Německo žádá Kanadu, aby Rusku vrátila turbínu do plynovodu Nord Stream 1

Názor
Německý ministr hospodářství Robert Habeck žádá kanadskou vládu, aby vrátila Rusku turbínu do plynovodu Nord Stream 1. Kanada ji zadržuje v souladu se sankcemi. Pokud by ji Rusku vydala, sankce poruší. Berlín ji k tomu přesto vyzývá, protože se obává propadu své ekonomiky v důsledku nedostatku ruského plynu, jenž hrozí nastat právě kvůli chybějící turbíně.
Berlín se obává propadu své ekonomiky v důsledku nedostatku ruského plynu, jenž hrozí nastat kvůli chybějící turbíně. Ilustrační foto: Nord Stream

Habeck se Kanadu snaží přesvědčit tak, že když ta turbínu Rusku vrátí, Kreml přijde o klíčovou záminku. Snížení toku plynu plynovodem Nord Stream 1 o 60 procent, které přetrvává od poloviny června, je totiž podle Berlínu politicky motivované.

Podle řady expertů by Rusko, kdyby skutečně chtělo, mohlo Německu plyn dodávat jinou cestou, než plynovodem Nord Stream 1. Případně by mohlo využít jiné, záložní turbíny.

Kreml uvádí, že plyn plynovodem Nord Stream 1 nemůže v plné míře posílat právě z důvodu zmíněné chybějící turbíny. Takže pokud by Rusko danou turbínu mělo, nemohlo by se už na nic vymlouvat, míní Berlín. A s tím se také snaží přesvědčit Kanadu i západní veřejnost.

PSALI JSME:
Energie: Na podzim domácnosti čeká cenový šok

Habeck doslova žádá Kanadu i západní veřejnost o pochopení, když by nyní Ottawa měla na jeho naléhání sankce porušit. Protože pokud turbína stále bude v kanadských rukou, Kreml stále bude mít svoji záminku. „Opravdu účinné sankce jsou jen takové, které poškozují více Rusko, než naši ekonomiku,“ apeluje Habeck.

Bez plného obnovení dodávek ruského plynu je tuto zimu v EU velmi pravděpodobný náběh přídělového hospodaření s plynem, uvádí ve své nové analýze výzkumný institut Oxford Economics. Nejhůře zasaženými ekonomikami by v takovém případě byla podle něj vedle německé také italská, maďarská a česká.

Zmíněná turbína byla vyrobená v Kanadě německou firmou Siemens Energy. Rusko ji do kanadského Montrealu poslalo na opravu, však kanadská vláda ji dosud zadržuje. Kanadský premiér Justin Trudeau zadržení vysvětluje sankcemi na ruský ropný a plynárenský průmysl, které Ottawa uplatňuje v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ruská ekonomika letos poklesne jen o 3,5 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB