Nejpomalejší růst reálných mezd za posledních šest let

Názor
Do vývoje mezd zasáhl v prvním čtvrtletí nástup koronakrize jen okrajově. Tak se dají hodnotit právě zveřejněné výsledky průměrných a mediánových mezd za první čtvrtletí letošního roku. Nakonec jde o kvartální a nikoliv měsíční výsledek.
Nelze očekávat, že by se mzdy vrátily k dřívějšímu růstu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Průměrná hrubá mzda, která je do jisté míry jen imaginárním číslem, se meziročně zvýšila o pět procent, tedy nejméně za poslední tři roky. V reálném vyjádření však vzrostla v důsledku vyšší inflace jen o 1,4 % a tedy nejpomaleji za posledních více než šest let.

Mediánová mzda tentokrát vzrostla o 5,7 %, což znamená, že rychleji se zvyšovaly mzdy zaměstnanců s nejnižšími příjmy. To by v podstatě odpovídalo i výraznému nedostatku nekvalifikovaných pracovníků, který byl v úvodu roku, kdy ještě tlačil na zvyšování mezd, patrný.

První náznaky nástupu korony můžeme najít při bližším pohledu na vývoj mezd v některých odvětvích. Asi nejvíce to pocítil realitní sektor, kde se mzdy propadly o 6,5 %, když na pronájmy začaly dopadat první restrikce.

PSALI JSME:
Růst mezd letos jen těsně překoná inflaci, v prvním čtvrtletí byla průměrná mzda 34 077 korun

Propad zaznamenalo i odvětví kulturních a rekreačních činností, které rovněž v polovině března restrikce zcela odstavily. Nízké tempo mezd v odvětví ubytování a stravování zase zrcadlí vliv uzavření provozoven v polovině března. Stejně tak nelze přehlédnout ani nižší tempo mezd v průmyslu.

Zatím šlo více méně o dílčí dopad koronakrize, který se však ještě rozvine v číslech za druhé čtvrtletí. Výraznějšímu poklesu reálných mezd by měl zabránit. Kurzarbeit a rovněž i postupné ukončování restriktivních opatření, díky kterému opět naskočí některá odvětví.

Přesto nelze očekávat, že by se mzdy vrátily k dřívějšímu růstu. Ať už v nominálním nebo reálném vyjádření. Velkou neznámou zatím zůstává i rozsah propouštění, které recese vyvolává.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst mezd letos jen těsně překoná inflaci, v prvním čtvrtletí byla průměrná mzda 34 077 korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.