Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.
Nejistotu stále představuje plán rozvolňování a úspěšnost vakcinace, které ovlivňují náběh cestovního ruchu a s ním spojené oblasti HORECA. Ilustrační foto: Pixabay.com

Míra nezaměstnanosti mezi lidmi ve věku 15-64 v prvním čtvrtletí podle statistik dosáhla 3,4 procenta a byla tak nejvyšší za poslední čtyři roky. Je stále nižší než údaje ministerstva práce a sociálních věcí, protože je počítána na základě přísnější metodiky, podle které mezi nezaměstnané automaticky nepatří každý, kdo sice nepracuje, ale přihlásí se na úřady práce.

V tomto případě musí splňovat ještě další podmínky a teprve pak je považovaný za nezaměstnaného… třeba aktivně si hledat práci nebo být ochotný nastoupit do dvou týdnů do práce.

Ve srovnání s koncem loňského se mírně snížila i zaměstnanost, i když v tomto případě je vidět, že tu největší vlnu propouštění má už tuzemský trh práce za sebou. Z dílčích dat navíc vyplynulo, že sice postižená odvětví a obory musely omezovat počty svých pracovníků, avšak na druhé straně zase nová pracovní místa jinde vznikala. Zejména pokud šlo o IT služby nebo oblast vzdělávání.

V meziročním srovnání nyní v ekonomice pracovalo v prvním čtvrtletí o 100 tisíc lidí méně, zatímco lidí bez práce přibylo „jen“ 73 tisíc, protože část propuštěných raději trh opustila a odešla většinou do penze. V důsledku restrikcí ubylo i téměř pět procent podnikatelů a jejich počet se tak snížil na 819 tisíc.

Už z předchozích statistik bylo patrné, že propouštění se dotklo více žen než mužů, nebo že ztrátu práce pociťovaly především mladší ročníky a lidé s nižším vzděláním. A v tomto směru se nic, alespoň podle komentáře statistického úřadu, nezměnilo ani v prvním čtvrtletí.

Restart ekonomiky, který právě začíná, se projeví i na výsledcích z trhu práce v nejbližších čtvrtletích. Je pravděpodobné, že se zlomí negativní trend poklesu zaměstnanosti, i že lidí bez práce bude přibývat mnohem pomaleji. Nejistotu stále představuje plán rozvolňování a úspěšnost vakcinace, které ovlivňují náběh cestovního ruchu a s ním spojené oblasti HORECA.

To nejhorší má nepochybně česká ekonomika za sebou a dalšího prudkého růstu nezaměstnanosti se v tomto cyklu již nejspíš nedočká. Vlna konsolidace, která ještě bude dobíhat ve službách, by již neměla s celkovými výsledky příliš zahýbat ani s koncem podpůrných programů Antivirus. Nezaměstnanost se proto nejspíš už nepřehoupne přes hranici čtyř procent, kde byla naposledy před pěti lety.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena