Nestavíš? Zaplatíš více na daních. Ministerstvo chce trestat majitele pozemků

Názor
Nedostatek dostupného bydlení, který zapříčinil zablokovaný proces povolování nových staveb, vyústil před nastávajícími komunálními a senátními volbami v nevídanou aktivitu nejrůznějších stran a úřadů.
Lidé z MMR vůbec neberou v potaz ani jiné důvody, proč majitel pozemku nestaví. Foto: Pixabay

Zatím poslední kapkou do mlýna návrhů, jak dostupnost bydlení zvýšit, přispělo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Tedy ten resort, který je za současný tristní stav nejvíce zodpovědný. Místo urychleného schválení nového stavebního zákona však přichází s jinou novinkou. Chce více zdanit majitele pozemků určených k výstavbě, na kterých se ale stále nestaví. Co na tom, že je to často i vinou právě extrémně pomalého povolovacího procesu.

Resort, pod který spadá příprava norem ovlivňujících chod celého stavebnictví, chce trestat majitele pozemků, které nejsou zastavěné. Místo, aby ministerstvo více tlačilo na stavební úřady, aby rychleji povolovaly nové stavby (například lepším proškolením úředníků či zjednodušením legislativy a předpisů), tak se rozhodlo zatlačit na slabší článek systému – majitele. A zvolilo ten nejhorší přístup. Nestavíš? Tak zaplatíš!

PSALI JSME:
Povolování staveb? Po 60 dnech spadne klec

Úředníky v teplých kancelářích malostranského paláce v centru Prahy vůbec nezajímá, že tím zasahují do základního ústavního práva majitele nakládat se svým majetkem podle svého uvážení. Zaštiťují se přitom bojem proti spekulantům, kteří čekají na růst hodnoty pozemku, aby ho pak prodali výhodněji. Jako by snad zhodnocování vlastního majetku byl nějaký zločin.

Lidé z MMR vůbec neberou v potaz ani jiné důvody, proč majitel pozemku nestaví. Například může pozemek chystat pro děti, kterým ho ke stavbě domu předá až po jejich vystudování. Nebo se koupí pozemku natolik finančně vyčerpal, že musí se stavbou čekat, až opět našetří dostatek peněz. Stavbu může komplikovat také existence několika vlastníků s odlišnými záměry s pozemkem. V neposlední řadě je často hlavním důvodem nestavění prostě to, že povolovací proces trvá dlouhé roky a znamená obíhání desítek různých úřadů. Ne každý investor na to má čas a nervy.

Ministerstvo by proto udělalo mnohem lépe, kdyby místo nesmyslných daňových nápadů urychlilo změnu stavebního zákona tak, aby povolení stavby většího bytového projektu trvalo maximálně měsíce a ne roky. Aby investor mohl stavět do jednoho roku od podání žádosti o územní rozhodnutí. Jen tak se opět dočkáme cenově dostupného bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Fikce souhlasu zrychlí povolování staveb až o rok

Nejsložitější proces povolování staveb v celé Evropě by se mohl už brzy v Česku změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá nový stavební zákon. Ještě dříve, než ho představí, přijde resort se změnami toho …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru