Návrat do školy: Za pomůcky pro své dítě zaplatí Češi 3 tisíce korun

Výdaje Čechů před začátkem školního roku se oproti loňsku zvýšili o tisíc korun. V průměru tak jedno dítě vyjde na 2 933 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost Profi Credit. Na Slovensku je to přitom více než dvojnásobek – v přepočtu 7 176 korun.

Za pomůcky pro své dítě zaplatí Češi 3 tisíce korun. Foto: Pixabay

Průzkum současně ukázal, že většina Čechů řeší peníze pro své děti potřebné při zářijovém nástupu do školy dlouho před začátkem školního roku. Obvykle již v době, kdy plánují dovolenou, se zamýšlí nad tím, jestli kvůli výdajům na dovolenou zbyde i dostatečná částka na začátek školního roku. V průzkumu pro společnost Profi Credit to uvedlo šedesát procent dotázaných.

„Češi pochopili, že návrat dětí do školy stojí spoustu peněz, proto se čím dál víc učí tyto náklady ve svých rodinných rozpočtech plánovat a nechávají si pro ně rezervu,“ konstatovala marketingová ředitelka firmy Dana Hakavcová.

NÁKUPEM TO NEKONČÍ

Nákupem školních pomůcek ovšem školní výdaje nekončí. Sedmdesát procent oslovených uvedlo, že jejich dítě navštěvuje aspoň jeden placený kroužek – sportovní, umělecký, jazykový, ale také třeba placenou odpolední družinu. Každého Čecha vyjde volnočasová aktivita svého dítěte na jedno školní pololetí na 3 356 korun.

Většina rodin platí svým dětem školní pomůcky, kroužky či družinu z vlastních peněz, jen jedno procento si podle průzkumu bere půjčku. Ani to ovšem není zanedbatelná skupina, v přepočtu na počet žáků jde o desítky tisíc rodičů. Na Slovensku si podle průzkumu půjčují dokonce dvě procenta lidí.

Žádosti o půjčky evidujeme zejména v souvislosti s nákupem spotřební elektroniky, a to mobilních telefonů, tabletů a notebooků, či sportovního vybavení pro děti, na které v napjatých rozpočtech nezbývá dostatek financí,“ řekla Hakavcová.

VZDĚLÁNÍ DĚTÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Zajímavé výsledky ukázal průzkum agentury Nielsen Admosphere v tom, nakolik jsou Češi ochotni se uskromnit, aby jejich potomci dostali co nejlepší vzdělání. Dotázaní vesměs potvrdili, že vzdělání svých dětí je u nich na prvním místě. A 97 procent z nich deklarovalo, že jsou ochotni slevit ze svých životních požadavků, aby měli dost peněz na školy pro své děti.

Vzdělání dokonce předstihlo výdaje na nadstandardní zdravotní služby, kvůli nimž by se uskromnilo „pouze“ 93 procent lidí. Podstatně nižší procento dotázaných by pak bylo ochotno omezit své rodinné výdaje kvůli obdarování svých potomků mobilem (61 procent), notebookem (56 procent) nebo značkovým oblečením (31 procent).

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru