu. Tatáž vláda, která kvůli boji proti koronavirové nákaze nařídila podnikatelům okamžitě zavřít své provozovny, přichází s nápadem, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Rozhovor
Jednačtyřicetiletá Kateřina z nevelkého města ve středních Čechách je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří se už nechali testovat na nový koronavirus. Asi dva týdny se necítila dobře: Škrábalo ji v krku, kašlala, měla stále lehkou teplotu nad sedmatřicet stupňů. Na den, dva se jí ulevilo, ale pak se potíže znovu vrátily. „Doktorka mi doporučila, abych se nechala otestovat na nemoc Covid-19,“ řekla …
Rolovat nahoru