Nepřesná a optimistická data Světové banky jsou alarmující

Názor
Jeden se až diví, jak může mít Světová banka tak zkreslené informace. V posledním žebříčku zasadila Českou republiku na 156. místo ve světě, protože povolovací proces ve stavebnictví, prý, u nás trvá v průměru 246 dní. Každý, kdo se musel utkat s úředníky a jejich dokonale propracovaným systémem o několik desítek razítek, ví, o čem je řeč. Hlavou se mnohým začne vybavovat věta z Kmotra: Na této listině bude buď váš podpis, nebo váš mozek…
Každý, kdo se musel utkat s úředníky a jejich dokonale propracovaným systémem o několik desítek razítek, ví, o čem je řeč. Foto: Pixabay

Světová banka ve své studii vychází z prosté teorie: Sečte délky jednotlivých procesů stavebního povolení tak, jak jsou uvedeny v zákonech, a jejich prostý součet bere za délku povolovacího procesu. Kdyby banka disponovala hodnověrnými podklady, musela by za seznamem všech zemí na planetě udělat tlustou čáru, a pak pod ní dopsat Kambodžu a Českou republiku.

Lépe délku povolovacího procesu popisuje studie společnosti Deloitte, která jako průměr uvádí 5,1 let. A to nemluvíme o rekordmanech, kteří v procesu povolovacích procesů uvázli i více než 24 let. Pokud bychom navíc vzali v potaz také předprojektovou přípravu, která se v posledních letech neúměrně prodlužuje a prodražuje – především v důsledku politických zásahů, a to i do stabilizovaných území, pak jsme téměř na sedmi letech.

PSALI JSME:
Povolování staveb? Po 60 dnech spadne klec

Nepřesná a optimistická data Světové banky jsou už několik let alarmující. Ani to však nepřimělo odpovědné politiky k tomu, aby zásadně zjednodušili povolovací proces. Bez toho se do společnosti vyspělých zemí nikdy nedostaneme a budeme se pořád potácet na chvostu daleko i za spoustou států považovaných za rozvojové.

A co teprve, pokud se podíváme na to, kolik oficiálních komunikací se třetí stranou, například státním úřadem musí stavebník podstoupit. Česká republika s 21 úkony patří 13. příčka od konce. Je sice lepší než Moldávie (28 procedur) či Tádžikistán (25 procedur), ale premiantovi Rusku se dvěma procedurami se nemůže ani zdaleka rovnat. Navíc u rezidenčních projektů je počet nutných procedur výrazně vyšší. Není až takovou výjimkou, když počet dotčených orgánů dosáhne šesti desítek!

PSALI JSME:
Výrazné zrychlení povolovacího řízení je možné. Musí ale existovat politická vůle

Definitivně náš stavební legislativní Kocourkov vyřeší až zcela nový stavební zákon, jeho příprava a schválení je však běh na delší trať. Mimo jiné bude potřeba shoda několika resortů, které mohou přijít o některé své současné pravomoci.

Na tom údajně už jednou příprava nového stavebního zákona v minulosti pohořela. Proto záměry, jako například zavedení takzvané fikce souhlasu nebo zřízení centralizovaného stavebního úřadu, zní jako hudba z nebeských sfér. Kdo přinutí kapříky, aby si vypustili vlastní rybníky a zřekli se kompetencí?

Zavřít reklamu ×
  1. Nevěřte tomu, že nový stavební zákon něco změní. Měli jsme kvalitní a jednoduchý stavební zákon, ale v roce 2007 ho nahradil nový, který má už více jak 20 novel. Sotva si na něco zvyknete, změní se to. Nový stavební zákon vše znovu překope a hlavně chtějí snížit počet stavebních úřadů o 2/3. Jinak stavební úřad to rychleji nevyřídí, rychleji už to prostě nejde. Nepočítejte do toho ale dobu, kdy žadateli chybí podstatné věci a stavební úřad čeká na doplnění, kdy podá účastník řízení odvolání nebo žalobu u správního soudu. S tím stavební úřad opravdu nic neudělá. Možná bych si rád prostudoval nějaké to povolení které trvalo tolik let a zjistil kde je hlavní důvod, ale hodit to paušálně na stavební úřad nebo úředníky je jednoduché.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB