Za pomůcky pro své dítě zaplatí Češi 3 tisíce korunzdroj: Pixabay.com

Návrat do školy: Za pomůcky pro své dítě zaplatí Češi 3 tisíce korun

Výdaje Čechů před začátkem školního roku se oproti loňsku zvýšili o tisíc korun. V průměru tak jedno dítě vyjde na 2 933 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost Profi Credit. Na Slovensku je to přitom více než dvojnásobek – v přepočtu 7 176 korun.

Průzkum současně ukázal, že většina Čechů řeší peníze pro své děti potřebné při zářijovém nástupu do školy dlouho před začátkem školního roku. Obvykle již v době, kdy plánují dovolenou, se zamýšlí nad tím, jestli kvůli výdajům na dovolenou zbyde i dostatečná částka na začátek školního roku. V průzkumu pro společnost Profi Credit to uvedlo šedesát procent dotázaných.

„Češi pochopili, že návrat dětí do školy stojí spoustu peněz, proto se čím dál víc učí tyto náklady ve svých rodinných rozpočtech plánovat a nechávají si pro ně rezervu,“ konstatovala marketingová ředitelka firmy Dana Hakavcová.

NÁKUPEM TO NEKONČÍ

Nákupem školních pomůcek ovšem školní výdaje nekončí. Sedmdesát procent oslovených uvedlo, že jejich dítě navštěvuje aspoň jeden placený kroužek – sportovní, umělecký, jazykový, ale také třeba placenou odpolední družinu. Každého Čecha vyjde volnočasová aktivita svého dítěte na jedno školní pololetí na 3 356 korun.

Většina rodin platí svým dětem školní pomůcky, kroužky či družinu z vlastních peněz, jen jedno procento si podle průzkumu bere půjčku. Ani to ovšem není zanedbatelná skupina, v přepočtu na počet žáků jde o desítky tisíc rodičů. Na Slovensku si podle průzkumu půjčují dokonce dvě procenta lidí.

Žádosti o půjčky evidujeme zejména v souvislosti s nákupem spotřební elektroniky, a to mobilních telefonů, tabletů a notebooků, či sportovního vybavení pro děti, na které v napjatých rozpočtech nezbývá dostatek financí,“ řekla Hakavcová.

VZDĚLÁNÍ DĚTÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Zajímavé výsledky ukázal průzkum agentury Nielsen Admosphere v tom, nakolik jsou Češi ochotni se uskromnit, aby jejich potomci dostali co nejlepší vzdělání. Dotázaní vesměs potvrdili, že vzdělání svých dětí je u nich na prvním místě. A 97 procent z nich deklarovalo, že jsou ochotni slevit ze svých životních požadavků, aby měli dost peněz na školy pro své děti.

Vzdělání dokonce předstihlo výdaje na nadstandardní zdravotní služby, kvůli nimž by se uskromnilo „pouze“ 93 procent lidí. Podstatně nižší procento dotázaných by pak bylo ochotno omezit své rodinné výdaje kvůli obdarování svých potomků mobilem (61 procent), notebookem (56 procent) nebo značkovým oblečením (31 procent).

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *