Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Geone Holešovice One připravuje rekonstrukci kancelářské budovy bývalého ředitelství Wolf Prefa, kde má mj. vzniknout moderní flexibilní prostor s celkem 1 500 m² užitné plochy (Riveroff Office House). Část projektu na brownfieldu na břehu Vltavy skupina Geone v březnu 2017 prodala společnosti Skanska Commercial Development Europe AB. V roce 2018 developerské projekty Rivery (Geone) a Port7 (Skanska) získaly územní rozhodnutí. Zdroj: Geone.cz

Geone Holešovice One je součástí developerského projektu za miliardy korun v pražských Holešovicích, který společně připravují společnost Skanska a skupina Geone. Firma Geone Holešovice One hraje v developerském projektu důležitou roli – podle výroční zprávy skupiny Geone za rok 2017 jde o projektovou společnost, která připravuje rekonstrukci kancelářské budovy bývalého ředitelství Wolf Prefa, kde má mj. vzniknout moderní flexibilní prostor s celkem 1 500 m² užitné plochy.

Insolvenční řízení s Geone Holešovice One zřejmě nedělá radost partnerům holešovického developerského projektu – ať už jde o zmíněnou stavební společnost Skanska, tak o hotelovou společnost Orbis Group či další partnery, jako třeba realitní kancelář Svoboda & Williams, která byla exkluzivně pověřena zprostředkováním pronájmu kancelářských prostor v budově Riveroff Office House. Podle její tiskové zprávy z roku 2018 má být rekonstrukce budovy dokončena letos v létě…

Projekt v pražských Holešovicích přitom pro Milana Janků představuje návrat mezi developery poté, co jeho společnost ECM spojovaná s výstavbou mrakodrapů na pražském Pankráci skončila roku 2011 v konkurzu s miliardovými dluhy. Většinu z nich tvořily nesplacené dluhopisy.

Důležité je ale i to, že související insolvenční řízení ještě neskončilo. Insolvenční správce lucemburské společnosti ECM Real Estate Investments Jaroslav Svoboda před pár dny podal soudu nejnovější zprávu, v níž zrekapituloval tzv. incidenční spory (spor s věřitelem PSJ o určení popřené pohledávky a spor o odpůrčí žalobě s ECM China – pozn. red.) a aktualizoval jak soupis majetkové podstaty dlužníka, tak pohledávky za dceřinými společnostmi dlužníka, které jsou v konkurzu, a za Milanem Janků. Podrobnosti zde.

PSALI JSME:
Kauza PSJ: Tuzemským stavebnictvím se valí sněhová koule

K již roky probíhajícím insolvenčním řízením spojeným s developerem Milanem Janků, jak jsme informovali již loni v prosinci, se nově přidalo insolvenční řízení se společností Geone Holešovice One, jejímž je Janků jednatelem. Na konci loňského roku k tomuto řízení přistoupila se svou pohledávkou kvůli nezaplaceným fakturám ve výši necelých dvou milionů korun pražská společnost Enewell. Ta navíc uvedla, že existuje další věřitel, který má mít vůči Geone Holešovice One dvoumilionovou pohledávku vyplývající z neuhrazených služeb – a sice třebíčská stavební firma M&H stavitelství.

Insolvenční návrh na Geone Holešovice One podal vloni brněnský investiční fond IFIS, jenž vůči dlužníkovi uplatňuje pohledávku ve výši téměř 21,5 mil. Kč. Ze záznamů v obchodním rejstříku je přitom zřejmé, že obchodní podíly Geone Holešovice One jsou zastaveny ve prospěch banky do celkové výše přesahující sto milionů korun. Podle údajů z obchodního rejstříku dva podíly, které ve firmě tvoří 60% majoritu, vlastnicky spadají do struktury firem ve skupině Geone Milana Janků.

IFIS získal pohledávku od Expobank CZ na základě úvěru, který v roce 2018 banka společnosti Geone Holešovice One poskytla. Podle banky firma, jejímž je Milan Janků jednatelem, závažně porušila úvěrovou smlouvu, takže kvůli nedodržení podmínek úvěr zesplatnila a svou pohledávku přeprodala brněnskému fondu.

PSALI JSME:
Milan Janků opět v insolvenčním řízení

Jak jsme již uvedli, Milana Janků, jednoho ze dvou jednatelů společnosti Geone Holešovice One, zastupuje u insolvenčního soudu bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, jenž nyní působí v advokátní kanceláři Wolf Theiss. Pelikán v prvotní reakci na insolvenční návrh uvedl, že tento „nesplňuje zákonem stanovené náležitosti, je šikanózní a navrhovatel v úpadku není“.

V nejnovějším vyjádření dlužníka pro insolvenční soud z 6. ledna tohoto roku se Pelikán vyjádřil k přistoupení dalšího věřitele, již zmíněné společnosti Enewell. Podle něj jde o fiktivní pohledávku. Někdejší ministr spravedlnosti současně zmínil dluh firmy, jíž zastupuje, ve výši cca 8,6 milionů korun na „počáteční financování projektu“. Nedodal ale, jak vyplývá z nekonsolidované přílohy účetní závěrky za rok 2018, a že v sumarizaci firemních dluhů chybí např. i závazky vůči spřízněným osobám z titulu půjčky ve výši necelých 20 milionů korun.

Sečteno a podtrženo, ke konci roku 2018 (novější údaje nejsou k dispozici) měla společnost Geone Holešovice One závazky ve výši minimálně 47,5 mil. Kč. Firma se základním kapitálem ve výši jednoho tisíce korun a bez jediného zaměstnance za rok 2017 vygenerovala ztrátu 743 tisíc korun, o rok později už téměř dvojnásobnou (1 419 tis. Kč).

Majoritní vlastník či vlastníci společnosti Geone Holešovice One se přitom důkladně schovává (schovávají) za řetězcem vlastnických vazeb firem ze skupiny Geone, kde Milan Janků obvykle figuruje jako jednatel té které společnosti, a jenž končí ve vlastnicky neprůhledném kyperském svěřenském fondu The Generation One Trust.

PSALI JSME:
Insolvenční slalom Milana Janků

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nestlé hlásí další úspěšný rok

Zisk společnosti Nestlé v loňském roce vzrostl oproti roku 2018 o více než čtyři procenta na 604 miliony korun. Tržby dosáhly výše 11,4 miliardy Kč (v roce 2018 10,5 mld.). Firma si dlouhodobě udržuje pozici lídra …

Dvě třetiny piva Staropramen se vloni vypily v zahraničí

Pivovary Staropramen vykázaly v roce 2019 celkové prodeje ve výši 3,2 milionů hektolitrů, meziroční růst tak činil 3,4 %. Společnost tím obhájila pozici druhého největšího výrobce a prodejce piva v ČR, stejně jako …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Analýza
Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové „podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože ČNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank“. Mluvčí to uvedla včera pro ČTK v reakci na zjištění portálu Zlato.cz, že tuzemská centrální banka minulý měsíc v tichosti rozšířila množství zlata v devizových rezervách o 39 000 uncí, …
Rolovat nahoru