Nejlíp přežívají koronakrizi důchodci

Názor
Nedávno zveřejněná data Evropské komise zpochybňují tezi české vlády, že v koronakrizi finančně trpěli a trpí nejvíc důchodci. Saldo kladných a záporných odpovědí na otázku ohledně změny osobní finanční situace za posledních 12 měsíců se v březnu 2021 ve srovnání se saldem z března 2020 v EU jako celku zhoršilo nejvíc u lidí ve věku 16-29 let a nejméně u lidí nad 65 let.
Pětitisícovka vyplacená před loňskými vánocemi českou vládou do rukou každého penzisty a penzistky byla zcela zbytečným gestem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Díky tomu se právě u nejstarších respondentů nejvíc zlepšilo hodnocení jejich momentálního hospodaření v oblasti úspor. Obdobně vyznívají i data ohledně vývoje podílu (v rámci dané věkové kategorie – pozn. aut.) těch respondentů, kteří v posledních 12 měsících snižovali své úspory nebo zvyšovali svou zadluženost. Nejpříznivější výsledky opět vycházejí pro skupinu 65 let a více.

Podle těchto čísel koronakrize finančně nejméně zranila seniory. Potvrzuje se tak (i když na číslech za celou EU – čísla v členění podle věku respondenta za samotné Česko podle všeho zveřejněna nejsou – pozn. aut.), že pětitisícovka vyplacená před loňskými vánocemi českou vládou do rukou každého penzisty a penzistky byla zcela zbytečným gestem. Dárkem, který jen přispěl – a to cca 15 miliardami korun – k nynějšímu rychlému růstu českého veřejného dluhu.

K otázce, jestli se Česko stalo zemí, která je „jen pro starý“, více zde.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko ne jen pro starý

Zavřít reklamu ×
 1. To se tyka jen duchodcu co maji duchod od 12.000kc nahoru a nikdo se nepta co ti kteri berou 4/5/6000kc mesicne i kdyz dreli cely zivot.

  • Jak může někdo dřít celý život a mít důchod 4/5/6000 měsíčně? Já se v životě nenadřel vůbec, ale mám odpracováno 38 let a důchod mnohem vyšší, než píšete… kde teda ti lidé dřeli, když nemají vyšší důchod? Leda tak na svým záhumenku :)))

    • Jitko IQ tykve máte vy, protože hodně záleží na tom kolik ten důchdce vydělával hrubého měsíčně a pochopitelně kolik potom odváděl do cocialního a daňového systému.

   • Přesně tak. Pokud má někdo důchod řekněme 5 tisíc tak toho v životě příliš neodpracoval, natož pak celý život. Konečně celý život nepracuje skutečně nikdo a každý pojmem celý má na mysli něco jiného.

    • Mýlíte se, ten člověk skutečně mohl dělat hodně dlouho ale třeba jako číšník nebo kuchařka v malé hospodě za minimálku zbytek na ruku.
     A pokračuje to dál, ani EET to nezměnilo. A když někomu takovému řeknete : „Ty vole, vždyť nebudeš mít žádnej důchod“ tak se dozvíte: „Toho se stejně nedožiju“.

  • Kdo odpracoval potřebné roky a odváděl sociální pojištění má důchod nejméně 11 000,-, vidím to ve svém okolí i u těch, kteří pracovali méně. Neznám nikoho, kdo by měl důchod 5 000,-.

 2. To je pěkný blábol. Velká většina naších důchodců vzhledem k výši důchodu už dávno omezila svůj původní životní standart a pohybuje se na hranici skromného přežití. Pracující generace byla zasažena snížením příjmu daleko citelněji, i když jejich snížené příjmy v převážní míře byly vyšší než důchody. Těch pět tisíc k důchodu může závidět důchodcům pouze totální sociopat.

  • A kdo že to zadal tento průzkum?
   Komu že tak vadí důchodce?
   Že by příprava na ořezáváni nebo zrušení důchodu, aby bylo na marjánku?

 3. Totální sociopat? Takže důchodcům, skupině, která po finanční stránce nebyla covidem nijak zasažena (jelikož důchod jim nikdo nesebral) nacpeme 5 tisíc jako kompenzaci za co? Proč to raději nedat třeba matce samoživitelce, která má zavřené kadeřnictví, má dvě děti a nemůže vydělávat? Důchodcům nikdo nic nezávidí, ale tohle byl jen prach sprostý úplatek. Důchody máte vyměřeny státem za odpracovaná léta a výši vašich odvodů.. Pak si také uvědomte, že průměrný důchod je u nás 15 336, průměrná mzda 38 500, to znamená, že průměrný důchod je u nás na téměř 40 % k průměrné mzdě. Víte kolik je to třeba ve Švýcarsku? 7 %, existuje tam totiž třetí pilíř, kde si lidé spoří na důchod na dobrovolné bázi, sami, to samé je Velká Británie, průměrná mzda je zde na 19 % k průměrné mzdě. Čeští důchodci si žijí skutečně nadstandardně oproti jiným zemím, jen vi to prostě nevidíte a ani to nevíte, protože stejně budete furt kňourat, i kdyby jste měl důchod 30 tisíc. Jenže na takový důchod si musíte i spořit sám, investovat a ne jen čekat s nataženou rukou, že vám to stát, tedy všichni pracující občané budou platit že svého. Žije u nás 2,4 milionu důchodců, přičemž 1,6 milionu pobírá vyšší důchod než 16 tisíc měsíčně. Jak můžete mít vůbec tu drzost schvalovat podporu starých, v této době, když jsou na tom prokazatelně nejlépe, resp. Covid je o žádné finance nepřipravil? Co má dělat mladý člověk, ve věku 23 let, který teď dostudoval vysokou školu, jak si má hledat práci? Kdo mu dá nějakou jistotu? Podpoří ho nějak stát? Ne, vůbec nijak, protože ten cílí přeci na důchodce! Takže ne, důchodci si rouškovné v žádném případě nezasloužili, to mělo jít lidem ve finančních problémem, kterým krize ukrojila část příjmů nebo celé příjmy, nikoliv důchodcům! Tady se podívejte, jak “strašně špatně” na tom naši důchodci jsou… https://ceskeduchody.cz/zpravy/jak-vysoke-jsou-duchody-cesko-2020-nova-cisla-cssz?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=4&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=kOcLsbc0wgM-202104230904&dop_id=11384521

  • Kdyby místo vysoké školy po které nemůže sehnat pracovní místo raději se vyučil řemeslu, tak mohl pracovat a ne jenom fňukat, že má vysokoškolské vzdělání a je bez místa. V této republice není tolik pracovních příležitostí pro tolik vysokoškoláků kolik jich vystuduje. Pracovních míst je ale dost pro ty, kteří chtějí pracovat a ne si jenom stěžovat.

    • Karel to vystihl. Plno vysokoškoláků, mnohdy s vědomostmi středoškoláků z dob před 50-ti lety.
     A všichni by chtěli být „manažeři“ a na vedoucích místech a ihned nejméně za mzdu aspoň průměrnou. Ovšem těžko někoho „managerovat“, případně řídit, když nejsou ti, co by tu skutečnou tvůrčí práci opravdu dělali.
     A tihle študovaní, by si většinou a mnohdy u manuální práce spíše ublížili.

  • Řekla bych, že Vaše nesoudnost nezná hranic. Skutečně si myslíte ,že důchodců se netýká zdražování prakticky všeho jako všech ostatních? Představte si, že řada těch důchodců skutečně pracovala třeba 40 i více let života. To, co mnozí z nich odvedli za tu dobu na daních jim stát nevrátí ani z poloviny vzhledem k tomu, že průměrný důchod se pohybuje mírně nad minimální mzdou. Co se týká samoživitelek tak řada z nich čerpá nejrůznější dávky aniž by státu kdy něco odvedla. A hlavně děti mají i tatínky, kteří by měli své děti živit, nikoli daňoví poplatníci. Představte si, že nejeden z těch důchodců byl třeba ještě před měsícem pracující a odváděl státu daně, ze kterých přispíval na dávky právě těm samoživitelkám. Nyní po odpracovaných letech si sám zažádal o důchod a už svou prací přispívat nebude. On má totiž na rozdíl od těch co jsou na dávkách dávno odpracováno. Ale je mi jasné, že si z Vašeho pohledu dovolil dost, že? Takže pokud přispívali bylo vše v pořádku, ale běda pokud je to obráceně.

   • Naprostý souhlas, já sice ještě důchodce nejsem (a pravděpodobně nikdy nebudu, protože se zřejmě nedožiju stále se posouvajícího věku odchodu do důchodu), ale mám v živé paměti důchody mých rodičů (za celoživotní dřinu – mamka v kuchyni mateřské školy měla „tvrdých“ 7 tis. Kč, taťka v zemědělství „obrovských“ 10 tis. Kč), ještěže si koupili byt do osobka, protože teď už taťka 8 let nežije a mamka „dosáhla“ včetně vdovského 10 tis. Kč, kdyby žila ve městě a v paneláku, tak jí to nestačí ani na náje a poplatky. Fakt se mi líbí ty reakce mladších, kteří vědí o životě úplné h…o a pronášejí tu chytrosti jak rádio. Ale tak karma je zdarma, každý jednou bude starý. A i když já už tady nebudu, tak teď bych vsadila krk na to, že právě tito lidé, kterým podle nich patří svět, si tady na diskuzích budou po letech stěžovat, jak se k nim každý chová a oni přitom mají takové zásluhy…. Z některých mi tak trochu není dobře.

  • Otec má 14 000, matka 6500. Oba celý život poctivě pracovali. Když zaplatí všechny poplatky, kolikrát týden po důchodu nemají ani korunu. a jsou odkázáni na pomoc. A myslím, že žijí velmi skromně, ale s dovolení stále žijí v domě, který si postavili. Oněch dohromady 10.000 jim v prosinci velice pomohlo, především si mohli dovolit lepší jídlo atd…

   • Zapomínáte napsat,kam utrácejí peníze,když bydlí ve svém domě.Poplatky ani zdaleka nedosahují takové výše,že jím nemají na jídlo.

  • Vážený, oháníte se nějakými čísly a stavy, ale, důchodce když vystudoval nebo opustil školu měl do začátku podle různých tabulek třeba 950 kčs na výplatu za měsíc a to byl masakr. V porovnáním s nástupním platem dnes to nebyla ani almužna. Takové platy posléze přetavili na nějaký malý důchod. Takže mlčte a děkujte důchodcům ,že na vás dělali když jste třeba studoval.

  • Proč má „samoživitelka“ dvě děti? Je rozvedená? Tak musí dostávat od otce dětí výživné. Anebo se kdysi rozhodla, že bude mít děti bez otce? Má zavřené kadeřnictví? Tak je na ÚP anebo požádala o kompenzaci. Být na jejím místě, tak jdu třeba do supermarketu k pokladně, doplňovat někam zboží, roznášet poštu, letáky, prostě cokoliv. Proč mladý člověk „vystudoval“ školu ve 23 letech? Vysoká škola se končí ve 24, obory jako lékařství, veterinární lékařství, architektura se končí v 25. Třeba ten váš dotyčný „vysokoškolák“ vystudoval nějaký ten moderní obor „na dvě věci“. Vy patříte, zřejmě, do skupině dost omezených lidí. Nedávno mi jedna, podobně omezená paní, řekla, že četla, že během Covidu zemřelo, zatím, přes 14 tisíc starobních důchodců. Tím se ušetří na starobních důchodech a prý: Proč to nerozdají nám, co jsme zůstali? Jedna větší stupidita než druhá. Ostatně. Ta „samoživitelka“ to je nějaký váš problém? Proč jste z té ženy udělal samoživitelku? A proč jí neplatíte výživné na děti?

  • Přesně.Bohužel voli či ANO jsou samí důchodci,a tak jim STBák sype a sype.A oni ho chválí,kudy chodí.To zloděj a ožrala ožralý Kalúsek jim přidal 40Kč.A vo tom to je.

