Iluze silného rublu

Názor
Za období od předvečera ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 23. února, do tohoto úterý česká koruna oslabila vůči většině klíčových měn ve světě. Nejvýrazněji znehodnotila vůči ruskému rublu, a to o takřka 29 procent. Zpevnila však alespoň vůči dalším měnám regionu střední a východní Evropy, forintu a zlotému.
Pro Kreml je kurs rublu jedním ze stěžejních nástrojů propagandy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rubl je s přehledem nejvíce posilující měnou ve světě za období od posledního dne před invazí. Ruské vládě a tamní centrální bance se tedy podařilo pád měny, jenž nastal v důsledku invaze a prvního kola západních sankcí, nejen zastavit, ale dokonce zcela zvrátit a změnit v růst.

Zpevňování rublu je odrazem nejen dramatického zvýšení základní úrokové sazby Ruské centrální banky, ale také potlačení, manipulace, ba znásilnění trhu s ním. Kurs rublu zdaleka neodráží volné působení nabídky a poptávky.

Pro Kreml je však kurs rublu jedním ze stěžejních nástrojů propagandy, takže učinil řadu kroků, které nyní u ruské veřejnosti navozují dojem, že Rusko na tom ekonomicky není o nic hůře, než před invazí. Vždyť rubl je – dle oficiálního kursu – vůči dolaru pevnější než před vpádem na Ukrajinu!

PSALI JSME:
Rusko už je v bankrotu, tvrdí ratingová agentura Standard & Poor's

To je však opravdu jen iluze. Vždyť od dovozu ruských surovin se postupně odvrací nejen Západ, ale také země jako Indie, které patří spíše mezi ty udržující za současné situace neutralitu. Podle středeční zprávy agentury Bloomberg nestačí indickým odběratelům ruské ropy dokonce ani zhruba její třetinová sleva proti světovému cenovému standardu ropy Brent. Žádají slevu ještě větší.

V Rusku se už teď paliva hromadí, neboť je není komu „udat“ ani ve značné slevě. Řidiči tam tankují v přepočtu i za dvanáct korun za litr, ale země přichází o velké miliardy. Chystané embargo EU na ruskou ropu situaci dále zhorší.

Dokonce už i maďarský petrochemický podnik MOL, druhý největší provozovatel čerpacích stanic v ČR a v tuto chvíli jeden z největších odběratelů ruské ropy v EU, se na embargo podle včerejšího vyjádření jeho generálního ředitele Zsolta Hernádiho, jejž cituje Bloomberg, připravuje.

PSALI JSME:
MOL nakupuje zlevněnou ruskou ropu, ale prodává u nás pohonné hmoty za „západní ceny“

Bude více ropy dovážet po moři tankery a například ve slovenských rafinériích podniku klesne produkce o zhruba 30 procent, z technologických důvodů.

Indický ocelářský gigant Tata Steel, největší tamní odběratel ruského uhlí, jej zase zcela přestane dovážet. Kvůli západním sankcím prostě firma nemá, jak zaplatit. V dubnu klesl celkový vývoz ruského uhlí, tedy nejen ten do Indie, na zhruba desetinu své únorové hodnoty.

To, že se země jako Indie nebo Maďarsko odvracejí od ruských energetických exportů, znamená pro Kreml a rubl vážný problém, byť ne zcela bezprostřední. Každopádně na volném trhu by na takové zprávy rubl reagoval citelným poklesem. Na zmanipulovaném trhu si svoji iluzorní sílu drží. Zatím.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB intervenuje za silnější korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB