Povolování staveb? Po 60 dnech spadne klec

Povolování staveb se již dostalo mimo realitu. V Praze to trvá deset let, než může developer kopnout do země. Analýza společnosti Deloitte ukázala na projekt, který je v Praze v procesu povolování evidován už téměř čtvrt století... Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se proto rozhodla pozdvihnout nad úředníky Damoklův meč.
Povolení rezidenčních developerských projektů zabere v Praze v průměru sedm let. Ilustrační foto: Central Group

„Úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření lhůtu 60 dní. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas,“ řekla ministryně. Návrh na zavedení takzvané fikce souhlasu závazného stanoviska do stavebního zákona chce předložit vládě ještě na podzim a dodala: „Úředníci budou muset mít lhůty pro vyjadřování. Není možné, aby se třeba hygiena vyjadřovala dva roky, jiné úřady třeba dalšího tři čtvrtě roku a podobně. Podle našeho návrhu bude lhůta 60 dní. Pokud se úřad nevyjádří, má se za to, že souhlasí.“

Liknavost úřadů a nezávazné lhůty jsou podle většiny stavbařů, investorů i odborníků jednou z hlavních příčin neúměrné délky stavebního řízení. Podle loňských údajů Světové banky bylo Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Na zahájení větších developerských projektů se v některých případech čeká až deset let.

Od začátku letošního roku v ČR platí novela stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj ale pracuje na přípravě nového stavebního zákona. Jeho věcný záměr chce Dostálová předložit do října 2019. „Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení,“ dodala ministryně. Podle ní bude třeba změnit 80 souvisejících zákonů.

Běh na deset let

Povolení rezidenčních developerských projektů zabere v Praze v průměru sedm let. Celkový proces od první fáze předprojektové přípravy do doby dokončení stavby pak trvá téměř 9 let. Do komplikovaného procesu navíc v jakékoliv fázi mohou vstoupit různé instituce a o řadu roků je zdržet. Úřady přitom bez jakýchkoliv sankcí nedodržují zákonem dané lhůty. To jsou zjištění Analýzy připravovaných projektů Deloitte.

„Za posledních deset let se doba povolování výstavby nových bytů významně prodloužila. Na trhu navíc často dochází k dalším nešvarům. Například nejsou dodržovány správní lhůty. Stále více se tak prohlubuje problém s nedostatkem nových bytů, které je možné na trhu vůbec nabídnout,“ říká Miroslav Linhart, partner a vedoucí oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

„Na schvalovací proces mají navíc vliv organizace, které mohou do jednání kdykoli vstoupit. Jedná se o takzvané privilegované žalobce, tedy dotčenou veřejnost, která hájí různé zájmy dle zákonem stanovených omezujících podmínek. Vedle nich jsou to i účastníci řízení podle stavebního zákona, zejména žadatelé a vlastníci sousedních pozemků,“ doplňuje Petr Hána, senior manažer ze společnosti Deloitte.

Než se kopne

Relativně dlouhá doba předchází zahájení samotného řízení. Investoři reálně zahájí povolovací proces až po několika letech od doby, kdy pozemek určený k výstavbě získali. V průměru je to 1,7 roku. V případě potřeby změny Územního plánu pak dochází k dalšímu výraznému zdržení. Jen v současné době Praha eviduje přibližně 400 žádostí o změnu Územního plánu, které nebyly projednány zastupitelstvem hl. m. Prahy. Většina z nich se přitom zastavila v rámci politického rozhodování.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. MO Marie Oppolzerová

  Tohle je opravdu záslužná práce.Povolení na stavbu zahradního přístřešku u rodinného domu na vesnici- kdy dům je nový,trvalo stavebnímu úřadu 14měsíců.

 2. Ja Jaromír

  A to podplatí úředník, ten to založí a budou se stavět samé černé stavby legálně.

 3. Cr Crapio

  Kristovy nohy, a mně na malým městě je blbý, když se zdrží doručenky z pošty, a kompletní vyřízení záležitosti, jako je třeba čistírna, trvá cca 3 měsíce. (Ovšem, taky chápu, že třeba proces EIA je na delší lokte, čeká se na biologické průzkumy atd. za předpokladu, že jsou pro věc třeba, ale to se stane málokdy)

 4. ls lukaš střížek

  Změna již nastala.
  Již existují stavební úřady, které povolí stavbu na základě toho, že stavba již existuje. A to i když stojí na cizím pozemku (bez souhlasu vlastníka), nejsou dodrženy OTP a zejména požární odstupy staveb. Také vůbec nevadí, že tato „nová stavba“ zapříčinila narušení statiky objektu souseda. Takže ano, máme tady stavební zákon, vyhlášky a předpisy, ale kdo maže ten jede a ani MMR nevidí problém v nedodržování těchto zákonů, vyhlášek a předpisů.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB