Nejlepší podmínky pro podnikání mají letos ženy v Izraeli. Češky stagnují na 45. příčce

Průzkum
Nejlepší podmínky pro podnikání mají ženy v Izraeli. Vyplývá to z aktuální studie Mastercard Index of Women Entrepreneurs 2020 (Index žen podnikatelek, MIWE 2020), která porovnává podmínky pro podnikání žen v 58 zemích světa. Česká republika si letos ani nepohoršila, ani nepolepšila – už druhým rokem je na 45. příčce, letos mezi africkou Ugandou a Nigérií.
V Izraeli, jako jedné z mála zemí na světě, mají povinnou vojenskou povinnost i ženy. Přesto zde mají letos nejlepší podmínky pro podnikání. Ilustrační foto: Pixabay.com

Izraelské podnikatelky se v loňském žebříčku umístily na čtvrté pozici a letos z pomyslného trůnu sesadily podnikatelky z Nového Zélandu a vyměnily si s nimi místo. Na druhém místě jsou letos Spojené státy americké, následované třetím Švýcarskem.

„Studie MIWE již počtvrté upozorňuje na obrovský socioekonomický přínos podnikatelek po celém světě a poskytuje přehled o faktorech, které ovlivňují či brzdí jejich postup. MIWE 2020 porovnává podmínky žen v podnikání v období před a po pandemii v 58 zemích, ve kterých žije téměř 80 procent ženské pracovní síly,“ uvedla v tiskové zprávě karetní společnost Mastercard.

Izrael podle ní může být ukázkovým příkladem podpory žen v podnikání. Cílem novodobého židovského státu je do dvou let zdvojnásobit počet žen na pozici podnikatelek. Za jeho prvním místem v žebříčku Mastercard stojí velká podpora malých a středních podniků.

Podle prvního parametru (viz rámeček – pozn. red.) Česká republika skončila až na 49. místě. Pokud jde o dostupnost znalostních a finančních prostředků, bylo Česko 41. V oblasti faktorů podporujících podnikání se Česká republika umístila na 29. místě. A ještě dodejme, že aktuálně je v tuzemsku téměř čtvrtinový podíl žen mezi majiteli podniků (23,3 %).

Téměř devět z deseti podnikatelek (87 %) podle studie uvedlo, že aktuální světová pandemie covid-19 nepříznivě ovlivnila jejich podnikání.  Studie také poskytla analýzu následků pandemické krize na pracující ženy ve světě a zdůraznila efektivní podpůrné metody k obnovení či udržení práce.

I když se mohou v různých zemích lišit, jako nejefektivnější se podle studie prokázala být pomocná opatření pro malé a střední podniky – od platových dotací a dovolenkových schémat až po fiskální výpomoc.

PSALI JSME:
Česko to není. Kde mají ženy nejlepší podmínky pro podnikání?

„Krize vždy odhalí nedokonalosti systémů a covid-19 se o to řádně postaral. Byli jsme svědky šokujících rozdílů mezi muži a ženami, jimž ženy v byznysu čelí. Ale na rozdíl od jiných ekonomických krizí dal covid vládám, které se na to dostatečně zaměřily, příležitost k uskutečnění pozitivních změn,“ komentuje letošní studii Sue Kelsey, výkonná viceprezidentka Mastercard.

Společnost Mastercard ve své tiskové zprávě uvedla, že prostřednictvím uvedené studie se zavazuje poskytovat vládám, podnikům a jednotlivcům informace, které poslouží při rozhodování a implementaci podpory rovnoprávnosti pohlaví v podnikání.

Součástí tohoto závazku je např. poskytování přímé pomoci 25 milionům ženských podnikatelek – ať už v podobě finanční podpory, mentoringu či technologií, které podpoří jejich podnikání. Jedním z projektů je například Girls4Tech, který má za cíl vzdělat do roku 2025 až pět milionů žen a dívek.

PSALI JSME:
Pro ženy jen drobné, v platové elitě je dvojnásobek mužů

Zavřít reklamu ×
  1. „Byli jsme svědky šokujících rozdílů mezi muži a ženami, jimž ženy v byznysu čelí. “ Celý tento článek se skládá z nehorázných a beztrestných lží. My, že jsme z 58 na 45. místě mezi Ugandou a Nigerií? Autor tohoto článku patří buď do psychiatrické léčebny nebo do vrcholné politiky.

    • Dobrý den,
      možná by bylo vhodnější, pokud byste si k průzkumu něco sám vyhledal a zjistil, než začnete hodnotit obsah článku a jeho autora.
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.