
Colombo nebyl schopen převzít plnou kontrolu nad žádným vozidlem, ale tvrdí, že byl schopen ovládat některá periferní zařízení na 25 špatně spravovaných Teslách, jako je hlasitost zvukového systému, okna a světla. Co je ale zásadní informace, nebyl schopen spustit kód na žádném z napadených vozů a rozhodně nebyl schopen dostat se do systému řízení.
Útok nahlásil společnosti Tesla, která jej vyšetřuje. Colombo tvrdí, že by majitelé vozů měli být schopni podobný nežádoucí přístup zablokovat. Ale tento závěr bychom si dovolili zpochybnit. Lze skutečně očekávat, že uživatelé budou znát detailní konfiguraci softwaru tak komplexního a technicky vyspělého výrobku, jako je moderní automobil?
Automobily musí být zabezpečené podle nejvyšších standardů od samého začátku a řidič by neměl mít defaultně možnost vzdáleného přístupu ke svému vozidlu.
Přesto si dokážeme představit budoucnost, kdy uživatelé budou muset převzít určitou odpovědnost za kybernetickou bezpečnost svých vozidel.
Pokud by hacker převzal kontrolu nad vozem a vy byste měli nehodu, nezáleželo by na tom, čí vinou nebylo auto zabezpečeno. Určitě byste chtěli udělat vše, co je ve vašich silách, abyste tomu zabránili. Je pochopitelné očekávat, že výrobci poskytnou plně zabezpečené vozidlo, ale naše zkušenosti z oblasti kyberbezpečnosti napovídají, že to není něco, co by bylo možné vždy stoprocentně zaručit.
Podobně, jako je potřeba chránit notebooky a telefony, se budeme muset zajímat i o ochranu našich automobilů před kybernetickými útoky. Když jde o naše životy a životy našich blízkých, chtějí mít uživatelé kontrolu nad riziky na té nejvyšší možné úrovni.
Autor je regionální ředitel společnosti Check Point Software Technologies
(Redakčně upraveno)
Myslím, že se budou muset udělat zákony a bude muset rozhodnout soud.. Protože dojde-li chybou software k nehodě, tak byla porušena funkční bezpečnost dle ISO26262, dle které se hodnotí každý systém v autě.
Mýlím-li se, bude velice rád poučen v čem.