NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou dalšího omezení nyní běžících provozů a výrobních podniků.
Důvěra veřejnosti ve vládní opatření je kriticky oslabena. Částečnou nápravu v této věci by měla přinést „nová tvář“ boje s pandemií, kterou má být epidemiolog Petr Smejkal. Zdroj foto: poliklinikanarodni.cz

Podniky a firmy podle převažujícího názoru členů NERV dodržují protipandemická opatření důsledněji, než je tomu mnohde mimo ně. NERV neodmítá zpřísnění v sociální oblasti, která však tedy nemají mít nepříznivý dopad ekonomický.

Podniky a firmy totiž nejen značně přispívají k celkovému ekonomickému výkonu země, ale rovněž představují fungující platformu pro provádění rychlotestů, čímž doplňují roli státu v procesu testování.

NERV diskutoval také právě postupné zavedení povinného provádění rychlotestů ve firmách a podnicích. Měly by se pro ně používat přípravky licencované ministerstvem zdravotnictví, kterých je v současnosti jedenáct. Mohou ale být licencovány další. Toto testování by probíhalo mimo režim běžného zdravotnického postupu.

Stát by prostřednictvím zdravotních pojištěn na rychlotesty přispíval. Na osobu by měly připadat čtyři přípravky měsíčně. Celkem by se rychlotestování mělo týkat zhruba dvou milionů osob. V případě pozitivního testování by byl zaměstnavatel povinen nahlásit danou osobu příslušnému obvodnímu lékaři.

Tento systém by měl být spuštěn od 1. 3., fungoval by paralelně se stávajícím systémem stavějícím na činnosti podnikových zdravotních středisek, který aplikují zejména větší firmy. Nejprve by byl systém firemních rychlotestů zaveden jako nepovinný, ale po úvodní fázi by se v řádu dnů povinným stal.

PSALI JSME:
Z karantény až do vězení?

Opatření by mělo vést ke zvýšení úspěšnosti v izolaci rizikových osob na pracovištích. Zároveň tedy jde o příklad vhodného kompromisu, který povede k utlumení šíření nákazy, aniž by tedy stát musel přistoupit k přitvrzení ekonomického lockdownu.

V rámci jednání NERV se rovněž řešil marketingový rozměr nadcházejícího zpřísnění sociálního lockdownu. Většina členů NERV je přesvědčena, že důvěra veřejnosti ve vládní opatření je kriticky oslabena, což podrývá účinnost přijímaných opatření. Opatření zároveň nejsou uspokojivě vymáhána.

Částečnou nápravu v této věci by měla přinést „nová tvář“ boje s pandemií, kterou má být epidemiolog Petr Smejkal. Část epidemiologů, kteří se jednání NERV s vládou také účastnili, žádá ustavení skupiny odborníků, která by nespadala pod ministerstvo zdravotnictví.

Stávající odborníci z ministerstva zdravotnictví a dalších souvisejících institucí totiž údajně nevykazují dostatečný přehled stran dynamicky se vyvíjejícího mezinárodního expertního konsensu v boji s pandemií.

Vedle pozitivní motivace v podobě ustavení „tváře“ boje s pandemií a také nové skupiny pro boj s ní má být důsledněji podněcována také motivace negativní, spočívající v důslednějším vymáhání stávajících restriktivních opatření, potenciálně včetně zavedení například důsledněji vymáhaného, šířeji než doposud uplatňovaného home office.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejistý výhled pro rok 2021. Nastanou věci, na které jsme dosud nebyli zvyklí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.