Nejhorší letošní týden bitcoinu

Kryptoměny zažily minulý týden rozsáhlý výprodej, který byl způsoben několika důležitými trendy. Jednoznačným katalyzátorem bylo rozhodnutí společnosti SpaceX Elona Muska prodat své podíly v bitcoinech, které spustilo širší nápor na cenu kryptoměny.
Jednoznačným katalyzátorem poklesu bitcoinu bylo rozhodnutí společnosti SpaceX Elona Muska prodat své podíly v bitcoinech, které spustilo širší nápor na cenu kryptoměny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zdá se však, že za výprodej mohou i širší makroekonomické faktory. Došlo k tomu v důsledku kombinace výnosů dluhopisů, které dosáhly 15letých maxim z velké části proto, že se očekávání trhu upravila na úrovně sazeb, plus obavy mnoha investorů ze stavu trhu s nemovitostmi a širší ekonomiky v Číně.

Všechny tyto faktory se spolčily, aby minulý týden poslaly cenu bitcoinu zhruba o 11 procent níže, což představuje jeho nejhorší týden v roce 2023. V cenovém vyjádření jsme se však vrátili pouze na úrovně, které jsme viděli kolem června – ale z rally, která byla způsobena zprávami o bitcoinovém ETF společnosti BlackRock, se nyní většina rozplynula.

Největší světové kryptoaktivum mělo na začátku týdne tendenci klesat z úrovně kolem 29 000 amerických dolarů, než ve čtvrtek došlo k propadu ceny, při kterém se bitcoin na eToro v jednu chvíli dostal pod 25 000 dolarů, což představuje téměř 14% pokles. Po počátečním výprodeji se však cena poněkud stabilizovala a nyní se obchoduje kolem 25 700 dolarů.

Podobný výprodej, i když mírnější, postihl i ether, který se oproti předminulému týdnu propadl o devět procent. Kryptoměna začínala nad hranicí 1 810 dolarů, než se během čtvrtečního výprodeje na eToro propadla až na 1 600 dolarů. Od té doby se však cena stabilizovala a nyní se obchoduje kolem 1 650 dolarů.

Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB