
Vyplývá to z pravidelné analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytl pracovní portál JenPráce.cz. Zmiňovaným architektům, respektive architektkám meziměsíčně vzrostla nástupní odměna nejvýrazněji.
Zatímco ještě v lednu byla jejich průměrná nástupní mzda 40 923 korun, v únoru už to bylo 52 724 korun, tedy o 11 801 korun (28,8 %) více. Za tímto nárůstem podle portálu patrně stojí oživení investic do staveb a developerských projektů, i tlak na udržitelné a energeticky úsporné stavby.
Jenže zkušených odborníků není na trhu „přebytek“, a tak se firmy přetahují o omezený počet specialistů. Díky tomu si tak architektky a architekti mohou výrazně přilepšit.
Nejde o jedinou profesi, které se výrazně zvedla nástupní mzda. Znatelně si polepšili také přípraváři a přípravářky ve stavebnictví, kde průměrná nástupní odměna vzrostla z 44 781na 49 918 korun, tedy o 5 137 korun (11,5 %).
„Dobře pracující přípravář dokáže firmě ušetřit čas i peníze přesným plánováním, rozpočty a přípravou realizace, a proto za ně zaměstnavatelé nabízejí vyšší startovní částky,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.
Mzdy vzrostly o tisíce
Tlak na růst mezd je patrný i v péči a sociálních službách. Ošetřovatelé a ošetřovatelky si mezi lednem a únorem mohli polepšit o téměř 4 tisíce korun. „Stárnutí populace, přetížená zařízení a dlouhodobý nedostatek lidí v těchto profesích nutí poskytovatele péče zvyšovat nástupní odměny, aby zmírnili odchody personálu do jiných oborů,“ řekla Anna Kevorkyan.
Mezi profese, které si rovněž polepšily, patří specialisté nákupu, jejichž nástupní mzda vzrostla o více než 11 tisíc korun, kontroloři kvality (+9,1 tisíce), dispečeři (+5,9 tisíce) nebo sociální pracovníci, kterým byly firmy ochotny meziměsíčně přidat okolo 4 tisíc.
Zkrátka nepřišli ani HR specialisté, kteří si polepšili zhruba o 5 tisíc korun, přípraváři v gastronomii (+3,7 tisíce) či rozpočtáři, kterým firmy nabízejí nástupní odměnu vyšší přibližně o 5 200 korun.
V únoru tradičně nabídla největší počet pracovních nabídek Praha s podílem přesahujícím 17 procent. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s necelými 13 procenty a na třetím Moravskoslezský kraj se zhruba 11 procenty.
Nezaměstnanost vzrostla
Podle posledních dat Úřadu práce ČR bylo ke konci ledna celkem 378 547 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 58 031 více než loni. Podíl nezaměstnaných vzrostl o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Počet nově evidovaných osob za leden byl oproti předchozímu měsíci vyšší o 26 tisíc osob, meziročně byl vyšší o 14 486 lidí.
„Lednový nárůst nezaměstnanosti je především důsledkem tradiční sezónnosti, která se každý rok promítá do zimních měsíců,“ konstatoval ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO).
Zastupující ředitel Úřadu práce Karel Trpkoš uvedl, že lednová data ukazují vysokou fluktuaci: Více než 64 tisíc lidí se nově zaevidovalo, ale současně více než 40 tisíc osob z evidence odešlo a přes 30 tisíc nastoupilo do práce. „Tato čísla potvrzují, že trh práce byl relativně dynamický,“ dodal Trpkoš.















