Negativní očekávání firem převažují

Názor
První výsledky nálady tuzemských firem i domácností jsme měli k dispozici už minulý týden. Nyní je příležitost podívat se na podrobná data nejenom za celá odvětví, ale i jednotlivé obory, a zjistit, kde se bere pesimismus a naopak, kde jsou vidět alespoň nějaké známky pozitivních očekávání. V každém případě celkově vyznívá listopadový průzkum nepříznivě, a rozhodně nejenom v případě ČR.
České hospodářství se zřejmě nevyhne recesi. Zmírnit by ji mohl snad jen automobilový průmysl, kterému se v posledních měsících nad očekávání dařilo. Ilustrační foto: TPCA

Zhoršování nálad je patrné posledních šest měsíců v celé EU, eurozóně, Německu a dalších zemích. Pesimismus panuje v průmyslu, ve službách, ve stavebnictví, částečně i v obchodě a mezi spotřebiteli, kteří se ovšem v některých zemích ovšem začínají dívat na realitu přece jen méně negativně. Ale to samozřejmě až tak neplatí pro ČR.

Podíváme-li se do ČR, konkrétně na největší tuzemské odvětví – průmysl – je zde vidět docela velké zhoršení u očekávané výroby i nových zakázek. Konkrétně se zakázkami jsou snad spokojeny pouze firmy ve farmaceutickém průmyslu, lehký optimismus je vidět v automobilovém průmyslu, nicméně ve většině dalších jsou vyhlídky stále negativní.

S výhledem souvisí i pohled na další vývoj zaměstnanosti, která by měla v průmyslu dál – alespoň podle indikací z firem – klesat. Docela nepříjemný může být i růst zásob hotových výrobků, který obvykle indikuje problémy s odbytem. Pokud bychom měli hledat nějaké pozitivum, tak je zde alespoň patrný mírný pokles inflačních očekávání.

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice na bodu mrazu

Optimisticky nevypadá ani situace ve službách, kde dochází k přehodnocování výhledu poptávky směrem dolů. Pozitivně hledí do budoucna jen dopravní a skladovací firmy, cestovní kanceláře a finanční sektor. Vedle toho s mírným optimismem vidí nejbližší měsíce i maloobchod, který chce dokonce i nabírat zaměstnance.

Zde je třeba dodat, že jde o sezónně upravená data, takže zde Vánoce nehrají roli. Výrazně své původní představy naproti tomu koriguje HORECA, a to dokonce i z pohledu zaměstnanosti. I v případě služeb platí, že nyní dochází k určitému drobnému poklesu inflačních očekávání.

Celkově průzkum zapadá do scénáře útlumu české ekonomiky, která už ve třetím čtvrtletí poklesla. Jak je vidět z říjnových a listopadových dat, tento pokles nejspíše dál mírně zrychluje. Asi těžko se proto české hospodářství vyhne recesi. Zmírnit by ji mohl snad jen automobilový průmysl, kterému se v posledních měsících nad očekávání dařilo.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českou ekonomiku v září podpořila obnovená výroba aut

Zavřít reklamu ×
  1. Škodovka se může se svou politikou nižší prodeje za vyšší ceny stát černým koněm. Ono když klesají prodeje z 1 mil. vozů na 700 tis. nebo ze 600 tis. na 300 tis. je sakra rozdíl.

  2. Máme tu nejdražší energie z celé Evropy. Průmysl tu bude končit a nastane jeho stěhování za levnou elektřinou….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika v mírné recesi

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB