Nepřesná a optimistická data Světové banky jsou alarmující

Názor
Jeden se až diví, jak může mít Světová banka tak zkreslené informace. V posledním žebříčku zasadila Českou republiku na 156. místo ve světě, protože povolovací proces ve stavebnictví, prý, u nás trvá v průměru 246 dní. Každý, kdo se musel utkat s úředníky a jejich dokonale propracovaným systémem o několik desítek razítek, ví, o čem je řeč. Hlavou se mnohým začne vybavovat věta z Kmotra: Na této listině bude buď váš podpis, nebo váš mozek…
Každý, kdo se musel utkat s úředníky a jejich dokonale propracovaným systémem o několik desítek razítek, ví, o čem je řeč. Foto: Pixabay

Světová banka ve své studii vychází z prosté teorie: Sečte délky jednotlivých procesů stavebního povolení tak, jak jsou uvedeny v zákonech, a jejich prostý součet bere za délku povolovacího procesu. Kdyby banka disponovala hodnověrnými podklady, musela by za seznamem všech zemí na planetě udělat tlustou čáru, a pak pod ní dopsat Kambodžu a Českou republiku.

Lépe délku povolovacího procesu popisuje studie společnosti Deloitte, která jako průměr uvádí 5,1 let. A to nemluvíme o rekordmanech, kteří v procesu povolovacích procesů uvázli i více než 24 let. Pokud bychom navíc vzali v potaz také předprojektovou přípravu, která se v posledních letech neúměrně prodlužuje a prodražuje – především v důsledku politických zásahů, a to i do stabilizovaných území, pak jsme téměř na sedmi letech.

PSALI JSME:
Povolování staveb? Po 60 dnech spadne klec

Nepřesná a optimistická data Světové banky jsou už několik let alarmující. Ani to však nepřimělo odpovědné politiky k tomu, aby zásadně zjednodušili povolovací proces. Bez toho se do společnosti vyspělých zemí nikdy nedostaneme a budeme se pořád potácet na chvostu daleko i za spoustou států považovaných za rozvojové.

A co teprve, pokud se podíváme na to, kolik oficiálních komunikací se třetí stranou, například státním úřadem musí stavebník podstoupit. Česká republika s 21 úkony patří 13. příčka od konce. Je sice lepší než Moldávie (28 procedur) či Tádžikistán (25 procedur), ale premiantovi Rusku se dvěma procedurami se nemůže ani zdaleka rovnat. Navíc u rezidenčních projektů je počet nutných procedur výrazně vyšší. Není až takovou výjimkou, když počet dotčených orgánů dosáhne šesti desítek!

PSALI JSME:
Výrazné zrychlení povolovacího řízení je možné. Musí ale existovat politická vůle

Definitivně náš stavební legislativní Kocourkov vyřeší až zcela nový stavební zákon, jeho příprava a schválení je však běh na delší trať. Mimo jiné bude potřeba shoda několika resortů, které mohou přijít o některé své současné pravomoci.

Na tom údajně už jednou příprava nového stavebního zákona v minulosti pohořela. Proto záměry, jako například zavedení takzvané fikce souhlasu nebo zřízení centralizovaného stavebního úřadu, zní jako hudba z nebeských sfér. Kdo přinutí kapříky, aby si vypustili vlastní rybníky a zřekli se kompetencí?

×
  1. Nevěřte tomu, že nový stavební zákon něco změní. Měli jsme kvalitní a jednoduchý stavební zákon, ale v roce 2007 ho nahradil nový, který má už více jak 20 novel. Sotva si na něco zvyknete, změní se to. Nový stavební zákon vše znovu překope a hlavně chtějí snížit počet stavebních úřadů o 2/3. Jinak stavební úřad to rychleji nevyřídí, rychleji už to prostě nejde. Nepočítejte do toho ale dobu, kdy žadateli chybí podstatné věci a stavební úřad čeká na doplnění, kdy podá účastník řízení odvolání nebo žalobu u správního soudu. S tím stavební úřad opravdu nic neudělá. Možná bych si rád prostudoval nějaké to povolení které trvalo tolik let a zjistil kde je hlavní důvod, ale hodit to paušálně na stavební úřad nebo úředníky je jednoduché.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pátek ve znamení evropských makro dat

V Evropě bylo včera zveřejněno velké množství makroekonomických dat. Ty se týkaly finálních čísel vývoje hrubého domácího produktu (HDP) v 1. čtvrtletí letošního roku a také prvních odhadů květnové inflace.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vyšetření štítné žlázy pomůže tisícům těhotných žen

Analýza
Snížená, nebo naopak zvýšena funkce štítné žlázy může mít fatální dopad pro těhotné ženy. Porucha tohoto důležitého orgánu totiž způsobuje potraty, předčasné porody a další komplikace. V září odstartuje dvouletý pilotní screening mezi osmi tisíci těhotných žen, který by mohl odhalit nemoc až u 15 procent z nich. Upozornili na to endokrinologové v rámci Týdne štítné žlázy, který letos připadl na posledních sedm …
Rolovat nahoru