Němci na návštěvu, Rusové jako doma

Nejvíce zahraničních turistů, kteří v první polovině roku navštívili Českou republiku, bylo tradičně z Německa. Největší nárůst jsme zaznamenali u turistů z USA, Slovenska a především Číny s meziročním navýšením o téměř polovinu. Naopak pokračuje úbytek turistů z Ruska, v porovnání s loňským rokem jich přijelo o třetinu méně.

Česká republika je oblíbenou turistickou destinací. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Nejsou to nijak překvapivá čísla, protože Němci tvoří už několik let zhruba pětinu všech zahraničních turistů toužících poznat krásy Česka. Američané se k nám podívají obvykle v rámci okružní cesty po Evropě a jezdí spíše od druhého čtvrtletí, kdy jich přijelo dokonce více než sousedů ze Slovenska. Pro Slováky jsme se stali atraktivnějšími po oslabení koruny vůči euru, takže je dovolená přijde levněji než v předchozích letech.

Expanze Číňanů se projevuje v mnoha oblastech, turistika není výjimkou, tentokrát však za téměř zdvojnásobením počtu čínských turistů (115 000 za pololetí) stojí patrně i úspěch romantického filmu Jen my víme kde, který se natáčel v Praze a jenž v Asii na jaře trhal návštěvnické rekordy. Vidět na vlastní oči místa známá z filmových trháků není nic nového, naposledy se tato móda projevila ve spojení s filmy podle námětů Dana Browna či Tolkienových příběhů. Vzhledem k tomu, že jen v letošním roce se budou v Praze točit další tři čínské snímky, nápor turistů z Dálného východu bude zřejmě pokračovat. A potěšitelnou zprávou je i to, že čínský turista, na rozdíl od amerického či evropského, se nezajímá jen o památky, ale podobně jako ten ruský také o luxusní zboží.

Dlouholetý trend poklesu zájmu ruských turistů lze vysvětlit jednak horší hospodářskou situací v Rusku, ale především faktem, že většina dřívější movité klientely již nemá takovou potřebu cestovat, protože se v zahraničí, včetně České republiky, stačila natrvalo usadit.

Statistika ukázala i na dva jevy, které lze hodnotit jednoznačně pozitivně. Jednak mnohem více začali po své vlasti cestovat čeští turisté. Jejich počet v hromadných ubytovacích zařízeních se meziročně zvýšil o 10,4 %, což je dokonce o dva procentní body více než zahraničních hostů.

A druhým pozitivem je, že lákadlem už není jen Praha, případně západočeská lázeňská města, která z hlediska zájmu zahraniční klientely momentálně dokonce stagnují. Dařilo se především kraji Moravskoslezskému, kde se počet ubytovaných hostů proti loňsku zvýšil o 16,5 procenta. Lze za tím vidět především rostoucí zájem polských turistů, jejichž počet poprvé po letech překonal i turisty z Ruska.

Nárůst zaznamenaly rovněž Pardubický (o 15,4 procenta) či Plzeňský kraj (o 14,2 procenta). Nejmenší dynamiku růstu vykázala ubytovací zařízení na Karlovarsku (nárůst o 0,4 procenta). Hlavní město Prahu navštívilo ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o osm procent turistů víc. Hostů v metropoli bylo celkem 1,8 miliónu, výrazně převažovali cizinci.

Odkud a v jakém počtu k nám přicestovali zahraniční turisté v prvním pololetí: Německo 809 445, Slovensko 254 023, Polsko 231 843, Rusko 215 173, USA 207 056, Spojené království 195 850.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Doklady, nehody i úmrtí. Konzuláty mají během léta napilno

Konzuláty se musí během letních měsíců pořádně otáčet. A Češi opravdu nejsou žádní svatoušci, zastupitelské úřady každé léto řeší desítky zadržení českých občanů, dopravních nehod, ohrožení života i úmrtí. Jak řešit …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti

Rozhovor
V panelácích a činžácích žije většina Čechů. Některá místa jsou pěkná a domy jsou udržované, ale pro řadu lidí jsou noční můrou sousedé. Ti, kteří devastují společné prostory včetně jejich okolí a neplatí poplatky. Jejich vymáhání je marné, byť tyto lidé mají příjmy. Třeba od státu. A zákony pro správu bytových družstev jsou tak složité, že přibývá domů, kde se nenajde nikdo, kdo by to chtěl dělat. O tom všem v …
Rolovat nahoru