
Systém Windows 7 byl postaven na kvalitních základech Windows Vista a objevila se v něm řada pokrokových vylepšení. Výsledkem byl moderní a svěží operační systém, který světlo světa spatřil koncem října 2009. Společnost Microsoft se u něj poprvé zavázala poskytovat technickou podporu a aktualizace produktu po dobu deseti let. Nyní, po uplynutí této doby, přestane systém podporovat.
„Microsoft velmi doporučuje před lednem 2020 přejít na systém Windows 10. Tím se předejde situaci, kdy uživatelé budou potřebovat využít některé služby nebo možnosti podpory, které už nebudou k dispozici, a především nebudou podstupovat potenciální bezpečnostní riziko,“ upozorňuje Patrik Sodoma ze společnosti SoftwarePro.
Přechod na novou verzi Windows je horkým tématem, protože podle analytických dat NetMarketShare byl Windows 7 v září tohoto roku s 28 % zastoupením nejpoužívanějším desktopovým systémem na celém světě.
„I přestože jeho podíl od února letošního roku vytrvale klesá, jeho celkový podíl na trhu je i těsně před koncem životního cyklu stále alarmující. Odborníci navíc hovoří o tom, že velké zastoupení mají Windows 7 zejména u firemních zákazníků, ty české nevyjímaje,“ říká Sodoma. Na zastaralé operační systémy v tuzemsku stále spoléhá 40 % velmi malých a 48 % malých a středních firem.
Organizace počítače s Windows 7 přitom dennodenně používají nejen v kancelářích při práci, ale také například ve výrobě či v poskytování zdravotní péče. Odstranění starších verzí systému Windows je pro podniky pomalý proces, a to i při včasném naplánování.
Existuje ještě jedna možnost, jak přechod oddálit, a to využít speciální balíček. Ten je dostupný výhradně firemnímu sektoru a umožňuje prodloužit aktualizaci formou předplatného až na tři roky, tedy do ledna 2023. Své využití najde spíše ve firmách, kde jde o nezbytnost, protože na migraci nejsou připraveny, nebo které nehodlají ohrozit svou bezpečnost, nebo si upgrade z různých důvodů nemohou nyní dovolit.