Než vyrazíte na dovolenou na Slovensko

Slovensko je dlouhodobě druhou nejnavštěvovanější destinací našich turistů. Bohužel se však řada z nich stále domnívá, že k našim východním sousedům není třeba sjednávat cestovní pojištění, protože vše lze uhradit jen z kartičky veřejného pojištění. Tak jednoduché to ale není. Aby rekreanti předešli nemilému překvapení, vždy by měli cestovat s komplexním cestovním pojištěním.
Ilustrační foto: Pixabay

Evropský průkaz pojištěnce (EHIC) nemusí krýt všechny náklady na ošetření. A platný turistům bude ještě méně, pokud bude třeba přivolat Horskou službu při potížích na túrách. Pouze komerční cestovní pojištění může refundovat náklady i spoluúčast zásahu nebo zdravotní péče v plné výši a bez doplatku.

Náklady na recept, cenu léčiv, ale i platbu za pohotovost u lékaře nebo v nemocnici lze pokrýt z komerčního pojištění léčebných výloh. K tomu se často využívají ze strany klientů v cestovním pojištění i úhrady za doprovázející osobu v případě hospitalizace blízkého nebo přeprava sanitkou. „Lékařskou péči a léky poskytnuté na místě nebo během hospitalizace čeští turisté na Slovensku neplatí,“ upřesňuje tisková mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.

„Každý by si měl uvědomit, že kartička zdravotní pojišťovny v kapse rozhodně neznamená, že máte rizika spojená s nehodou nebo zraněním pokrytá. Naopak vyrazit pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění, kterým je právě kartička vaší (zdravotní – pozn. red.) pojišťovny, může být velkým rizikem,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Zásah Horské služby se prodraží

Bez cestovního pojištění mohou být Češi na túrách, za nimiž většina z nich míří, zaskočeni vysokou cenou za zásahy Horské služby. Náklady na vyhledání, vyproštění a transport helikoptérou šplhají do tisíců eur. Běžný transport zraněného z hor bez vrtulníku přijde cca na 500-1000 eur. Je-li ale ve hře helikoptéra, běžně náklady dosahují úrovně mezi 2 000 až 4 000 eur.

Pozor ale na podmínky jednotlivých pojišťoven, pokud jde o treky a vysokohorské túry. Zatímco např. cestovní pojištění UNIQA kryje i túry bez horolezeckého náčiní do nadmořské výšky tři tisíce metrů bez omezení a bez nutnosti se připojistit, u jiných pojišťoven tomu tak být nemusí.

Jede-li turista na Slovensko bez cestovního pojištění, další výraznou nákladovou položkou v dovolenkovém rozpočtu může být cena za jeho repatriaci domů, není-li schopen po zranění nebo kvůli nemoci cestovat samostatně. Náklady na převozy tohoto typu (zpravidla sanitkou) byly loni v konkrétních případech v rozmezí deset až třicet tisíc korun, vždy podle bydliště nebo spádové nemocnice dotyčného pacienta.

Nečekané výdaje za způsobené škody

Kromě pojištění léčebných výloh, které se hodí pro výše zmíněné účely, se určitě vyplatí i pojištění odpovědnosti za škody způsobené v zahraničí. To je součástí tzv. komplexního cestovního pojištění.

Je určeno pro případy, kdy z nedbalosti pojištěná osoba způsobí škodu nebo újmu na zdraví cizím osobám. Vztahuje se například na škody vzniklé na hotelovém pokoji nebo zranění zapříčiněné při jízdě na kole chodci apod. Tyto škody lze ale rovněž krýt z pojištění občanské odpovědnosti, které má viník sjednáno samostatně nebo k pojištění domácnosti v ČR.

Jedete-li na dovolenou i s dětmi, pak by pro každého rodiče mělo být cestovní pojištění samozřejmostí. „Zodpovědní rodiče počítají s tím, že na dovolené na jejich děti číhá nepřeberné množství nebezpečí úrazu. Od nejrůznějších zranění při koupání, během cyklovýletu či na túře v horách,“ uzavírá Martin Steiner.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek