Nelichotivý výsledek. Česko je v EU formálně inflačním rekordmanem

Názor
Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu dosáhla harmonizovaná meziroční inflace v České republice na konci loňského roku 7,6 procenta a byla tak podruhé v řadě nejvyšší v rámci celé Evropské unie.
Z českých inflačních specifik stojí za pozornost i ceny v hotelích a restauracích, které rostou svižným tempem už několik let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je to sice velmi nelichotivý výsledek, avšak stejně jako v případě národní inflace je ovlivněn započtením energetického úsporného tarifu na konci roku 2021. To, jak jsme si tehdy inflaci administrativně vylepšili před rokem, se nám prostě jen v důsledku nízkého srovnávacího základu loni vrátilo. I proto nemá smysl čísla za říjen až prosinec nijak přeceňovat.

Prosincová čísla jsou přesto zajímavá ve svém detailu. Je například vidět, že v Česku, jako v jediné zemi unie, klesly ceny potravin, včetně toho tolik proklamovaného cukru. Naproti tomu zde ovšem stále pokračovalo poměrně rychlé zdražování oblečení, jehož ceny rostly třetím nejvyšším tempem v EU.

Hlavním zdrojem tuzemské inflace byly rychle rostoucí náklady na bydlení, konkrétně započítaný skok v cenách elektřiny, který byl formálně bezprecedentní (+142,4 %).

PSALI JSME:
Česko má s přehledem nejvyšší inflaci v EU

Je to ovšem jen statistika, protože zohledňuje právě dotaci v rámci úsporného tarifu z roku 2021 a mimochodem je tak odpovědný za více než polovinu prosincového inflačního čísla. V lednových číslech už vidět nebude, a tak inflace bude vypadat realističtěji.

Z dalších českých inflačních specifik stojí za pozornost i ceny v hotelích a restauracích, které rostou svižným tempem už několik let. V prosinci byly ceny hotelových služeb vyšší o více než 12 procent a rychleji se zvýšily už pouze v Belgii.

Z trendu hlavních položek inflace je zřejmé, že inflační tlaky v ČR polevují. Lednový výsledek harmonizované inflace bude začínat nejhůře trojkou, a to už bude vypadat o poznání lépe. ČR se tak velmi snadno propracuje oficiálně k evropskému průměru.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět Česku pro letošek prognózuje nižší inflaci, než jakou má mít EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB