Negativní očekávání firem převažují

Názor
První výsledky nálady tuzemských firem i domácností jsme měli k dispozici už minulý týden. Nyní je příležitost podívat se na podrobná data nejenom za celá odvětví, ale i jednotlivé obory, a zjistit, kde se bere pesimismus a naopak, kde jsou vidět alespoň nějaké známky pozitivních očekávání. V každém případě celkově vyznívá listopadový průzkum nepříznivě, a rozhodně nejenom v případě ČR.
České hospodářství se zřejmě nevyhne recesi. Zmírnit by ji mohl snad jen automobilový průmysl, kterému se v posledních měsících nad očekávání dařilo. Ilustrační foto: TPCA

Zhoršování nálad je patrné posledních šest měsíců v celé EU, eurozóně, Německu a dalších zemích. Pesimismus panuje v průmyslu, ve službách, ve stavebnictví, částečně i v obchodě a mezi spotřebiteli, kteří se ovšem v některých zemích ovšem začínají dívat na realitu přece jen méně negativně. Ale to samozřejmě až tak neplatí pro ČR.

Podíváme-li se do ČR, konkrétně na největší tuzemské odvětví – průmysl – je zde vidět docela velké zhoršení u očekávané výroby i nových zakázek. Konkrétně se zakázkami jsou snad spokojeny pouze firmy ve farmaceutickém průmyslu, lehký optimismus je vidět v automobilovém průmyslu, nicméně ve většině dalších jsou vyhlídky stále negativní.

S výhledem souvisí i pohled na další vývoj zaměstnanosti, která by měla v průmyslu dál – alespoň podle indikací z firem – klesat. Docela nepříjemný může být i růst zásob hotových výrobků, který obvykle indikuje problémy s odbytem. Pokud bychom měli hledat nějaké pozitivum, tak je zde alespoň patrný mírný pokles inflačních očekávání.

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice na bodu mrazu

Optimisticky nevypadá ani situace ve službách, kde dochází k přehodnocování výhledu poptávky směrem dolů. Pozitivně hledí do budoucna jen dopravní a skladovací firmy, cestovní kanceláře a finanční sektor. Vedle toho s mírným optimismem vidí nejbližší měsíce i maloobchod, který chce dokonce i nabírat zaměstnance.

Zde je třeba dodat, že jde o sezónně upravená data, takže zde Vánoce nehrají roli. Výrazně své původní představy naproti tomu koriguje HORECA, a to dokonce i z pohledu zaměstnanosti. I v případě služeb platí, že nyní dochází k určitému drobnému poklesu inflačních očekávání.

Celkově průzkum zapadá do scénáře útlumu české ekonomiky, která už ve třetím čtvrtletí poklesla. Jak je vidět z říjnových a listopadových dat, tento pokles nejspíše dál mírně zrychluje. Asi těžko se proto české hospodářství vyhne recesi. Zmírnit by ji mohl snad jen automobilový průmysl, kterému se v posledních měsících nad očekávání dařilo.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českou ekonomiku v září podpořila obnovená výroba aut

Zavřít reklamu ×
  1. Škodovka se může se svou politikou nižší prodeje za vyšší ceny stát černým koněm. Ono když klesají prodeje z 1 mil. vozů na 700 tis. nebo ze 600 tis. na 300 tis. je sakra rozdíl.

  2. Máme tu nejdražší energie z celé Evropy. Průmysl tu bude končit a nastane jeho stěhování za levnou elektřinou….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.