Němci na návštěvu, Rusové jako doma

Nejvíce zahraničních turistů, kteří v první polovině roku navštívili Českou republiku, bylo tradičně z Německa. Největší nárůst jsme zaznamenali u turistů z USA, Slovenska a především Číny s meziročním navýšením o téměř polovinu. Naopak pokračuje úbytek turistů z Ruska, v porovnání s loňským rokem jich přijelo o třetinu méně.

Česká republika je oblíbenou turistickou destinací. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Nejsou to nijak překvapivá čísla, protože Němci tvoří už několik let zhruba pětinu všech zahraničních turistů toužících poznat krásy Česka. Američané se k nám podívají obvykle v rámci okružní cesty po Evropě a jezdí spíše od druhého čtvrtletí, kdy jich přijelo dokonce více než sousedů ze Slovenska. Pro Slováky jsme se stali atraktivnějšími po oslabení koruny vůči euru, takže je dovolená přijde levněji než v předchozích letech.

Expanze Číňanů se projevuje v mnoha oblastech, turistika není výjimkou, tentokrát však za téměř zdvojnásobením počtu čínských turistů (115 000 za pololetí) stojí patrně i úspěch romantického filmu Jen my víme kde, který se natáčel v Praze a jenž v Asii na jaře trhal návštěvnické rekordy. Vidět na vlastní oči místa známá z filmových trháků není nic nového, naposledy se tato móda projevila ve spojení s filmy podle námětů Dana Browna či Tolkienových příběhů. Vzhledem k tomu, že jen v letošním roce se budou v Praze točit další tři čínské snímky, nápor turistů z Dálného východu bude zřejmě pokračovat. A potěšitelnou zprávou je i to, že čínský turista, na rozdíl od amerického či evropského, se nezajímá jen o památky, ale podobně jako ten ruský také o luxusní zboží.

Dlouholetý trend poklesu zájmu ruských turistů lze vysvětlit jednak horší hospodářskou situací v Rusku, ale především faktem, že většina dřívější movité klientely již nemá takovou potřebu cestovat, protože se v zahraničí, včetně České republiky, stačila natrvalo usadit.

Statistika ukázala i na dva jevy, které lze hodnotit jednoznačně pozitivně. Jednak mnohem více začali po své vlasti cestovat čeští turisté. Jejich počet v hromadných ubytovacích zařízeních se meziročně zvýšil o 10,4 %, což je dokonce o dva procentní body více než zahraničních hostů.

A druhým pozitivem je, že lákadlem už není jen Praha, případně západočeská lázeňská města, která z hlediska zájmu zahraniční klientely momentálně dokonce stagnují. Dařilo se především kraji Moravskoslezskému, kde se počet ubytovaných hostů proti loňsku zvýšil o 16,5 procenta. Lze za tím vidět především rostoucí zájem polských turistů, jejichž počet poprvé po letech překonal i turisty z Ruska.

Nárůst zaznamenaly rovněž Pardubický (o 15,4 procenta) či Plzeňský kraj (o 14,2 procenta). Nejmenší dynamiku růstu vykázala ubytovací zařízení na Karlovarsku (nárůst o 0,4 procenta). Hlavní město Prahu navštívilo ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o osm procent turistů víc. Hostů v metropoli bylo celkem 1,8 miliónu, výrazně převažovali cizinci.

Odkud a v jakém počtu k nám přicestovali zahraniční turisté v prvním pololetí: Německo 809 445, Slovensko 254 023, Polsko 231 843, Rusko 215 173, USA 207 056, Spojené království 195 850.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

5 tipů na předvánoční relax

Dobijte si baterky v pivní kádi, zlatou maskou s výhledem na starou Prahu, romantickým rituálem pro páry nebo přímo V Nebi. Je totiž ideální čas utéct aspoň na chvíli od přeplněných obchoďáků, shonu a vyčistit si …

Zimní turistika je „in“ aneb Rozhlédni se, člověče

Jsme národem turistů a lákají nás zajímavé cíle. Rozhledny jsou díky unikátním výhledům jedny z nejatraktivnějších lokací, a přispívají rovněž k rozvoji turistického ruchu. Dříve jen zřídka využívaná turistická …

Získat náplast na poškozený kufr není legrace

Je to hodně nepříjemná situace, která dokáže pokazit celou dovolenou. Na letišti čekáte na svůj kufr a po pásu se přisune balík bez úchytů a koleček. Odborně se tomu říká poškozené zavazadlo. A máte dvě možnosti. …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru