Nejnižší inflaci mají z významných světových ekonomik nyní Čína, Rusko a Saúdská Arábie

Názor
Z dvaceti nejvýznamnějších/největších ekonomik světa (G20) mají momentálně nejnižší meziroční inflaci Čína, Rusko a Saúdská Arábie, ukazují data Bloombergu. Pořadí je následující. První je Čína s meziroční inflací 0,1 procenta, druhé Rusko s inflací 2,3 procenta a třetí Saúdská Arábie s inflací 2,7 procenta. Například USA vykazují inflaci 4,9 procenta, a eurozóna dokonce 6,1 procenta.
Rozdíl mezi inflací v Česku a inflací v Rusku je nyní nejvyšší v tomto miléniu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace v Česku momentálně převyšuje inflaci v Rusku v historicky nebývalém rozsahu. Rozdíl mezi inflací v Česku a inflací v Rusku je nyní nejvyšší v tomto miléniu. Po roce 2000 mělo Česko málokdy inflaci vyšší než Rusko. A pokud ano, tak jen zcela nepatrně a po kratinkou přechodnou dobu. To se ale v posledních dvanácti měsících zásadně změnilo.

Samozřejmě, problematická je jak srovnatelnost obou časových řad, například už jen z důvodu odlišné metodiky zjišťování. A problematická je i sama důvěryhodnost ruských dat. Na druhou stranu platí, „poznej svého nepřítele“.

PSALI JSME:
Iluze silného rublu

Můžeme si namlouvat, že ruská data jsou zásadně zfalšovaná. Jsme si tím ale jisti? Pokud tomu tak totiž nebude, uniká nám zásadní vysvětlení třeba toho, proč má Putin stále tak širokou podporu ruského obyvatelstva; prostě proto, že se mu ekonomicky možná nevede až tak zle, jak si namlouváme.

Pokud si to tedy ovšem namlouváme, zhoršuje se také náš odhad dalšího ekonomického a společenského vývoje v Rusku, což naši pozici ve vzájemné konfrontaci oslabuje. Proto, že jsme dost dobře „nepoznali našeho nepřítele“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rubl a dolar, měnoví vítězové letošního roku

Zavřít reklamu ×
  1. Zato náš velký vzor USA bankrotuje každej rok a kdyby si furt netisknul nové dolary na svoje útraty tak už dávno zbankrotovalo…..

  2. Kovanda je nejspíš proruský trol, když si dovolí napsat, že V Rusku a Číně je nízká inflace, již loni naše deníky psaly, že Rusko je na okraji krachu…

  3. Kdyby byl ,,prorus ,, ,tak by jsme měli levný plyn a tím i levné zboží.Škoda,ze není. NEUKAZUJTE,NÁM SVOU HLOUPOST!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Centrální banka úrokové sazby nezměnila

Stabilita úroků není překvapivá: Zvyšování úroků již není ve hře, bankovní rada České národní banky (ČNB) však zároveň na předchozím zasedání na počátku srpna vyslala jednomyslný signál, že ve třetím čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB