Nepál: Co se děje po zemětřesení, když ze země odjedou zahraniční reportéři

Tři roky po ničivém zemětřesení v centrálním Nepálu čeká množství budov stále na obnovu. Brněnská architektka Jana Šerá, členka sdružení Meem Architecture, se v listopadu vydala do jedné z postižených vesnic koordinovat výstavbu poškozené školy. Z finančních sbírek spolku Namasté Nepál bude vystavena budova z hutněné hlíny a materiálů uchovaných z původní stavby.
Brněnská architektka Jana Šerá se v listopadu vydala do centrálního Nepálu, kde v jedné z vesnic postižených zemětřesením koordinovala výstavbu poškozené školy. Foto: Archiv J. Šeré

Namasté Nepál ve spolupráci s Meem už postavil v Nepálu dvě obdobné školy. První v Anaikotu v roce 2013 a o dva roky později v Mahadevtaru. Obě z nich přežily zemětřesení prakticky bez škrábance. Letošní stavba se odehrává ve vesnici Nayagaun, dvě až tři hodiny chůze od anaikotské školy a zhruba 30 km východně od Káthmándú.

Bambus vystřídala recyklace

Projekt původně vznikl jako návrh do otevřené soutěže pořádané Architecture For Humanity (USA). Koncept vychází ze zkušeností českých architektů, kteří v Nepálu strávili půl roku jako dobrovolní učitelé.

Jeho jádrem je použití vhodných technologií a lokálních nízkoemisních materiálů dostupných v odlehlém nepálském venkově, jako jsou hlína, bambus nebo kámen.

Dovážené materiály jsou redukovány jen na nezbytně nutné konstrukce, což se týká třeba ztužujících věnců, podlah a výztuží do stěn. Po zemětřesení se zpřísnily normy, proto bylo nutné do nového projektu zapracovat další ztužující prvky.

Mela #3 se od předchozích dvou projektů liší. Od bambusu bylo pro nedůvěru místních upuštěno úplně. Hlavní myšlenkou nového návrhu se stala recyklace, což je také jeden z principů udržitelného stavění. Provizorní stavba byla před začátkem výstavby rozebrána a materiál bude znovu použit, což se týká hlavně kamene ze základů a zbytků zdí a především ocelové konstrukce střechy.

Obvodové i vnitřní ztužující stěny budou nově vyhutněny z hlíny, která se dá nakopat v blízkosti staveniště. Je to krásný přírodní materiál, který vytváří příjemné prostředí. Narayan Acharya, majitel stavební firmy a expert na hutnění o ní říká: „Když jsme postavili novou školní budovu z hutněné hlíny, učitelům se tak líbila, že tam chtěli přesunout svoji sborovnu a kanceláře z klasické cihlobetonové stavby.“

Ilustrační foto: Archiv J. Šeré

Stavební boom navýšil cenu materiálů i práce

V Nepálu teď nastalo období stavebního boomu a ceny materiálů a pracovní síly šly prudce nahoru. Výsledná cena stavby je tak výrazně vyšší, než se předpokládalo. Nyní chybí v rozpočtu asi 50 tisíc korun. Projekt například počítá s dřevěnými dveřmi a okny vyrobenými místním truhlářem, spíše než s plastovými dováženými z hlavního města. Po dřevě je teď ale velká poptávka a tomu odpovídá i jeho cena.

Projekt ale necílí jen ke stavbě, která je „pouze“ proveditelná, funkční a dostupná. Cílem je také vytvořit příjemné prostředí pro děti i jejich učitele. Finální návrh sestává z jedné budovy o třech třídách.

„Po zemětřesení se mi díky příspěvku podařilo nakoupit vlnitý plech, kterým jsme opláštili poničené budovy, a v provizorních podmínkách vyučujeme už více než tři roky. Jsem opravdu šťastný, že se nám Namasté Nepál rozhodlo pomoci. Radost z projektu má celá vesnice, rodiče, učitelé i samotné děti,“ řekl pro FAEI.cz ředitel školy Sudarshan Timalsina.

Ilustrační foto: Archiv J. Šeré

Zkušenosti k nezaplacení

„Přesto, anebo právě proto, že se nacházím daleko za hranicí své komfortní zóny, ať už se to týká hygienických, stravovacích i jiných návyků, se každým dnem učím něco nového. Postupně buduju vztahy s místními lidmi a přicházím na to, jak komunikovat s kulturou, kde se nesouhlas nevyjadřuje vždy přímým ne. Jsou to zkušenosti k nezaplacení a jen doufám, že zde dokážu předat alespoň tolik, kolik sama dostávám,“ uzavírá Jana Šerá.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

V pátek obědváme dřív. Chaty a chalupy volají

Z údajů o platbách za jídlo prostřednictvím nejrozšířenější tuzemské stravenkové karty Ticket Restaurant Card, kterou používá k platbám za obědy více než 150 000 tisíc tuzemských zaměstnanců, společnost Edenred …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru