Z karantény až do vězení?

Poradna
V souvislosti s covidem byla u nás nařízena karanténa ve zhruba 1,2 milionu případů. Co to pro postižené znamená? Většinou máme nucený pobyt doma spojený s citelným výpadkem příjmů, protože zaměstnanci v karanténě dostávají pouze náhradu mzdy a podnikatelé ani to. Nejde však o jediné mínus, za porušení covidové karantény jsou totiž mnohem přísnější tresty, než v případě nedodržení dočasné pracovní neschopnosti, tedy běžné nemocenské.
Žena, která si v karanténě zajela na nákup, vyvázla u soudu s pouze tříletou podmínkou jen díky tomu, že při tom nikoho nenakazila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V médiích se objevila zpráva o ženě, která si v karanténě zajela na nákup a vyvázla podle soudu s pouze tříletou podmínkou jen díky tomu, že při tom nikoho nenakazila. Nerespektování karantény by totiž mohlo skončit až třímilionovou pokutou, mnohaletým pobytem ve vězení za těžkou újmu na zdraví a někteří odborníci dokonce hovoří až o pokusu o vraždu.

Na rozdíl od mimořádných vládních opaření nařízení karantény není spojeno s krizovým zákonem nebo nouzovým stavem, ale je součástí zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Za nemocenskou hrozí až výpověď

Když dočasně práce neschopný pojištěnec neplní lékařem předepsaný režim (zdržovat se v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek – pozn. aut.) nebo se nemá ke spolupráci s kontrolou (např. uvedl nesprávné informace, neotevírá byt), hrozí mu odebrání náhrady mzdy nebo nemocenských dávek.

V krajním případě pokuta do 20 000 Kč, nebo dokonce výpověď, ale pak mu zase nesmí být krácena náhrada mzdy či platu.

Na druhou stranu, podle uvážení zaměstnavatele, nemusí být porušení nemocenské potrestáno vůbec.

Jen neodkladné a nezbytné

V průběhu dočasné pracovní neschopnosti se má zaměstnanec uzdravit, zatímco doba karantény slouží k zamezení šíření nemoci. Karanténa je nařízena lidem, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou nebo jeví lehké příznaky nemoci. Nakažené osoby jsou v izolaci.

Lidé v karanténě např. nesmějí zvát návštěvy, což v případě „běžných“ nemocí mohou, neměli by chodit na nákup ani venčit psa, pokud nejsou odkázáni jen sami na sebe, a namísto několikahodinových vycházek musí omezit pobyt venku jen na dobu nezbytně nutnou a dodržovat předepsaná hygienická opatření.

Není striktně stanoveno, co je v karanténě zakázáno či povoleno, ale při posuzování se vždy bere v potaz, zda aktivita byla nezbytně nutná a neodkladná.

PSALI JSME:
Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají

Náhrada jen zaměstnancům

A jak je to s penězi? Nařízená karanténa je, stejně jako dočasná pracovní neschopnost, podle zákoníku práce (§ 191) důležitou osobní překážkou na straně zaměstnance, během níž jej musí zaměstnavatel z práce omluvit.

Za prvních 14 dní (karanténa obvykle trvá deset dní) náleží zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu, jestliže má na tyto náhradu nárok. Tedy všichni zaměstnanci, zatímco podnikatelé, byť si hradí průběžně nemocenskou, by dostali nemocenské dávky až od 15. dne karantény.

Tato dvoutýdenní náhrada mzdy náleží většinou za pracovní dny, ale pro pracovníky například v nepřetržitém provozu i za svátky.

Náhrada jako v nemoci

Jak vysoká je v karanténě náhrada mzdy? Jako v případě pracovní neschopnosti jde o 60 % průměrného hodinového výdělku. Tento výdělek se však nejdříve redukuje podle tří hranic.

PSALI JSME:
Zaměstnanci marodí 16krát častěji než živnostníci a podnikatelé

Když karanténa trvá výjimečně déle než 14 dní, náhradu mzdy nahrazují nemocenské dávky vyplácené správou sociálního zabezpečení a až do 30. dne zůstávají na 60 % redukovaného průměrného výdělku.

Co jsou redukční hranice

Průměrný denní výdělek pro náhradu mzdy se určuje podle předchozích odpracovaných 12 měsíců. Z hrubé mzdy stanovený denní vyměřovací základ podléhá redukci, která se provede tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90 %, z částky nad první hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

Pro letošní rok je první redukční hranice 1182 Kč, druhá 1773 a třetí 3545 Kč. Pokud tedy máme průměrnou denní mzdu právě 1773 Kč, redukovaný základ získáme sečtením 90 % z 1182 a 60 % ze 1773 korun.

PSALI JSME:
Virus vás poslal domů. Ale za kolik?

Po vynásobení koeficientem 0,175 a dalších aritmetických operacích zjistíme, že v roce 2021 maximální upravený redukovaný základ činí 341,253 Kč. Z takto upraveného průměrného hodinového výdělku náleží zaměstnanci v karanténě náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku, tedy zhruba 205 Kč za hodinu (1640 Kč za pracovní den), což je letos nejvyšší možná náhrada.

Nově parlament odsouhlasil denní bonus až 370 Kč, který bude zaměstnancům v nařízené karanténě vyplácet nejvýše deset dní zaměstnavatel. Ministryně financí Alena Schillerová přislíbila urychlené předložení zákona, podle něhož by o obdobný bonus mohli kvůli karanténě žádat i živnostníci.

Kdo to zkontroluje?

Dodržování nemocenské kontroluje nejdříve zaměstnavatel a od 15. dne i sociální správa. V případě covidové karantény je to od prvního dne hygiena v součinnosti s policií. Karanténu nařizuje i ukončuje orgán veřejné ochrany zdraví (hygiena, lékař), který o tomto kroku vystavuje potvrzení.

S karanténou je spojeno vystavení neschopenky praktickým lékařem, kterou zaměstnanec neprodleně doručí svému zaměstnavateli. Forma předání této informace není zákonem stanovena.

PSALI JSME:
Nefunguje vám zvonek? Přijdete o část nemocenské

Zavřít reklamu ×
  1. Já si mylsím že žádný Covid 19 neexistuje a vše je vymyšleno. Jak si vysvětlit že Babiš po příjezdu ze Srbska nešel do karantény,proč jsou otevřeny naprosto zbytečné instituce jako STK,přepis vozidel,občanky a pod…Vždyť přepis vozidla jde odložit i o půl roku(stačí vozit smlouvu o koupi),STK může být odloženo klidně o 1 rok,občanka může fungovat i propadlá….Ne,žádný Covid 19 neexistuje! To by vše vypadalo jinak! To mě nikdo nevymluví!!!

  2. Jedno řeknu, je třeba se chránit před covid-19, ale na druhé straně co dělají policajti je neskutečné.Jako paní dnes v televizi.I lidé, kteří řídí a chtějí mít odstup 2 metry,taky pravdu mají.Že by si měla policie nasadit čisté rukavice je taky pravda.Tak sakra dejte se všichni dohromady a žádná šikana.Mezi náma,že by mě policajti vytáhli z auta,to ani raděj nezkouší.Podle jakýho paragrafu???Co uvedou na sebeobranu???Vždyť nic nemají.Tady jde o to aby národ držel pohromadě a udělal vše pro to aby se to vrátilo do správných kolejí.Tak na těch silnicích ať z nikoho nedělají blbce a ani nikde jinde.A raději se stáhnou do ulic a pofidérních koutů a tam to rozeženou….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.