 4. ano jeste ho.no udelali a uz knouraji. a zavidi duchody . ja mladymu pomohl ale svemu ..a pomuzu ale zase svemu.kdyz bude problem. pan leo at odpracuje potom at keca a odkecava nesmysly.a v hospode pred pandemii .to bylo hujeru ja na to mam .a pani herci jakbysmet.to jeste neni konec az tu budete mit migracni elitu .co EU nadeli to teprve budete koukat .nemci francouzy a skvely BRUSEL.vam budou posilat peceny holuby primo do papulky a zadarmo NAZDAR

 5. Ekonomům jsem nikdy moc nevěřila, ano, jsem důchodce a proč si stěžovat, zbytečné. Důchodci se mohou mít nejlépe, pokud nezemřou na covid.

 6. Absolventi vysokých škol uplatnění nemohou najít.Studovali tzv.humanitní obory,jako je politolog,sociolog,demograf apod.Není potřeba mít statisíce těchto parazitů,kteří nic nevytváří a jen za řeči dostávají více,než ten,kdo je generuje.Po technických oborech je poptávka stále,ale absolventů minimum.

 7. Vůbec nezáleží na tom jestli člověk jak dřel celý život ale na tom kolik za tu dřinu měl peněz.

 8. Dobře vám tak že nemáte nic. Za komunistů jste se zašívali všichni jak to šlo, kradli jste ve fabrikách a statcich, na nehlídanych stavbách atd a dneska byste chtěli brát desetitisice důchody. Práce je obecně pro hloupý a pro chudý. Já díky zastavarne vydelavam už 23 let tolik že mě nějakej důchod vůbec nezajímá. Člověk musí taky umět vydelany prachy znova otočit a ne je rozfrcat jako vy nebo na těch drobných sedět jak slepice na vejcich. Pamatujte si jedno, chytrým svět a hloupým práci.

 9. Jak mohli z té pandemie vyjít nejlépe důchodci, když všude udávali, alespoň ze začátku, že umírají jenom staří lidé. Pokud umřeš, tak ti jsou finance k ničemu, rakev nemá kapsy.

 10. Důchodcům je dobře a mají se jak v ráji. Moje matka je vdova a bere důchod něco přes 18000 kč. Tady v pohraničí se Slovenskem ani pracující nemá takové peníze,to ještě potřeba odečíst palivo do auto+udržení auta v provozu.Důchodkyně má elektrické kolo a jídla už taky moc nepotřebuje.Taky mají důchodci naspořeno běžně milion korun.

 11. No,a já nedělal nikdy,nic, protože práce huntuje zdraví a tělo a důchod mám vysoký! Chce to jen myslet palicí a ne prdelí !!

 12. Coby důchodce s autorem článku plně souhlasím. Můj důchod jako bývalého i podnikajícího odborného technika je sice dost nadstandartní, vím, že nikdo nikde nemá stejné možnosti a podmínky k životu a výdělkům, ale zabezpečení na stáří včetně důchodu (mimo vysloveně nemocných a invalidních lidí) je výsledkem celoživotního úsilí každého jednotlivce. Příčiny existenčních problémů by měl tak každý hledat převážně u sebe… Nejvíce ohroženými skupinami osob jsou třeba hlavně rodiny s dětmi a hypotékami k tomu, skuteční invalidi, samoživitelky… a ne důchodci, kteří včas nepřemýšleli o tom, jak budou žít někdy po šedesátce! Pak je pozdě na věčné držkování a snahy co nejvíc podojit státní kasu stylem – po nás potopa…!

  • Tak s tím dojením státní kasy by byl důvod k zamyšlení právě třeba u těch samoživitelek. Aniž by do kasy něco odvedly , čerpají víc než všichni ostatní. Co se týká rodin s dětmi, řada z nich byla dlouhodobě na ošetřovném /oba rodiče/ což samozřejmě nebylo nutné. Myslíte, že když důchodci měli děti malé tak jim také takto stát přispíval? Pokud jste sám důchodce musíte nutně vědět, že nikoli.

   • Stále se tu přetřásáji důchodci, kteří mají svůj důchod podmíněný celoživotní prací, ale ostatní příjemci sociálních dávek, kteří také měli a mají v dnešní době své jisté bez předchozí činnosti pro společnost ,to nikomu nevadí? To je v pořádku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru