Naši předci by se divili. Tolik pšenice a řepky nikdy nepěstovali

Zatímco naši předci za první republiky pěstovali pšenici, žito, ječmen a oves ve vyvážené proporci, dnes jednoznačně dominuje pěstování pšenice. Oproti roku 1920 se v loňském roce sklidilo 176krát více řepky a 11krát více pšenice. Naopak ovsa bylo sklizeno 5krát méně a žita 4krát méně. Z toho je patrné, jak se za posledních téměř 100 let výrazně proměnilo zaměření českého zemědělství.
Největší nárůst ze všech zemědělských plodin za posledních sto let zaznamenala řepka. Foto: Depositphotos.com

V loňském roce bylo sklizeno 7 646 148 tun obilovin. Česká produkce obilovin se zaměřovala především na pšenici, která tvořila 63 procent sklizně. Loňská sklizeň předčila rok 2018, kdy bylo sklizeno 6 970 919 tun obilovin. Zaostala však za obdobím let 2014 až 2016, kdy bylo pokaždé sklizeno více než 8 milionů tun obilovin.

První data o sklizních obilovin sahají až do roku 1918, kdy vzniklo Československo. Od roku 1920 máme k dispozici úplná data, která odpovídají dnešnímu členění. V roce 1920 bylo sklizeno pouze 2 258 904 tun obilovin, přičemž 30 procent sklizně tvořilo žito, 29 procent zaujímala oves a dalších 21 procent zabíral ječmen. Pšenice tedy bylo pěstováno výrazně méně než dnes.

V období první republiky bylo sklizeno nejvíce obilovin v roce 1932. Tehdy úroda obilovin poprvé lehce překročila hranici 5 milionů tun, přičemž pšenice stále bylo sklízeno méně než 1 milion tun. Z období druhé světové války nám záznamy chybí, nicméně první poválečná data naznačují, že za války sklizeň obilovin prudce klesla.

PSALI JSME:
Pšenici, základní potravinu lidstva, ohrožuje změna podnebí

V roce 1948, kdy proběhl komunistický státní převrat, bylo sklizeno pouze 3 217 279 tun obilovin. Tehdy již ve sklizni začala hrát hlavní roli pšenice. Oproti počátku třicátých let, kdy produkce překonala 5 milionů tun, však byl zaznamenán výrazný pokles v produkci žita a ovsa. Za komunistické éry bylo více než 5 milionů tun obilovin sklizeno až v roce 1969. Rekordu bylo dosaženo v roce 1985, kdy bylo sklizeno 7 884 205 tun obilovin. Tehdy již 52 procent sklizně tvořila pšenice.

Absolutního vrcholu v produkci obilovin jsme dosáhli krátce po sametové revoluci v roce 1990. Tehdejší produkce obilovin dosáhla úctyhodných 8 946 879 tun. V produkci dominovala pšenice následovaná ječmenem. Od té doby se produkce obilovin snížila a dominance pšenice vzrostla. Výrazně více se pěstuje kukuřice na zrno. Naopak ječmene, žita a ovsa se pěstuje výrazně méně.

Největší nárůst ze všech zemědělských plodin zaznamenala řepka. Její sklizeň se sleduje od roku 1920. Tehdy jí bylo sklizeno 6 569 tun. Až do roku 1976 se řepky nikdy nesklidilo více než 100 tisíc tun. Na konci komunistické éry se sklízelo již více než 300 tisíc tun. Více než 1 milion tun řepky bylo poprvé sklizeno v roce 2007. Absolutního rekordu bylo dosaženo v roce 2018, kdy bylo sklizeno 1 470 769 tun řepky.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak nasytit lidstvo. Pomůže genetický kód pšenice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.