bool(false)

Návrat do školy: Za pomůcky pro své dítě zaplatí Češi 3 tisíce korun

Výdaje Čechů před začátkem školního roku se oproti loňsku zvýšili o tisíc korun. V průměru tak jedno dítě vyjde na 2 933 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost Profi Credit. Na Slovensku je to přitom více než dvojnásobek – v přepočtu 7 176 korun.

Za pomůcky pro své dítě zaplatí Češi 3 tisíce korun. Foto: Pixabay

Průzkum současně ukázal, že většina Čechů řeší peníze pro své děti potřebné při zářijovém nástupu do školy dlouho před začátkem školního roku. Obvykle již v době, kdy plánují dovolenou, se zamýšlí nad tím, jestli kvůli výdajům na dovolenou zbyde i dostatečná částka na začátek školního roku. V průzkumu pro společnost Profi Credit to uvedlo šedesát procent dotázaných.

„Češi pochopili, že návrat dětí do školy stojí spoustu peněz, proto se čím dál víc učí tyto náklady ve svých rodinných rozpočtech plánovat a nechávají si pro ně rezervu,“ konstatovala marketingová ředitelka firmy Dana Hakavcová.

NÁKUPEM TO NEKONČÍ

Nákupem školních pomůcek ovšem školní výdaje nekončí. Sedmdesát procent oslovených uvedlo, že jejich dítě navštěvuje aspoň jeden placený kroužek – sportovní, umělecký, jazykový, ale také třeba placenou odpolední družinu. Každého Čecha vyjde volnočasová aktivita svého dítěte na jedno školní pololetí na 3 356 korun.

Většina rodin platí svým dětem školní pomůcky, kroužky či družinu z vlastních peněz, jen jedno procento si podle průzkumu bere půjčku. Ani to ovšem není zanedbatelná skupina, v přepočtu na počet žáků jde o desítky tisíc rodičů. Na Slovensku si podle průzkumu půjčují dokonce dvě procenta lidí.

Žádosti o půjčky evidujeme zejména v souvislosti s nákupem spotřební elektroniky, a to mobilních telefonů, tabletů a notebooků, či sportovního vybavení pro děti, na které v napjatých rozpočtech nezbývá dostatek financí,“ řekla Hakavcová.

VZDĚLÁNÍ DĚTÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Zajímavé výsledky ukázal průzkum agentury Nielsen Admosphere v tom, nakolik jsou Češi ochotni se uskromnit, aby jejich potomci dostali co nejlepší vzdělání. Dotázaní vesměs potvrdili, že vzdělání svých dětí je u nich na prvním místě. A 97 procent z nich deklarovalo, že jsou ochotni slevit ze svých životních požadavků, aby měli dost peněz na školy pro své děti.

Vzdělání dokonce předstihlo výdaje na nadstandardní zdravotní služby, kvůli nimž by se uskromnilo „pouze“ 93 procent lidí. Podstatně nižší procento dotázaných by pak bylo ochotno omezit své rodinné výdaje kvůli obdarování svých potomků mobilem (61 procent), notebookem (56 procent) nebo značkovým oblečením (31 procent).

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 procent respondentů. Vyplynulo …

Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu …

Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

U syndromu vyhoření platí, že nic na světě nevznikne náhle

Rozhovor
Syndrom vyhoření může postihnout každého. Podle lektorky společnosti 1. VOX a cvičitelky Pavly Svobodové nerozhoduje ani věk, ani povolání či pohlaví. „Na svých seminářích jsem se setkala s úspěšnými byznysmeny, s lidmi bez zaměstnání, ale i s lidmi velmi mladými a na první pohled zcela bezstarostnými, kteří syndromem vyhoření prošli,“ říká.
Rolovat nahoru