Nejvýkonnější během října byly akciové fondy

Akciové fondy si i během října udržely pozici lídra, jejich meziroční výkonnost v českých korunách dosáhla 10,89 procenta. Dech s nimi udržely pouze fondy fondů, které si během října meziročně připsaly v korunách 9,28 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za říjen 2019.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Akciovým trhům se od začátku roku stále velmi dobře daří a smazaly tak korekce z konce roku 2018. Letošní výkonnost je mírným překvapením s ohledem na to, jakých zvratů jsme na poli politiky svědky,“ komentuje vývoj na trzích hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák. Podle něj nekonečný příběh s názvem Brexit už asi všechny nechává více méně v klidovém režimu a řízený či neřízený odchod Velké Británie z Evropské unie je v současných cenách dávno započítán.

Druhou nekonečnou ságou jsou, říká Novák, dohady mezi USA a Čínou: „Pokud by obě země cla zavedla už při první příležitosti, dávno by se z toho ekonomiky vzpamatovaly a byl by opět prostor pro normální obchodování.“

Jsou tu ale nové ekonomicko-politické příběhy. Nikoho asi nepřekvapí, že poraženým posledních let je jednoznačně Turecko. Nejdříve to byla turecká měna, následně státní dluhopisy a naposledy i akcie.

„Žádný z těchto propadů však není dán ekonomikou země, ale pouze politickou situací v zemi a jemně řečeno nepředvídatelností tamního prezidenta. Pro otrlé a dynamické investory možná příležitost, pro běžné investory spíše riziko,“ soudí analytik.

Do budoucna je podle Nováka jednoznačně otázkou, kam světové trhy zavane vítr v podobě dalšího snížení úrokových sazeb a v Evropě i další vlna kvantitativního uvolňování.

„Akciové trhy pravděpodobně čeká pozitivní konec roku. Ten mohou očekávat i dluhopisy. U nich bohužel za cenu dalšího poklesu výnosu do splatnosti. To s sebou nese jednu zvláštnost: dlouhodobé výnosy do splatnosti jsou nižší, než ty krátkodobé. „Investorům musí být jasné, že to popírá základní logiku investování, protože přeci odkládám současnou jistou spotřebu ve prospěch budoucí a vyšší,“ uzavírá hlavní analytik Broker Consulting.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Evropské akciové trhy tlačí dolů další vlna nákazy

Obchodování na starém kontinentě i za mořem mělo v tomto týdnu podobný průběh. První a poslední obchodní seance týdne byly pozitivní (samozřejmě ne na covid – pozn. aut.). Střed týdne ovšem nikoli, indexy byly pod …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru