„Při podobných úvahách se ztrácí ze zřetele poměrně jednoduchý vztah mezi zlatem a penězi. Spíš než se dívat na rostoucí cenu zlata jako na izolovaný až spekulativní jev, je nezbytné to považovat za důsledek oslabující hodnoty měn, v nichž se cena měří,“ napsal web britské poradenské firmy Campden FB.
„Zlato už přežilo desítky různých měn a finančních systémů, protože jako jediné zachovává skutečnou kupní sílu. Ta je dnes stále stejná jako před dvaceti, padesáti, a dokonce i před sto lety.
Technicky vzato, hodnota zlata neroste, ale jsou to měny, které, měřené zlatem, ztrácejí hodnotu. Nová historická maxima v ceně zlata jednoduše odrážejí jen nová historická minima v hodnotách měn,“ píše se na webu.
Vzhledem k tomu, že tzv. fiatové peníze již desítky let nejsou kryty množstvím fyzické komodity, staly se převládajícím prostředkem směny. Jejich hodnota ale neustále podléhá erozi v důsledku inflačních tlaků, špatného hospodaření politiků a rozhodnutí centrálních bank.
Když vlády hospodaří s rozpočtovými deficity, obvykle je financují produkcí nových peněz, které mohou mít podobu dluhopisů nebo jiných finančních nástrojů, čímž se papírové peníze ještě více znehodnocují.
S rostoucími vládními dluhy tak roste tlak na centrální banky, aby tento dluh uřídily prostřednictvím měnové politiky. Centrální banky pak uvádějí do oběhu další peníze a poskytují vládám další prostor pro zadlužování. „To vytváří začarovaný kruh: Vyšší dluh vede ke zvýšení nabídky peněz, což podporuje inflaci a s ní klesá hodnota měn,“ konstatují experti společnosti Solit.
Dokud je ve hře tento začarovaný kruh, cena zlata nikdy nemůže být příliš vysoká. Zlato bude dál fungovat, jako po staletí, po která vždy dokázalo vyjádřit skutečnou hodnotu majetku. Ať už jeho cena kolísala na základě různých spekulací, nabídky a poptávky, válek nebo změn v měnové politice.
Převzato z webu zlato.cz se souhlasem autora a redakce.
(Redakčně upraveno)