Německá inflace výrazně ožila

Názor
Německé spotřebitelské ceny na začátku roku překvapily výrazným růstem. Tamní meziměsíční inflace podle prvního odhadu dosáhla v lednu 0,8 procenta, zatímco trh počítal pouze s 0,4 procenta. Významný vliv měly daňové změny.
V meziročním vyjádření vzrostly v Německu spotřebitelské ceny o jedno procento, zvýšily se však zřejmě i ceny potravin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po dočasném snížení v červenci loňského roku se totiž na svou původní úroveň vrátily sazby daně z přidané hodnoty a od ledna letošního roku navíc německá vláda zavedla uhlíkovou daň, která se pravděpodobně odrazila ve vyšších cenách energií, pohonných hmot a dopravy.

Zvýšily se však zřejmě i ceny potravin. V meziročním vyjádření vzrostly spotřebitelské ceny o jedno procento, po předchozím poklesu o 0,3 procenta. Harmonizovaná inflace pak dokonce vystoupala až na 1,6 procenta.

Ceny pohonných hmot budou ve směru vyšší meziroční inflace působit také v následujících měsících, kdy odezní vliv výrazného propadu cen ropy na světových trzích z loňského jara. Slabá poptávka by se však na druhou stranu měla i nadále odrážet v utlumeném vývoji jádrové inflace.

PSALI JSME:
Německá ekonomika vloni klesla o pět procent

Průmyslu se daří, služby dusí restrikce

Důvěra v evropskou ekonomiku setrvala v lednu poblíž hodnot z předchozího měsíce. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu z dílny Evropské komise se jen nepatrně snížil z 92,4 bodu na 91,5 bodu.

Zatímco průmysl zaznamenal mírný nárůst důvěry podnikatelů, a ta se tak v tomto sektoru již nachází na předkrizové úrovni, důvěra v oblasti služeb naopak dále klesala.

Tento vývoj tak v podstatě odráží aktuální ekonomickou situaci, kdy průmyslu se daří i přes současnou situaci zvyšovat objem produkce a zakázek, zatímco služby a maloobchod dusí restriktivní vládní nařízení. K mírnému poklesu důvěry došlo v lednu i u spotřebitelů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Druhá šokující předpověď pro rok 2021: Německo vytáhne Francii z bryndy

Zavřít reklamu ×
  1. Jen se nějak neuvádí že v Německu je cena potravin skoro stejná ale plat je 4x vyšší než tady. Potom je nějaká inlace v Německu jen pro srandu králíkům. Potíž je v ČR kde mnoho domácností mele z posledního a každé zdražení je velký porblém. Např. já šetřím už od prosince na zaplacení státní zlodějské a zbytečné instituce zvaná STK,která mě čeká v březnu…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru