Nepřítomnost zahraničních pracovníků by mohla české stavebnictví srazit do kolen

Zatímco tuzemský průmysl zažil v dubnu bezprecedentní třetinový propad, stavebnictví nástup koronavirových opatření poznamenalo zatím jen velmi málo. Výroba tohoto odvětví se podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně snížila jen o 4,6 % a v inženýrském stavitelství, které je napojeno na veřejné zakázky, dokonce o 13,5 % vzrostla.
Nepřítomnost zahraničních pracovníků by mohla české stavebnictví srazit do kolen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Stavebnictví má velkou šanci udržet se v pozitivním módu, ovšem stále jen za předpokladu, že se podaří udržet vysokou investiční aktivitu veřejného sektoru. Ten soukromý totiž bude své investice nejspíše krátit, jak se už ostatně ukázalo na vývoji prvního kvartálu,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Jeho kolega z Komerční banky, Michal Brožka připomíná, že stavebnictví bylo zasaženo preventivními opatřeními výrazně méně. „Nicméně omezení daná pracovní sílou a snížením poptávky povedou pravděpodobně pro letošek a příští rok k útlumu produkce,“ predikuje.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozorňuje na fakt, že počet dokončených bytů v dubnu meziročně skokově klesl o 32,5 procenta: „To do budoucna může vytvářet problémy na realitním trhu, kde byl před propuknutím pandemie koronaviru znatelný nedostatek na nabídkové straně. V důsledku tohoto vývoje jsme v České republice zažívali prudký růst cen nemovitostí.“

Podle Křečka by v rámci krize ceny realit měly začít stagnovat či dokonce klesat. „Přestože to developeři a realitní agenti zapírají, ekonomické zákonitosti nakonec zafungují a trh s nemovitostmi zažije cenovou korekci.

Pokles cen však pravděpodobně bude jen mírný a krátkodobý,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček, podle nějž lidé v průběhu pandemie koronaviru ztráceli zájem o stavební projekty a spíše vyčkávali na další vývoj.

„České stavebnictví si letošní rok za rámeček určitě nedá,“ komentuje dubnové výsledky šéf Ekospolu Evžen Korec. Otázkou podle něj je, jak se bude celé stavebnictví i bytová výstavba vyvíjet v dalších měsících, kdy se budou stále více projevovat dopady protikoronavirových opatřeních a prohlubující se problémy mnoha firem.

„Firmy a domácnosti budou spíše šetřit a chuť investovat velké částky bude zákonitě menší,“ domnívá se Korec a dodává, že méně stavebních příležitostí by na druhou stranu mohlo zvýšit konkurenci mezi stavebními firmami a vést ke zlevnění stavebních prací, jejichž cena v minulém období razantně rostla.

Nevyřešeným problémem ale zůstává osud zahraničních pracovníků, z nichž mnozí se vrátili domů ke svým rodinám. Jejich návrat je stále kvůli restrikcím na příjezdu do země komplikovaný, což se může na stavební produkci negativně odrazit.

„V podstatě žádná stavba v Česku se neobejde bez zahraničních pracovníků, převážně z Ukrajiny ale i jiných zemí na východ od nás. Ti často vykonávají nejen dělnické pozice, ale i vysoce specializované profese. Jejich dlouhodobá vynucená nepřítomnost by mohla srazit české stavebnictví do kolen,“ varuje šéf Ekospolu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek